Buitenlandsch Nieuws. ging èn vereenvoudiging. Het Minnehuis zoowel als het -Weeshuis der Hervormden kunnen niet roemen op de liefda digheid der gemeenteen waar zou het heenindien de gemeentekas zich onttrok? Gewis, dan heerschte armoede en gebrek. Uit een lofwaardig en heilzaam beginsel kan en moet tot meer liefdebetoon worden aangespoordopdat uit de ruime giften blijke, dat de ware godsdienstigheid zich ver toont in het leven ea in het geven. De Gemeenteraad heeft op heden Donderdag tot hulp onderwijzeres aan de openbare school van meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes benoemd Mej. J. C. Yisser, en voorts besloten de stukken betreffende het voorstel tot wij ziging der verordening op de gazfabriek, te stellen in han den der Commissie van Financiën. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 56°, des avonds te 8 uur 5 2°, te 10 uur 50°. Donderdag morgen te 5 uur 49°, te 8 uur 51°, te 12 uur 59°, 's namiddags te 4 uur 59°. Volgens telegraphische dépêches uit Duren, Stolberg, Bonu Crefeld, AltenaMeschede Minden en Greifswald zijn aldaar by de verkiezingen in den eersten trap schier alleen liberale kiezers benoemd. De hoogleeraar Sybel te Bonn zal bepaald te Crefeln herkozen worden. Ook te Keulen is zoo gestemddat op 28 dezer eenstemmig of althans zoo goed als eenstemmig zal worden gekozen. De hofmaarschalk van den hertog van Nassou heeft de onder hem staande beambten en bedienden verboden werk te verschaffen of leveringen te gunnen aan lieden die voor liberalen bekend staan. - De directeur van den Koninklijken schouwburg te Kop penhagen heeft in den foyer een bekendmaking doen aan plakken waarbij aan het vrouwelijk personeel verboden wordt een crinoline te dragenwanneer het kostuum het niet uit drukkelijk vordert. In de provinciën hebben de Polen nog steeds alle hoop op het gelukken van den opstand, en de avontuur lijkste geruchten worden niet alleen verspreidmaar vinden ook geloof. In het LublinschePodlachische en Radomsche zijn nationale geheime poststations voor het vervoer der in- surgenten, hunne koeriers en berigten gevestigd, deels bij grondeigenaarspachters enz., die terstond het aantal paarden voor de insurgenten moeten leveren. Een bijzondere nieuwe soort van zendelingen zijn de crinoline-koeriers, dames deels uit Warschau, deels uit de provinciën, die, met de revolu- tionnaire dépêches in de crinoline verborgenhet land met den post, den spoorweg of ook wel te paard doorreizen en gedurende de reis de avontuurlijkste geruchten verspreiden om den Polen nieuwen moed in te sprekenterwijl haar dat zeer gemakkelijk valt omdat men alles gelooft wanneer het maar gunstig voor de insurgenten luidt. Deze dames reizen afzonderlijk en ongestoord, met Poolsche nationale en Russische passen voorzienbij dag en bij nacht. Meerendeels moeten het vrouwelijke adjudanten, even als Pustowojtow (de gezellin van Langiewicz) zijn. Opdat de Kroonprins Humbert te Napels, waar hij den winter zal doorbrengeneen schitterenden hofstaat kan voeren, is hem uit de schatkist een krediet van 200,000 francs geopend. Aan Prins Amadeusdie zich gedurende den winter naar Florence zal begevenmet hetzelfde doel 120,000 fr. toegestaan. Volgens berigten uit Napels heeft de rooverhoofdman Libero Albanese een burgemeester en een kommandant der nationale garde, die, volgens gemaakte afspraak tot hem waren gekomen om over zijn onderwerping te onderhandelen op verraderlijke wijze gevangen genomen. Hij eischt een los geld van 3000 dukaten. In Spanje zijn de verkieziugen afgeloopenslechts een vijfde deel der kiezers heeft daaraan deel genomen. De Mi nister van Finantien heeft zijn ontslag genomen zoo dra hij het gering aantal kiezers vernam en volhardde bij zijn be sluit, ondanks de ernstige en herhaalde noodiging zijner ambtgenooten om deel van het bewind te blijven uitmaken. Alle nadere berigten omtrent de proefnemingen met het gepantserde eskader komen hierop neder, dat deze vaar tuigenbij onstuimig weder, tot nog toe ongeschikt zijn om zee te bouwen en tevens dienst te doen als oorlogsvaartuigen. Eerlang zal het Fransch eskader naar Madera stevenenten einde waarnemingen mogelijk te maken omtrent den invloed van een warmer klimaat. De maarschalk Pélissier schijnt niet geneigd te zijn om zijn tegenwoordigen post te verwisselen voor dien van gouverneur der Invaliden. Daarentegen zou men hem in Al- gerie gaarne zien vertrekkenvooral indien de maarschalk Randon in zijn plaats tot gouverneur van die kolonie werd benoemd. Men schrijft uit BrusselEen proces tegen zekeren pater Knuffmanbeschuldigd van diefstal ten nadeele van de abdij der Benedictijnen van Afflighem, neemt een poli tieke beteekenis aan, ten gevolge van de taktiek van den verdediger des beschuldigdendie de gelegenheid heeft aan gegrepen om de nadeelen der kloosters in vele bijzonderhe den te betoogen. Niet onaardig is daarbij zijn bewering, dat de bedoelde geestelijke door de abdij te bestelengeen delict bedreven heeft, op grond dat deze geen rechtsper soonlijkheid bezit, alzoo ook geen bevoegdheid heeft om iets te bezitten en gevolgelij k niet beroofd kon worden van iets wat zij rechtens niet bezat of niet bezitten kon. De feiten, door den verdediger van den beschuldigde op den voorgrond geplaatst, zijn van dien aard, dat men zich in de Kamer, bij de ophanden zijnde beraadslagingen over de kloosters en de goederen in de doode hand, zeer zeker op het proces Knuffman beroepen zal. Zaturdag morgen heeft in een steenkolenmijn in Gla morganshire, naar men meent ten gevolge van het onvoor zichtig omgaan met licht, een geduchte gasontploffing plaats gehad, waardoor van omtrent 400 arbeiders, die op dat oogenblik onder den grond waren, waarschijnlijk 36 het leven hebben verloren; reeds zijn er 12 lijken naar boven gebragt. De Art Union te Londen heeft een concours openge steld voor alle beeldhouwers der wereld, tot het vervaardi gen van een mannen- en een vrouwenbeeldhet eene groot 5 voet 3 duim en het andere 4 voet 6 duimuit het fijn ste Cararamarmer. De niet onaanzienlijke som van 600 zal als prijs voor het beste beeld worden uitgereikt. De Union behoudt zich het recht om verkleinde copiën van het bekroonde bij hare jaarlijksche verloting als prijzen uit te loven. De modellen moeten voor den lsten Maart aanstaande worden ingezonden. Het is te Londen bekend dat reeds een beeld houwer in Nederland zich voor het concours heeft laten in schrijven. In een der Amerikaansche dagbladen wordt het be- rigt aangetroffen, dat de echtgenoote van den zoogenaamden generaal Tom Thumb zich in een belangwekkenden toestand bevindt. Burgerlijke stand van Leiden, van 15 tot en met 21 October 1863. - E. C. van Uldengeb. Laterveer, Z. - R. W. van Leeu wen geb. OlffenZ. - E. van Weizengeb. Raar, D. - A. Keijzer, geb. Selier, D. - C. G. Karreman, geb. van Rijn, D. - M. Bosterdijk, D. - J. E. Kasteel, geb. Henssen, Z. D. Wijn beek, geb. van Leeuwen, D. - C. M. Hemerik, geb. de Gunst, Z. - E. Kop, geb. Bonwman, Z. - S. Kooreman,.geb. Kret, Z. - N. Turenhout Z. - G. Martin, geb. de Jager, Z. - C. Opten- drees, geb. VerkruissenD. - C. J. van der Linden, geb. Boom C. Mulder, geb. Platteel, D. - E. Lepelaar, D. - A. Hooffgeb. O verduinZ. - G. M. Maartense, geb. Gans, Z. - M. Klein geb. Doesburg LannooijD. - J. H. Huber 32 j. - C. Dee 51 j. - K. van Assen 61 j. - W. F. Hofkes 36 j. - J. Groen Z. bijna 8 m. - B. Kruse, geb, Bos, 49 j. - J. van der Valk D. 1 j. bijna 5 m. - H. Fasseur Z. 5 M. - C. Wallaart D. 5 m. - B. Sandberg 68 j. OFFICIEEL NIEUWS. BevallenL. Blennowgeb. LehmannZ. - H. C. Planjer, geb. Waardenburg, Z. - S. Briejer, geb. Augustyn, Z. Gehuwd: G. J. du Rieu jm. met J. A. Mispelblom Be yer jd. - J. Develing jm. met P. M. van Zijp jd. - H. A. Hak kaart jm. met W. J. Koenen jd. - W. Plasmeijer jm. met H. M. Rietbergen jd. Overleden: E. Davidson Z. 8 m. - M. A. P. Boerma D. ruim 12 j. - M. P. Kooien D. 10 w. - H. Hoogenstraaten 78 j.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2