Buitenlandsch Nieuws. grondslag ligtgeen betere keus dan het bouwen van een nieuw paleis der Staten-generaal te doen ware, en wel om dat zoodanig gebouw sterker en deugdelijker dan eenig ander die gedachte zelve zou uitdrukkeu. Van deze zijde werd tevens opgemerkt, dat, daargelaten de gedachtewelke aan het voor stel ten grondslag ligt, het hier een maatregel geldt, die ge zegd kaft worden ook door een reeds lang gevoelde noodzake lijkheid geboden te zijn. In een der afdeelingen werd bedenking gemaakt tegen de bewoordingen van den considerans der wet. Ook zij wilden gaarne in den aanhef ven een wet als dezevan het grond wettig verbond van het Stamhuis van Oranje met het Nederlandsche volk gewag hebben gemaakt, maar naar hun gevoelen mogten de nationale zelfbevrijding en het historisch karakter van het verbond met het Huis van Oranje niet onvermeld worden gelaten. De hoofdcommissie ter oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 heeft aan Z. M. den Koning een adres ingediend, strekkende tot uitschrijving van een algemeenen dank- en bedestond op den 17den No vember aanstaande. De Algemeene Synode der Nederland sche Hervormde kerk heeft de godsdienstige viering bestemd op den Zondag vóór dien gedenkdag. Bij de Haagsche commissie voor het nationaal gedenk teeken voor 1813 is, onder andere giften, nog ingekomen van H. K. H. Prinses Marianne de som van f 4000. Te Woerden heeft de inschrijving voor de oprigting van de nationale gedenkteekenen bedragen een som van 439 gulden. Uit 's Hage wordt berigt, dat maatregelen zullen wor den genomenom alle uitspattingen bij de aanstaande feest vieringen te keeren en de vrijheid van een ieder te verze keren om al dan niet oranjelint te dragen of te illumine ren. Op onderscheidene fabrieken is een inzameling gedaan van giften voor het nationaal gedenkteekenzelfs onder dwang, om ten minste een halve gulden bijtedragen. Het Gemeentebestuur van Utrecht heeft reeds de bur gerij uitgenoodigdom den 28sten November feestelijk te vieren. - Te Gouda zal de voorgestelde gecostumeerde optogt, bij gelegenheid der aanstaande feesten in November, bij gebrek aan genoegzame finantiële ondersteuning der inwoners geen voortgang hebben. Naar men verneemtheeft thans ook de heer J. Bos scha bedanktop het hem door de hoofdcommissie gedane verzoek, om als feestredenaar optetreden bij de eerste steen legging van het monument in het Willemspark, op 17 No vember a. s. Zaturdag heeft het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland onder het voorzitterschap van den heer Mr. J. A. Philipse, (in hooger beroep) uitspraak gedaan in de zaak van die bij vonnis van de arr.-rechtbank te 's Hage is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, ter zake van het doen ontstaan van gevaar voor een spoortreindoor het fluiten op een gelijk fluitje als waarop de conducteurs dit doen. Het Hof heeft geoordeeld, dat de zaak in hooger be roep tot geen andere beschouwing aanleiding heeft gegeven en genoemd vonnis bevestigd. Vrijdag is te Roermond overleden de baron Alexan der Michiels van Kessenich in den ouderdom van ruim 63 jaren. Hij was in den volsten zin des woords een weldadig en hooggeacht man. Overvloedig bedeeld met de goederen dezer wereld, gaf hij onbekrompen gevraagd en ongevraagd, zonder dat de linkerhand kennis droeg van de groote giften die zijn rechterhand in den schoot der armen stortte. Er wordt dan ook veel in hem verloren. Door den kommandant van Zr. Ms. zeemagt in Oost- Indieis aan de Iadische regering het voorstel gedaan om indien de politieke toestand in Japan zulks mogt vorderen zich met Zr. Ms. stoomschepen DjambiVice-admiraal Koop man Cifadel van Antwerpen en Amsterdam derwaarts te begeven. Met 1 December aanstaande zullen vermoedelijk Zr. Ms. atoomschepen Prinses Amelia en Metalen Kruister verster king van het eskader, naar Oost-Indië vertrekkenterwijl uit Suriname de schroefstoomschepen 4de klasse Stavoren en Delfzijl hunne bestemming naar Oost-Indië reeds opvolgen. - Zondag 1!. had te Rotterdam een buitengewoon feest plaats van het aldaar gevestigde Deutsche Turnvereinwaartoe de Deutsche turnclubs waren uitgenoodigd. In de manége aan den Coolsingel vereenigden zij zich 's middags te 1 uur, met de uitgenoodigde autoriteiten. Het gebouw en het lokaal had den een feestelijk aanzien. De turners, op de gebruikelijke wijze in overhemd en witte pantalon gekleedwerden door den Turnwart, den heer Johann Baer, met een korte toe spraak verwelkomdwaarin hij ter loops herinnerde dat het niet te doen was om sterke kunsten te vertoonen maar alleen om te doen zienhoe doelmatig de spierkracht is en hoe het geheele ligchaam daardoor geoefend wordt. Daarop werden liederen aangeheven en vingen de eigenlijke werkzaamheden aan. Na een korte pauze en de uitvoering van een lied, schetste de heer Emil Magenau in warme bewoordingen den invloed van het turnen op de volksontwikkeling. De werk zaamheden werden daarop voortgezet en het feest besloten met een maal in de zaal de Maas aan het Nieuwewerk. Bij de illuminatie, den 14den dezer, bij gelegenheid van het plegtig openen der spoorweglijn tusschen Leeuwar den en Harlingen gehouden, wekte'een verlicht chassinet door een der ingezetenen voor zijn woning geplaatst, de aandacht in niet geringe mate. Onder het borstbeeld van Koning Willem III las men daarop deze woorden //Hulde aan van HallThorbeckevan Heemstra." En nog lager de bekende spreuk, die ook op een onzer vroegere munten gevonden werd//Concordia res parvae crescuut." De opening van den spoorweg van Leeuwarden naar Harlingen voor de publieke dienst, zal plaats hebben Zondag 25 dezer. Te Ruinen heeft Zaturdag een als het ware subiet sterfgeval plaats gevondeneen en ander ging met zooveel vreemdsoortige handelingen gepaarddat er in vrij erge mate vermoedens van vergiftiging zijn opgewekt. De over ledene was een jonge man van p. m. 31 jaren; zijn ten vorige jare voltrokken huwelijk was niet zeer gelukkiger was gedurig, naar verhaald wordt, oneenigheid en twist tusschen de jonge lieden. Men verneemt dan ook, dat de justitie reeds onderzoek naar deze geruchtmakende zaak doet. Te Zutphen bevindt zich een Poolsch officier, die vrij willigers zoekt voor het leger der insurgenten in Polen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 5 6°, des avonds te 8 uur 52°, te 10 uur 50°. Zondag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 52°, te 12 uur 60°, 's namiddags te 4 uur 58°, te 5 uur 57°, te 8 uur 54°, 's avonds te 10 uur 52°. Maandagmor gen te 5 uur 5 2°, te 8 uur 5 6°, 's middags te 12 uur 62°, te 4 uur 60°. De commissie voor wetgeving van de Wurtembergsche kamer heeft een voorstel gedaanstrekkende om de Israëlie ten dezelfde staatkundige rechten toetekennen als aan de burgers van andere gezindten. De commissie heeft tevens voorgesteldom de armen van de Israëlitische godsdienst op gelijke wijze en in dezelfde mate als die van andere ge zindten, in het genot van bedeeling te stellen. Na geëindigde godsdienstoefening voor het feest van den Domkerk te Keulenwerd in de sacristy de oorkonde verder geteekend, die tot eeuwige gedachtenis in den slot steen van het transept bewaard moet blijven. Donderdag middag ten drie ure werd het feestmaal in de groote Gurzenichzaal gehoudenen des avonds ten zeven uur begon men de onbeschrijfelijk schoone illuminatie van den Dom te ontsteken. Intusschen was de feestvoorstelling in" den stads-schouwburg en in den Donderdag geopenden nieuwen Thalia-schouwburg aangevangen. Een gala-bal in de groote zaal van het Casino besloot de feestelijkheden van dien eersten dag. Vrijdag morgen ten negen ure werd in dea Dom een kerkelijk gedachtenisfeest voor de afgestorven bevorderaars van den Dombouw gevierdwaarna zich de feestgenooten in plegtigen optogt, naar het Raadhuis begaven. Na het zingen van toepasselijke liederenwerd in het voorportaal van dat gebouwdoor den voorzitter der vereeniging een lange aanspraak gehouden. In den Punch van 11. Donderdag leest men het vol gende berigt: //De Koning van Dahömey wordt te Peters»

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2