Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. De vraag welke is de beste wijze van inrigting vati een professioneel middelbaar onderwijs, zoowel voor meisjes als voor jongensis aan de orde gesteld in de afdeeling Op voeding en Onderwijs van het in de maand September te Gend gehouden tweede Congres der Association internatio nale pour le progrès des sciences sociales. De vraag is dus in andere landen aan de orde; en be paaldelijk is zij alle aandacht waardig ook voor ons land. De ambachtsstand in het algemeen geniet bij ons die oplei ding niet, welke intusschen onmisbaar is, zal het werk me dedingen tegen dat van andere natiën (Zwitserland België Duitschlaud en Engeland)waar aan deze takken van volks opvoeding sedert langeren of korteren tijd zeer veel zorg besteed wordt. Z. M. heeft aan den klerk bij de directie der marine te Amsterdam P. H. Bruyn, op verzoek, een eervol ontslag verleend alsmede aan den kap. ter zee W. H. A. Wesse- link van het bevel over het wachtschip te Vlissingen en dat bevel opgedragen aan den kapt. ter zee W. A. de Gelder. Z. M. heeft aan den heer J. P. de Bordesop ver zoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten. Z. M. heeft eervol ontheven den kap. ter zee J. An- dreae van het bevel over het schroefstoomschip Zoutman. Z. M. heeft pensioen verleend aan den kap. 1ste kl. bij het korps mariniers R. J. Gaerthé. Z. M. heeft aan den dirigerenden officier van gezond heidJhr. P. E. von Siebold, als kolonel-titulair voor me morie gevoerd wordende bij het leger in Nederl.-Indiëen ter beschikking staande van den 'Minister van Koloniën, ten einde te kunnen worden geraadpleegd bij de behandeling der Japansche aangelegenheden, een eervol ontslag verleend onder dankbetuiging en met toekenning van pensioen. Uit een goede bron wordt gemelddat het 2de reg. infanterie, met Mei 1864 van Zeeland naar Maastricht wordt overgeplaatst. Men noemt te Dokkum thans als candidaat voor de Tweede Kamer den heer van Beyma thoe Kingma te Leeu warden. Men beweert dat de heer Albarda bedankt heeft voor het lidmaatschap der Kamer, omdat er ongeveer 20 briefjes, waarop niet duidelijk genoeg de naam van zijn tegenpartij, den heer van Wassenaer, was uitgedrukt, van onwaarde waren verklaard, als niet genoegzaam aanduidende welke persoon bedoeld werden hij dus daaraan zijn be noeming zou hebben te danken. Te Amsterdam is bij de collecte voor het nationaal gedenkteeken voor November 1813 ontvangen de som van 7,376,145. Onder de ingezamelde gelden zijn voor het fonds van de gewapende dienst in de Nederlanden gevonden een gift van ƒ2,50, twee verzegelde pakjes en het verzoek om het vierde van de waarde van een tienguldenstuk voor dat fonds te beschouwen. De inzameling, die Donderdag in de residentie heeft plaats gehad voor de oprigting van een Nationaal gedenkteeken, heeft 5,713,45 opgebragt, daaronder niet begrepen de bijdragen van 3 5 door onderofficieren en manschappen bij het regement grenadiers en jagers, en ƒ14,35 bij het rege- ment dragonders, mitsgaders eenig vreemd geld en coupons en een later ingekomen gift van ƒ51,20 van de leerlingen van het gymnasium; dus te zamen ƒ5,813,20. Opbrengst te Scheveningen ƒ332,885. Heden Vrijdag heeft ten raadhuize te 's Gravenhage de aanbesteding plaats gehad van de benoodigde illumineer glazen ten gebruike op den 17den November aanstaande. Daarvoor waren twee inschrijvingsbilletten ingekomen. De minste inschrijvers waren de heeren Das en Compj alhier. Er zullen minstens 30,000 glazen geleverd moeten worden. Naar men verneemt, is de notarieele acte voor de op rigting der Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij niet getee- kend voor het vereischt bedrag en is dus die ontworpen Naamlooze Vennootschap niet tot stand gekomen. De heer Jager zal, naar men verzekert, dien ten gevolge aan de in schrijvers, welke die acte hebben geteekendspoedig het berigt zendendat ook zij van alle verpligtingen te dezer zake zijn ontheven. De heer Jager zal echter, naar men zegt zijne pogingen voortzettenom alsnog te voldoen aaü artikel 23 zijner concessie (oprigting eener maatschappij vóór 1 De cember eerstkomende.) Men leest in het VolksbladIn alle kringen wordt thans gesproken over den predikant van Rijn te Zwolle, die gezegd wordt in ongeoorloofde gemeenschap met mevr. de wed. P. geb. v. D. geleefd te hebben en thans gerechtelijk vervolgd wordt wegens verduistering van het kind waar over aan de moeder de voogdij was ontnomen. Men doet het best, zijn oordeel over deze geheele zaak opteschorsentotdat iets rechterlijk bewezen zal zijn. Men mag niet naar uiterlijken schijn alleen oordeelen en praatjes blijven praatjes. In allen gevalle is het beter zich over het goede te verblijden dan behagen te scheppen in de histoire scandaleuse. Men zij streng tegen de zonde der zedeloosheidmaar voorzichtig in het oordeel over personen. Het is reeds erg genoeg, dat een predikant zoo weinig verstand en liefde tot zijn betrekking heeft, dat hij den schijn des kwaads niet weet te vermijden; verder bedenke men dat een beschul digde nog geen schuldige is. Het Provinciaal kerkbestuur van Overijssel heeft als candidaten tot de H. dienst toegelaten de heeren J. H. Themmen de Lang en W. J. Kroeze Ramaker Cz. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Serooskerke door Ds. G. J. Gobius du Sartpredikant te Arnemuiden. Men meldt uit Batavia van den 26sten Augustus: Dezer dagen bevatte de Javasche Courant het belangrijke besluitdat onder nadere goedkeuring des Konings de pacht der visscherijen met 1 Januarij 1864 zal zijn afgeschaft. Ieder die met den aard en omvang van dit misbruik eenig- zins bekend is, zal met ons hopen, dat die noodzakelijke goedkeuring niet lang op zich zal laten wachten; waardoor de rij van voor Indië heilrijke besluitendie de Javasche Courant vooral in den laatsten tijd bevatweder met een zal vermeerderd worden. Ook bevatte zij de wet van den 21sten April 1863 waarbij bepaald wordt dat pensioenen ten laste van koloniën en bezittingen van het rijk in andere werelddeelen kunnen worden genoten, gelijktijdig met bij de wet vastgestelde bezoldigingen ten laste van het rijk iu Europa, echter onder zekere voorwaarden. Den 12den en 13den dezer maand heeft het onderzoek naar de vorderingen der leerlingen van het gymnasium Wil lem III in het afgeloopen jaar plaats gehad. Hierdoor is gebleken dat het onderwijs in die inrigting gegeven allezins aan de billijke verwachting beantwoordt. Het getal leerlin gen is en blijft betrekkelijk gering. -— Door den directeur der kultures is bij de landelijke inkomsten en kultures overgeplaatst: uit de residentie Pa- soeroean naar de residentie Kediri, ter beschikking van den resident aldaar, de controleur 1ste klasse W. F. R. L. de Vogel. In het Bat. Handelsblad leest menNaar wij verne men is de door de regering toegestane en door de verte genwoordiging bekrachtigde concessie voor den aanleg van een spoorweg van Samarang naar de Vorstenlandendoor de concessionarissen, de heeren Poolman c. a., aan de Ne- derlandsch-Indische Handelsbank overgedaan geworden. Ten slotte hebben wij de verschijning te melden van een werk over de Munten van Nederl. Indiëdoor E. Net- scher en Mr. J. A. van der Chijs, dat ook in Nederland met belangstelling zal ontvangen worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 59°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 52°. Vrijdag morgen te 5 uur 5 0°, te 8 uur 53°, te 12 uur 61°, 's namiddags te 4 uur 57°. Volgens een besluit van den Koning van Pruissen zal het leger aan de verkiezingen geen deel mogen nemen. Waarom niet? Omdat bij de laatste manoeuvres gebleken moet zijndat het ministerie niet onbepaald op het krijgs volk rekenen kan. Men spreekt van soldatendie op hunne officieren geschoten hebbeniets dat trouwens bij de ma noeuvres van het Pruissische leger zeer gewoon is en men voegt er bijdat het zeer veel moeite gekost heeft een ge-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2