N°. 1136. Maandag 2 November. A0. 1863. Binnenlandsch Nieuws. Uit het publiek geworden verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer der Staten-Generaal nopens het wetsontwerp tot het stichten van een paleis voor de beide Kamers der Staten-Generaal blijktdat de voordragt door de meeste leden niet onaannemelijk werd geacht. Ver scheidene andere leden hebben de geheele strekking van het voorstel afgekeurd, vooral echter woog bij hen het finan- tieele bezwaar. Aan de applicatieschool bij de Koninklijke Militaire Akademie te Breda zullen den Isten November worden ge detacheerd de 1ste luitenant J. Huijgens van het regement grenadiers en jagers, de 1ste luitenants B. W. van Werk hoven, J. A. Obreen en T. C. van Nes, de eerste van het 2de en de beide laatsten van het 7de regement infanterie en de 2de luitenant F. de Bas van het 3de reg. dragonders. De Luxemburgsche Stenden zijn den 28sten October door Prins Hendrik der Nederlandenuit naam van den Koning-Groothertog, geopend. In de troonrede wordt inde eerste plaats gewezen op den zedelijken en stoffelijken voor uitgang des Lands. Voorts wordt te kennen gegevendat met de Pauselijke regering onderhandeld wordt over het slui ten van een concordaat tot regeling van de definitieve be trekkingen tusschen de Kerk en den Staat. Een wetsontwerp tot regeling van het lager en hooger onderwijs is in over weging en zal in deze zitting ingediend worden. Ten slotte wordt gezegd, dat de voltooijing der spoorwegen met rassche schreden nadert, doch er zullen nog credieten noodig zijn tot voortzetting der openbare werken. Naar men verneemt, heeft de arr.-rechtbank te Rot terdam een vonnis gewezen tegen zekeren koflij huishouder binnen dat arrondissement, ter zake van het bij herhaling laten billardspelen gedurende de godsdienstoefening op een Zondag, en hem te dier zake gestraft met een geldboete van 3 gulden en sluiting van zijn koffijhuis gedurende een maand. De arr.-rechtbank te Brielle heeft den rijkscommies W. F. Noman, bij verstek veroordeeld tot 3 maanden cel lulaire gevangenisstraf en f 8 boeteter zake van grove mishandeling van zijn léjarig zoontje. De ontaarde vader had zijn kind op een bank vastgebonden en het op die wijze met een stok 7 5 slagen op de billen toegebragt. Alleen het rooken van een sigaar schijnt de aanleidende oorzaak te zijn geweest tot een strafoefening, die met het oog op de geringe oorzaak wel barbaarsch mag worden genoemd. Men schrijft uit AmsterdamAangaande de illuminatie van stadswege voor het paleis op den Dam te ontsteken verneemt men, dat zij over een breedte van 66 ellen zal worden aangebragt en 20 elleu hoog zal zijn. Er zullen 10,000 lampions aan ontstoken worden. Ter linkerzijde zal zij, in gasvlammen, gedekt zijn met het jaartal 1813 ter rechter met 1863 en in het frontespies Oranje boven ge plaatst worden met den pijlbundel. Een inwoner van Koudekerk aan den Rijnheeft by de daar gehouden collecte voor het monument, een accep tatie, groot f 25, gegeven, betaalbaar zoodra de ambachts school te Amsterdam onder dak zal zijn. De kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te 's Hage heeft bepaalddat de godsdienstige viering der feestelijke herdenking in zijn gemeente zal plaats hebben als volgt: Zondag 15 November aanstaande zal als dank- en bededag worden gevierd. Dingsdag, 17 November, zullen er des morgens van 10 tot 11 uur indeGroote, Klooster- en Nieuwe kerk godsdienstoefeningen worden gehouden ter «godsdienstige wijding van den feestdag." Op den Hollandschen spoorweg zijn aan de Schiebrug twee ledige beestenwagensdie aldaar op de rails stonden door den feilen wind in de Schie geworpen terwijl de brug open stondtengevolge waarvan de brug niet weder kon gesloten worden de passage is daardoor op dat punt ge stremd. De passagiers worden thans met een ledigen trein van daar afgehaald. De Gemeenteraad van Haarlem heeft tot stadsdoctor benoemd Dr. C. Ekama, in plaats van Dr. L. J. Egeling benoemd tot referendaris bij het Departement van Binnen- landsche Zaken. - Een der Spaansche ballingen, Rafaël Blanco, zal thans bij den heer W. Ruys Thz. te Alkmaar zijn opleiding en, vorming tot evangelist in Spanje ontvangen. Het Provinciaal kerkbestuur van Zuid-I^fflant^Jieef|^ de dienstdoende ouderlingen en diakenen van Jlervormde gemeente te St. Antonie-Polder uit hunne kerj^lijke bedie- OJ ningen ontzetwegens standvastige en onwrikbare weigeting LEIDSCH DAGBLAD. }ese Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afionderlijks Nora- mers Vijf Cent». Prijs der Advertentiëu1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels /"0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cta. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 ra.; 12 u. 54 m.; 8 u. 59 ra.; u, 9 a.; 9 n. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 46 m.; 11 n. 45 m.; 8 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 8 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd da Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Pout bus ligtiogen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 3 u. en te 11 a., 's namiddags te 8 u. 45 at. avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Iadisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur *9 av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester e» WethoudersMaandag en Donderdag to 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdag» van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 nur. - De Gemeente-Architect i* te spreken op het Raadhuis, eiken vrerkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aeoijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aceijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 nur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 93 «ur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1