Baitenlandsch Nieuws. Speculatie In zulke papieren moe9t het beurs comité, meent j het Eff.bl., tegengaan. Als een bewijs hoe sterk de handel in lompen van Breda op België gedreven wordt, dient dat sedert de in voering van het nieuwe tarief van rechten (1 November 1862), waarbij de uitvoerrechten van lompen op f 5 de 100 pond gebracht zijn, aan het kantoor te Breda ^70a ^80,000 i aan rechten daarvan betaald zijnwelke rechten vroeger door de in die streken op groote schaal gedreven smokkelhandel in lompen natuurlijk niet betaald werden. Welk voordeel zulks thans voor de schatkist oplevertbehoeft geen verder betoog. Uit Coevorden wordt gemeldDe geschillen tusschen Hannoversche ingezetenen en de eigenaren van het zooge naamd compascuum, in de marke van Noord- en Zuid-Barge, gemeente Emmen, naderen hunne beëindiging. Het compas cuum bevat dat gedeelte van die uitgestrekte marke, waarop Hannoversche ingezetenen, op grond van vroegere tractaten, een recht van medeweide beweren hetwelknaar de bewe ring, vroeger door de markgenooten en later door de aan- koopers van het compascuum gevoerdophield voor de gron den, die beboekweit werden. De Hannoversche ingezetenen zullen nu een gedeelte van het compascuum, ruim 17 bun ders groot, in eigendom bekomen, en daarentegen van het recht van medeweide op het overschietende gedeelte afstand doen. In deze maand zal door de Hannoversche en Neder- landsche commissarissen met de eigenaren van het compas cuum te Emmen een bijeenkomst gehouden worden waarin naar men hoopt, -de zaak definitief haar beslag zal krijgen. De gemeente Emmen gaat een schoone toekomst te gemoet, door de ontginning harer uitgebreide en rijke veengronden. De marke van N.- en Z,-Barge, die een schat van turf bevat, is gedeeltelijk gescheiden. Het ongescheidene veen bestaat nog uit omtrent 40,000 bunders, die meest alle achter den hondsrug liggen en kostbare veenspecie bevatten. Weldra zal, naar men hoopt, de rigting der kanalen door dit gescheidene bepaald zijn, en zal dan ook dit gescheiden kunnen worden, ten einde, wanneer de kanalen opgelegd zullen zijn, te worden verveend. Zondag 4 dezer is in de buurt Steenoven onder Axel een vrouw van 74 jaren overleden, onder het vermoeden van vergiftigd te zijn door koppen van lucifers, uit de lijk schouwing moet het vermoeden ontstaan zijn, dat haar ook slagen op het hoofd waren toegebracht, ten gevolge waar van haar schoonzoon met zijn zoon, arbeiders, bij haar in wonende, 's Maandags zijn gearresteerd, en omstreeks mid dernacht in het huis van bewaring te Axel opgenomen. Vrijdag ontstond te Zwolle een hevige brand in het huis van burgerlijke verzekering. De gevangenen zijn onder militair escorte vervoerd en voorloopig onder de stads- teekenschool op het kerkhof gehuisvest. Ds. van Rijn is on der een sterk en afzonderlijk geleide naar het stadhuis ge transporteerd. Door de menigte, die zich in de straten be woog ging de stoet langzaam voorwaarts en hadden de rechterlijke autoriteiten met de rijksveldwacht en het sterke militaire geleide veel moeite het volk van dien heer aftehou- den. De oorzaak van den brand is nog onbekendalleen weet men dat het onheil beneden aan de rechterzijde van het gebouw is begonnen en het vuur het eerst op de bin nenplaats is gezien. Door het Provinciaal kerkbestuur van Overijssel zijn nog tot de predikdienst toegelaten de heeren J. C. Montijn en N. van Klaveren. Te Giethoorn is uit de aldaar gepredikt hebbende kandidaten tot de H. dienst een drietal geformeerd, be staande uit de heeren van ItersonReitsma en van der Loeff, welke uitgenoodigd zijn hunne gaven nogmaals voor de gemeente te laten hooren. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Garderen Ds. A. F. Simons te Bleskensgraafte Ooster- wolde Ds. N. Warmolts te Gerkeskloosterte Katwijk aan Zee Ds. A. W. L. Talma te Angeren; te Zegveld Ds. J. A. ten Bokkel Huinink te Oud Alblas; te Abcoude Ds. P. A. T. Nahuis te Ter Aa; "te Veenendaal Ds. H. W. A. Verhoeff te Oud Beijerland. Benoemd tot hulpprediker te Austerlitz J. C. van Baerlecandidaat. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Hazerswoude door Ds. J. A. P. Ris Lumbers te Maassluis; naar Bergschenhoek door Ds. C. P. van Tooren te Katwijk aan Zeenaar Poort vliet door Ds. A. P. A. du Clouxnaar de Remonstrantsche gemeente te Boskoop door Ds. H. W. Quint van der Sloot te Oude Wetering. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 59°, des avonds te 8 uur 54°, te 10 uur 50°. Zaturdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 48°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 59°. Den 6den October is te Hannover de voorbereidende Synode door den Minister van Eeredienst geopend. Tot pre sident werd gekozèn graaf Bennigsen, die 43 stemmen op zich vereeuigde, terwijl op den candidaat der orthodoxe partij, den heer Schlepegrell, slechts 20 stemmen werden uitgebracht. Als een verblijdende uitzondering op de gewone wijze van oorlogvoeren der Russen deelt men het volgende mede. Onlangs deed de Russische majoor Zawadskiuit Janou, aan het hoofd van een sterk detachement infanterie en ca- vallerieeen expeditie langs de grenzenom het vormen van nieuwe corpsen insurgenten tegentegaan. Overal hand haafde hij eenstrenge disciplineen toen hij onderweg te Tarnogrod het in allerijl opgerichte hospitaal voor de ge wonden van het Poolsche corps van Lelewel bezocht, schonk hij daaraan een ruime gift en liet er een aantal weltever- trouwen manschappen achterom het tegen de geweldenarijen der kozakken te beschermen. De berigten nopens den gezondheidstoestand des Kei zers van Frankrijk zijn weder vrij gunstigdaar de raad der geneesheeren aan Napoleon III na zijne jongste onge steldheid te Biarritz gegeven om veel beweging te nemen een zeer gunstigen invloed schijnt te hebben uitgeoefend. De bezwijming, welke den Keizer aldaar overviel, was, hoewel dergelijke aanvallen sedert eenigen tijd bij herhaling zich bij den Vorst hebben vertoond, ernstiger dan de vorige aanvallen van dien aard. De Keizer, die juist van zijn be zoek bij den heer Fould te Tarbes terug was gekeerd bleef namelijk ditmaal zoo lang bewusteloos, dat men zich reeds ernstig bevreesd maakte, daar men den lijder slechts met moeite tot het bewustzijn kon terugbrengen. Voor de juist heid dezer mededeeling kan men instaan. Het korte verblijf van Keizerin Eugénie te Lissabon heeft, zegt men, onder andere ten doel gehad om, namens den Keizer, aan den jonggeboren Prins van Portugal het grootkruis van het Legioen van Eer te schenken. Naar men uit Parijs meldt, is Napoleon III oorlog- zuchtiger dan ooit gestemd. In de omgeving des Keizers wordt de oorlog tegen het aanstaande voorjaar als zeker beschouwd, en men zegt, dat ook de reis der Keizerin naar Spanje aan de politieke plannen van haren gemaal niet vreemd is. Het Fransche kabinet rigt er zich naar in de hulp van Engeland er Oostenrijk te kunnen ontberenen acht de medewerking der mogendheden van den tweeden rang en van Italië voldoende. Tot geruststelling van Europa wil de Keizer vóór het begin van den veldtogt een manifest open baar makenwaarin verklaard wordtdat hij van elke uit breiding aan den Ryn afziet. De vrouw van een geneesheer te Fueutemajor (Spanje) is van drie gezonde, krachtige dochters bevallen; zij is 43 jaar oud en dit is de 13de maal, dat zij van drie kinde ren bevalt. Of alle 39 nog in leven zijn, wordt niet mede gedeeld. - Volgens berichten uit Corfu heeft er bij de verkiezing van afgevaardigden meer oppositie plaats gehad tegen de inlijving van de Jonische eilanden bij Griekenland, dan men kon denken. Terwijl toch de kandidaten die gunstig gestemd waren voor de inlijving, in het geheel 19,900 stemmen op zich vereenigd hebben, heeft de oppositie 10,5 00 stemmen bekomen. De onlusten die eenige weken te voren in Grie kenland plaats hadden, hebben op den uitslag dier stem ming gewerkt. Volgens de Picton Standard is onlangs in Californië een eik geveld van 90 voeten in diameter en 32 5 voeten hoog. De schors was op sommige plaatsen vier voeten dik. De gansche boom leverde 250,000 voeten hout en was, naar men berekent, 3100 jaren oud.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2