Buitenlandsch Nieuws. vember van dit jaar is aangewezen als den dagwaarop al thans één der openbare godsdienstoefeningen door de Her vormden gewijd zal worden aan de dankbare herinnering van Neêrlands in 1813 herkregen onafhankelijk volksbestaan. De Redactie van de Kerkelijke Courant zegt daaromtrent Met genoegen zagen wij, dat de hooge regering des lands aan de hoofdcommissie voor de oprigting van een monument voor 1813 te kennen heeft gegeven, dat zij zich niet ge roepen acht, om tusschen beiden te komen in de kerke lijke - liever godsdienstige - viering van den 17den No vember. De aanschrijving der Synode blijft daardoor van kracht. De hoofdcommissie had door hare uiet-toetreding tot het voorstel der SynodeZ. M. den Koning in een vreemde verhouding tegenover het hooge kerkelijke ligchaam geplaatst, j De regering heeft de moeijelijkheiddie daaruit kon ont staan met wijsheid weten te vermijden. Onthouding was de beste gedragslijn die zij volgen kon. Het Provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft j aan Ds. A. Hoifman, predikant te Velzen op zijn verzoek, na een bijkans 50jarige evangeliebediening het eervol emeri taat verleend, integaan 1 April 1864. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Steen deren en Bronkhorst Ds. C. Clant te Nichtevechtte Nieuwe Tonge Ds. H. Bax aan de Vuursche, te Koog aan de Zaan Ds. S. Essenius Greeff te Assendelft en te Veen Ds. G. A. Fijn van Draat te Zwartsluis. Bij de Remonstrantsche gemeente te Boskoop is be roepen Ds. H. L. Kruseman te Nieuwkoop. Het aantal zwemmers en baders bedroeg aan de zwem en badinrigting Rhijnzigt in de maand September 1674 ge durende het geheele saizoen 19139, alle koude baden nog wordt er dagelijks aldaar druk gebruik gemaakt van deze zoo nuttige inrigting. Bij het naderend wintergetijde valt er, voor die wat bezitten of van hunne inkomsten wat kunnen missenveel te geven, maar 't is ook een waarheid, waaraan de hoo- gere of lagere kritiek nog niet heeft durven tornendat het zaliger is te geven dan te ontvangen. Die dus genot van die zaligheid hebben wil, geve mildelijk, zonder aan zien des persoonsdaar echter alleen waar men bij eigen ervaring of des noods op goed gezag weet, dat er nuttig gebruik van wordt gemaakt. Die de voorwerpen van lief dadigheid zijn moeten het begrijpen en zullen anders daar van later altijd op de een of andere wijze de smartelijke gevolgen ondervindendat de beweldadigden met naauw- gezetheid en dankbaarheid ontvangen en besteden moeten elke hulp in hun nooduit vreesdat hun niet wat ergers overkome. Er zijn toch talrijke voorbeelden aantehalen van huisgezinnen en personendie 's zomers brooddronken ver teeren en verkwisten wat zij verdienenin hun trant snoe pen en smullen, 's winters het goud, waarmede zij zich ver sierden verpanden en bij de goede lui hulp en onderstand vragen, 't Mag niet genoeg herhaald worden dat de zalig heid van het geven vooral bestaat in de gedachte, of liever de zekerheid, dat men waarlijk nooddruftigen helpt. Daartoe is zeer aanteprijzen dat men geeft aan de besturen van dia- coniënvan liefdadige gestichten of van bijzondere vereeni- gingen, zoo als de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid de Vincentius-Vereeuigingde Vereeniging uit Liefde en die er nog meer binnen Leiden onder de verschillende gods dienstige gezindheden worden gevonden. Vooral bevelen wij zeer aan de inschrijving voor de Leid sche maatschappij van Weldadigheid, die wederom ruime en overvloedige giften van allen die haar kennen en niet ken nen vraagt en behoeft. Die bijna 5 Ojarige instelling bezit de vereischten die in elk liefdadig beheer in meerdere of min dere mate moeten worden aangetroffen. Zij omvat alle scha mele armen (paüvres honteux) die geen kerkelijke onderstand genieten en sluit geen gezindheid uit. RoomscheIsraëliti sche zoowel als Protestantsche huisgezinnen deelen in hare zorg. Die huisgezinnen staan onder een stipt en naauwgezet toezicht van bevoegde mannendie de Leidsche toestanden en personen kennen en hét bestuur voorlichten. De onder stand wordt verleend in levensbehoeften en in buitengewone gevallen wat de nood vereischt. De opneming geschiedt on der verstandige en doeltreffende voorwaarden. Het beheer der gelden is zuinig en de verantwoording zoo rond en open voor die weten wil wat er met zijn giften is geschied, dat dit wel tot een uitstekend en navolgenswaardig voorbeeld strekt voor die daarin meer bekrompen handelen. Die aan dat getuigenis twijfelt kan zichzelf er van overtuigen want wij eischen voor onsofschoon vertrouwen stellende in allen die geloof verdienen, geen geloof op gezag. Uit naam van een groot aantal leden der Gerefor meerde gemeente in de Kaapstad, werd den 8sten Septem ber aan Ds. N. J. van Warmelo, op zijn geboortedag, als honorarium -voor zijn waarneming der predikdiensten van Ds. J. Spijker, gedurende diens ongesteldheid, een beurs met 150 aangebodengepaard met een schriftelijke dank betuiging voor zijn krachtige Evangelieverkondiging en ge paste wetischen voor zijn verdere toekomst, voor welk een en ander hij den hartelijkste n dank aan de schenkers betuigde. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 52°, te 10 uur 49°. Zaturdag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 51°, te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 52°. Te Maagdenburg is een schoenmaker met zijn kindje op den arm tot de stembus gegaandaar hij onlangs we duwnaar geworden zijnde niemand had, om gedurende zijn afwezigheid op dat kind te passen en hij toch zijn kies recht wilde uitoefenen. Men zamelde dadelijk voor hem 70 thalers in. In een dagblad van Gcnèvede Rationalistleest men //Het Christendom is een der groote godsdienstige vormen, die de geest des menschen heeft aangenomenal was het alleen omdat het eeuwen achtereen de godsdienst onzer va deren is geweestwij zijn verpligtom wanneer wij hetzelve den oorlog aandoendat te doen op een openlijke en eer lijke wijze, en niet in de honigzoete vormen van een acade mieman die meer gemeenzaam is met de concetti der steegjes dan met de ernstige vraagstukken der godgeleerde polemiek. Men zal mij hoop ik geloovenwanneer ikdie niet alleen geen Christen ben maar het Christendom bestrijd, hier bij voeg, dat de roman van den heer Rénan nog onaangenamer i is voor de zuivere deïsten dan voor de opregte Christenen, j Maar zijn gebrek aan opregtheid, waarvan bijna iedereen hem beschuldigt, was juist datgene wat den uitslag daarvan moest verzekeren en ons verklaartwaarom het werk zulk een ingang vindt bij een groote meerderheid, die alleen houdt van onbewimpeldevan betrekkelijke waarheden zoo als de ingewijden zeggenvoor wie ten slotte geen waar en geen valsch bestaat, - Indien gijwat niet zeer moeijelijk isdoordringt tot de innige gedachte van vele dergenen die hunne groote trompetten aan den mond hebben gezet s om de onvergankelijke verdiensten van het werk //het leven van Jezus" uittebazuinen indien gij hen eenigzins dringt om achter het geheim te komen van hunne geestdrift, dan zullen zij niet in gebreke blijven om u te bekennen dat het Chris tendom ook hun vijand is en dathetgeen hun het meest bevalt in het laatste werk van den heer Rénanhetgeen zy bewonderen als een meesterstuk van kennisdat isdat hy den vijand in ziju omhelzingen zoozeer omkneld houdt, dat hij beproeft hem te doen stikken. Welnu zij bedriegen zich deerlijk De juwelier Felix Sampor te Madrid is thans bezitter van een der schoonste in Europa bestaande brillanten welke op een waarde van 20 millioen realen (ongeveer 2£ millioen Nederlandsch) geschat wordt. Natuurlijk lokt dat overschoon juweel talrijke bezoekers naar het magazijn van den heer Sampor. Den 19den dezer geloofde men te Madrid dat Kei zerin Eugénie drie dagen in die hoofdstad en twee dagen te Toledo in het Escuriaal zou doorbrengen. Er werd veel gesproken van een prachtig feest, door hare moeder, de gravin de Montyote geven, en van een baldat door de hertogin de Medina Celi gegeven zou wordenbijaldien de Keizerin haar den tijd daarvoor gunde. Uit Barcelona berigt mendat op het kerkhof te Sar- ria een heiligschennis is gepleegddie de algemeene veront waardiging in hooge mate heeft opgewekt. Vier maanden geleden stierf aldaar de loffelijk bekende schrijver en dichter Luïs de Olona, en werd zijn gebalsemd lijk door zijn vader voorloopig in een kelder van genoemd kerkhof bijgezet, om

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2