N°. 1127. Donderdag 22 October. A°. 1863. Het belang der gazverbruikers en der belastingschuldigen IV. De herziening van het plaatselijk belastingstelsel kwam tot stand bij de begrooting van 1856. Of het een pligtspleging was aan den nieuw opgetreden Wethouderdan of het een andere aanleiding haddoet tot de zaak nietsmaar opmer kelijk is toch de uitboezeming der commissie van finantien van dien tijd: //geen gemeentebegrooting was, achter volgens de gegevene voorschriften, tot hiertoe zoo gespecificeerd, geene toelichting zoo volledig als deze; maar hiervan is dan ook het gevolg dat, waren vroeger deTapporten uwer Com missie meer omstandig, hare taak voor ditmaal gemakkelijker is en zij met zeer weinig zal kunnen volstaan." En toch die ontworpen begrooting moest de grondslag leggenzoowel tot een regelmatig en duurzaam beheer der plaatselijke geld middelen als tot een doeltreffend belastingstelselwaarbij de belangen der gemeentekas met die der belastingschuldigen op het naauwst werden zaamverbonden. Bij die begrooting treffen we voor het eerst een hoofdelijke omslag van ƒ120,000 en een post van ƒ17,000 voor onvoorziene uitgaven en toch werd bestendigd het gebruik der overwinst van de gazfabriek, zonder daarvan een deel te bestemmen tot wederinkoop van de tot stichting der fabriek verkochte inschrijvingen op het Grootboek der Nationale Schuld. En toen bij de begrooting van 185 8 was voorgesteld, om in het belang der gazfabriek de 2 pCt. uitkeeriug aan het reservefonds te verdubbelen was de commissie nog aarzelendom de aanneming van dat voorstel aanteradenen wilde dan nog die maatregel eerst twee jaren later in werking gebragt zien. De overwinst was toen reeds geklommen tot ƒ25,000 en, alsof dit toen nog niet genoeg was, werd de bijdrage der gemeentekas met ƒ8000 verminderd, ofschoon, en hier krijgen wij aanleiding om te denken aan het voorstel van den heer Krantz, dat onlangs verworpen isofschoon toen in de commissie de bedenking geopperd was, //of het billijk is dit cijfer bene den de behoefte uittetrekken en alzoo, terwijl vroeger een veel mindere op 18,000 te staan kwam, voor de tegen woordige veel betere verlichting slechts ƒ10,000 uittegeven is, en het overige te brengen ten laste der particuliere ver bruikers van het gaz." Wij geven deze retrospective beschouwing van de zaak om hulde te brengen aan het lid der commissie, dat destijds de zaak zeer juist inzag en terecht begreep, dat het niet billijk was de belastingschuldigen weder met 8000 te ont lasten en de particuliere gazverbruikers nog niet te doen deelen in de voordeelendie een eigene gemeentelijke gaz fabriek afwierp, 't Was toch duidelijk dat de openbare straat verlichting zooveel gaz verbruikte, zooveel onderhoud aan lantaarnen kostte en zooveel arbeidsloon tot het opsteken blusscheu en schoonmaken der lantaarnen vereischtedat eeu en ander niet met ƒ10,000 kon worden bestreden, 't Was evenmin te ontkennen dat op de begrooting der jaarlijksche plaatselijke uitgaven moest voortkomen^ een somdie in ver houding stond tot hetgeen de straatverlichting aan de gaz fabriek kostte en uit dit oogpunt beschouwd is er ook geen de minste grond van twijfel aan de waarheid, dat de parti culiere gazverbruikers meer dan de dubbele prijs betalen van hetgeen naar een matige berekening zelfs de gemeentekas voor het gaz der straatverlichting bij abonnement bijdraagt. Werkelijk zijn de belastingschuldigen daardoor gebaatmaar ten koste van handel en nijverheiddie in winkels en in fabrieken de grootste gazverbruikers ook aanspraak hebben op de toepassing van het beginsel, dat ten grondslag ligt van art. 254 der gemeentewet. Het tegenwoordig collegie van dagelijksch bestuur staat op een geheel vrij .terrein en is door geen antecedenten ge bonden om dien toestand te laten voortduren. De commis sarissen der Stedelijke gazfabriek hebben in hun openbaar gemaakt rapport van Februarij 1863 de finantieele geschie denis zoo volledigduidelijk en rondborstig voorgestelddat wij dat rapport als de eenige en voorname bron kunnen aanwijzenwaaruit wij onze beschouwingen hebben geput. D# stemming over het voorstel van den heer Krantz levert LEIDSC AUBLAI). De*e Courant .verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noro- mers Vijf Cents. Prijs der Adverteutiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12 J Cts. Geboorte-, hu welijks- eu doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 35 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m:; 9 a. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 46 m.; 11 n. 46 m.; 3 u, 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 8 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Poatbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Mieuwstraat's morgens te 8 u. en te 11 u., namiddags te 3 u. 45 at. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Iudisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebeatuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdagg van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect i» te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoorder Plaatselijke Aocijuaen, dagelijks van 8 1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van '«Rijk* Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—S uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1