Buitenlandsch Nieuws. wijs, het plaatselijk bestuur bijtestaan in de vestiging dezer nieuwe inrigting. De verschijning der polytechnische school te Delft, wordt krachtig voorbereid, door een geheele reorganisatie der collegiën aan de Akademie aldaar, ten einde de jonge lieden van het eerste studiejaar te bekwamen om reeds met Junij 1864 hun examen voor de polytechnische school te kunnen afleggen. Naar men verneemt, zijn de leerstoelen voor de NederlandscheFransche, Engelsche en Hoogduit- sche letterkunde reeds opgeheven. In den tuin van den predikant te Silvolde staan de doperwten nog iu vollen bloei; zij zijn even sappig en goed van smaak als die van de maand Junij. De kerk te Charlois was Zondag avond bij de gods dienstoefening voor het eerst met petroleumlampen verlicht. Naar men verneemt is door wijlen den heer H. A. Swijghuizen te Olst, den 3den April 11. aldaar overleden, gelegateerd /'S000 aan de diaconie der Hervormde gemeente en f 500 aan het Roomsch Katholijk armbestuur aldaar, vrij van successierecht. Ds. Rochedieu, predikant bij de Waalsche gemeente i' te Delftdie voor het op hem uitgebragte beroep naar 's Hage heeft bedankt, ontving dezer dagen van onderschei dene leden zijner gemeente kostbare geschenkenals zoovele blijken hunner erkentelijkheid voor het door hem genomen besluit, om zich op nieuw aan zijn gemeente aldaar te ver binden. Voor een paar weken werden door een predikant te Zutphen in zijn nagebed eenige uitdrukkingen omtrent den ijver en den dienstpligt der ouderlingen gebruikt, welke aanleiding gaven tot een vergadering van den breeden ker- keraadwaarin besloten werd een deputatie naar dien predi kant te zenden, ten einde hem te verzoeken, zijn woorden liefst openlijk intetrekken de deputatie werd echter niet ont vangen en daarop hebben, naar men zegt, de vorige week vier ouderlingen hun ontslag ingediendterwijl er wordt verzekerddat ook de overigen dit voorbeeld spoedig zul len volgen. Zondag herdacht Ds. J. Broedelet, predikant bij de Herv. gemeente te Gouda, zijn 25jarige Evangeliebediening en verbond zich des morgens op nieuw aan de gemeente. Op verschillende wijze ondervond de feestvierende leeraar de genegenheid van de leden zijner gemeente. Men schrijft uit Apeldoorn: Onze uit Veenendaal be roepen leeraar, de WelEerw. heer Ds. L. Schoutenwerd Zondag voormiddag in zijn dienstwerk onder ons bevestigd door zijn ambtgenoot den WelEerw. Z.Gel. heer ARoeloffs, naar aanleiding van den 2den Zendbrief van Johanneshet 9de vers. De bevestigde aanvaardde des namiddags zijn bediening, sprekende naar aanleiding van Paulus 2den Zendbrief aan de Corinthenhet 5de hoofdstuk, vers 18ó. Bedankt voor het beroep naar Katwijk aan Zee door Ds. A. W. G. Talma te Angeren. Donderdag U. wisselde het nieuw opgerigte Mannen koor, opgerigt door het bestuur der zangscholen van het Leidsch departement der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, de voorlezing af, die door Ds. W. Scheffer in het departementsgebouw werd gehouden over een van Bilderdijk's gedichten, de Hollandsche kermis, naar aanleiding waarvan «preker op humoristisch-ethische wijze een beschrijving gaf van hetgeen werd aangetroffen in een kermistent, die tot opschrift had: //Hier geneest men zieke harten," waarvan de ernstige en zedelijke hoofdstrekking onbewimpeld zich deed gevoelen. Het Mannenkoor voerde daarop eenige zangstuk ken uittot groot genoegen van de toehoorders en tot zelf voldoening voor den onderwijzer de Jongdie binnen den tijd van één jaar dat Mannenkoor stichtte uit fabriekarbeiders en handwerkslieden, vrijwillig of op aandrang hunner pa tronen en werkbazen daartoe zich aangemeld hebbende. Die eerste openbare proef, zoo gunstig uitgevallen smaakt naar meer en wie het gewigtig belang peilt en doorzietdat in de bevordering en veredeling van het volksgezang gelegen is, zal elke poging schragen die het bestuur aanwendtom dat Mannenkoor uittebreidenwaartoe het geld, medewerking, belangstelling en billijke waardering van zijn loffelijk doèl behcefl. —■De Thfi aiOEjeter van Fahrenheit teekende alhjeri Maan dag de3 namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 3 8°. Dingsdag morgen te 5 uur 31°, te 8 uur 34°, te 12 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 49°. De heer Rudolf von Etelberger is benoemd tot pro fessor in de archeologie en in de geschiedenis der beeldende kunsten te Weenen. Hij is de eerste dien dergelijken leer stoel bekleedt aan een der hoogescholen daar te lande. Voor eenige dagen vervoegde zich een persoon, zeg gende een Pool te zijn, maar den Iersch klinkenden naam O'Connor opgevende, aan de woning van den Russischeri gezant baron Brunnow, met verzoek om den ambassadeur te spreken; dit geweigerd zijnde, gedroeg de man zich zeer woest en wild, verklarende den baron te zullen doodschieten, want dat hij de oorzaak was van de ellende en den onder gang zijner landgenootenhij werd in handen der policie overgegeven. Te Turin is dezer dagen van regeringswege een ver slag openbaar gemaakt van hetgeen is gedaan tot uitvoering van 's Konings besluit van 17 Februarij 1861, ter ophef fing der kloosterorden en kloostergestichten in de Napelsche gewesten met uitzondering der aan ouderwijs en liefdadig heid gewijde. Daaruit blijkt, dat op 1 Januarij jl. (verder gaat het verslag niet)niettegenstaande groote moeijelijkhe- denvoortkomende uit tegenkanting van kloosterlingen of plaatselijke overhedendat besluit ten uitvoer was gelegd op omtrent 865 van de 1107 kloosters, waarop het toepas selijk was. Men maakt zich te Parijs nog al ongerust over de berigten die uit Duitschland komen. Als er geen oorlog uit breekt tusschen den Bond en Denemarkendan ligt dat waarlijk niet aan laatst bedoeld Rijk, hetwelk iedere con cessie weigert en heeft verklaardde Bonds-executie aan te zullen merken als een casus belli, terwijl alle mogelijke toe bereidselen zijn gemaakt om 12,000 man op de Deensche grenzen gereed te houden. Onlangs overleed te Parijs in den ouderdom van om streeks 40 jaren de baron de Sevren, een man die bijna zijn geheele leven aan een zeer zonderlinge liefhebberij ha|d gewijd. Onder zijn nalatenschap vond men twee groote zware kisten, die, zoo men meende, geld inhielden, maar die, toen men ze opende, met millioenen spelden gevuld waren. Hij was gewoonom geregeld alle dagen de drukste stra ten en pleinen te bezoeken en alle spelden opterapendie hij op den grond zag liggen. Men verneemt dat de administrateur van het college de France, de heer Stanislas Julien bezwaren oppert tegen het heropenen van den cursus Voor de Oostersche talen omdat hij voor ongeregeldheden vreest. De Fransche Minis ter van Onderwijs, de heer Duruy, wenscht echter, dat de heer Renan met het begin van het semester zijn voorlezin gen hervatte. De gravin de Breteuil, dochter van den Franschen Minister van Finantiende heer Fouldheeft de protestant- sche kerkwaartoe zij gelijk haar vader behoordever laten en de R. C. godsdienst aangenomen. De geleerde Jezuït Bourquerionte heeft onder den titel de verstrooidheden van den heer Renaneen brochure uitgegeven, waarin hij talrijke en belangrijke, archeologische geschiedkundige en linguistische feilen aantoont, welke in het leven van Jezus van Renan voorkomen. 1 De Italiaansche gezant te Parijs heeft een overeenkomst gesloten met de administratie van het Crédit-Mobiliervoor den bouw van een hotel, bestemd tot definitief verblijf van het Italiaansch gezantschap te Parijs. Dit hotel zal gebouwd worden in de straat Yalois uitlöopende op het park Mon- ceau, de tuin van het hotel zal in het park uitkomen. De kosten zijn geraamd op ruim 2,000,000 frs. - Den 21sten dezer werden bij den burgerlijken stand te Génd slechts twee gevallen van overlijden aangegeven namelijk van twee 90jarige grijsaards, waarvan de een den naam van Raepsaet en de ander dien van Coolsaet droeg. De nieuwe rector der Vrije Universiteit te Brussel, Prof. Altmeijer, heeft bij de opening zijner lessen met veel ldf gesproken over Willem den derde, Prins van Oranje, Koning van Engeland, en in dezelfde rede hulde gebragt i l

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2