N°. 1120. Woensdag 14 October. A°. >1863. Binnenlandsch Nieuws. '.vn-s. LEIDSOH DAGBLAD De»e Couraut verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leideu 1.95, eu franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Norn- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels f 0./5. Iedere regel meer 12J C'ts. Geboorte-, hu - weiijk9-en doodberigten van 1-4 regels fl).9<t. Iedere regel meer 15 Cts. bekendmakingen van genootschappen 5 Cis. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en «otterdam te 8 11. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 a 49 m.j 6 n. 9 m.; 9 u. 19 m en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 n. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 >t.; vas Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 o. Stoomboot van Leiden naar Aiphen en Bodegraven. (Ligplaats ütrechtsche Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag 's morgens 9' u.; Vrijdag en Zaturdag 's middags 12£ Donderdag 6* u. van Alphen naar Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 u. van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag 's namiddags te u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 in. en te 11 u. 10 m., 's uamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Laadpost. Over Southampton, l eu 17; over Triest7 en 23over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Teiegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 'sa. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7». uur 's m. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 nur. - De Gemeente-Architect i* ta spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maaudag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—3 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Z. M. heeft Jhr. Mr. F. L. W-. de Koek, directeur van 's Konings kabinetbenoemd tot Minister van Staat. Z. M. heeft pensioen verleend aan den gewezen rijks veldwachter H. Albers. Z. M. heeft aan Mr. W. J. baron d'Ablaing van Giessenburg, raad-adviseur bij het Departement van Justitie vergund het dragen der versierselen van Eereridder der Jo- hanniterorde, hem door den Koning van Pruissen geschonken. Z. M. heeft benoemd bij het 3de reg. inf. tot majoor den kapt. 1ste kl. G. A. de Gelder, van het 5de regement; tot lsten luit. (naar anc.), den 2den luit. W. L. de Petit, van het corps; bij het 5de reg. tot kapt. 3de kl. (naar anc.), den lsten luit. E. W. Wichers, van het 2de reg.; in ac tiviteit gesteld bij het 7de reg., den lsteu luit. W. J. F. van der Blomthans op non-act. en op verzoek non-act. gesteld den majoor J. P. Doelenvan het 3de reg. Z. M. heeft aan den lsten luit. R. Jv C. van der Meu- lenvan het 5de reg. inf., op verzoek eervol ontslag ver leend; wijders heeft Z. M. den 2den luit. der genie in Ned.-Indië H. S. Nederburghop verzoek eervol ontslagen en benoemd tot adspirant-ingenieur van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië. ^Z. M. de Koning heeft Maandag middag in een bij zonder gehoor ontvangen den baron DujardinBelgisch Mi nister te 's Hagedie aan Z. M. de heeren Charles Rogier en VanderstichelenBelgische Ministers, heeft voorgesteld. - Het aanstaande huwelijk van den Prins van Oranje met Prinses Helena wordt thans officieel tegengesproken. Het Provinciaal Gerechtshof in Noord-Holland heeft bij arrest van 24 September 11. een niet onbelangrijke vraag beslist. In zeker testament was aan A. een jaarlijksche lijf rente van f 1500 gemaakt, met bepaling dat tot zekerheid en betaling daarvan een genoegzaam kapitaal op een der grootboeken zou worden ingeschrevenwelk alzoo ingeschre ven wordend kapitaal werd vermaakt aan B. Er werd in der tijd door de erven f 30,000 op het vijf pCt. grootboek ingeschreven. Door de conversie echter verminderde dit ka pitaal en de vruchttrekster A. viel om bijzondere redenen den erfgenamen niet lastig om eenige suppletie van het waarborgkapitaal. Na den dood van A. echter kwam B. op en vorderde van de erfgenamen een kapitaal dat 1500 renten 's jaars opleverde. De erfgenamen beweerden 1°. dat zij het waarborg kapitaal niet hadden te vergrooten en 2°. dat de conversie alleen B. als eigenaar van dit kapitaal treffen kon. Reeds is medegedeeld dat de arr.-rechtbank zich met die meening niet vereenigde en de vordering toewees. De erfgenamen kwamen van die uitspraak in hooger beroep en het Hof vernietigde het vonnis van den eersten rechter en verstond dat de erfgenamen volstaan konden met het thans ingeschreven kapitaal over te schrijvendaar B. als eigenaar van dat kapitaal de schade der conversie moest lijden. Voor de appellanten werd gepleit door Mr. J. A. Molster en voor de geintimeerden door Mr W. Voorbeytel Cannenburg. Door de arrondissements-rechtbank te Winschoten is een nominatie opgemaakt ter vervulling der vacature in dat collegie, ontstaan door het vertrek van Mr. W. J. Feith. Op deze nominatie zijn geplaatst Mr. J. Offerhaus, kanton rechter te HoogezandMr. E. J. Moddermansubstituut griffier te Winschoten en Mr. Heeletuan, substituut-griffier te Gorinchem. Men schrijft uit 's Hertogenbosch aan de Amst. Ct., dat als schrijver van het geïncrimineerde artikel van den Noordbrabanter, (over de behandeling van de zaak, den aan slag op het leven van den aartsbisschop Zwijsen betreffende door de justitie) bij de politie thans is bekend geworden de heer van Logchemrustend pastoor te'Arnhem. De Staats Courant deelt het volgende medeTer ge legenheid van het 50jarig gedenkfeest der omwenteling van 1813, heeft de oud-hoogleeraar Mr. P. Bosscha te Deven ter, een belangrijk geschenk gedaan. Het bestaat uit de be scheiden aan wijlen den hoogleeraar Hermanus Bosscha voor en gedurende de bearbeiding van zijn Geschiedenis der Ne- derlandsche Staatsomwenteling door onderscheidene personen, die aan de gebeurtenissen dier dagen een werkzaam aandeel genomen hebben medegedeeld. Het heeft Z. M. behaagd dit geschenk goedgunstiglijk te aanvaarden en de plaatsing dier stukken in het rijksarchief te gelasten. Eensdeels zijn die stukken voor het grootste gedeelte ge bruikt en verwerkt geworden in het door den heer Bosscha

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1