Buitenlandsch Nieuws. Aan het station te Tilburg werden de feestgenooten oüt- vangen .door de leden van den Gemeenteraad, van de Ka mer van Koophandel en Fabriekenvan de Maatschappij j van Handel en Nijverheid enz., terwijl de 2de kompagnie der dd. schutterij en de drie aldaar bestaande gilden langs j het spoor geschaard stonden en door de N. K. Harmonie i muziekstukken werden uitgevoerd. Bij monde van den- heer J. H. A. Diepeneersten wethouder, werden de genoodig- den hartelijk toegesprokenwelke reden door den Minister van Binnenl. Zaken kortelijk werd beantwoord. Daarna zette zich de feeststoet in beweging naar het stadhuisalwaar aan de geïnviteerden een collation werd aangeboden in de prach tig gedecoreerde raadszaalterwijl de N. K. Harmonie in een voor het stadhuis opgerigte kiosk fraaije muziekstukken uitvoerde. Na aldaar ongeveer een uur vertoefd te hebben begaf zich de feeststoet weder naar het station en vertrok i te 3 uur naar Breda. Ten bepaalden ure alhier teruggekeerd zijnde, vereenig- j den de feestgenooten zich aan den vriendschappelijken disch I hun door de exploiterende Maatschappij aangeboden in het bovenlokaal der sociëteit, ten getale van circa 150 couverts, alwaar menige toast op het heil van Staat en gewest de kelken deed vullenwaarna door de stad en burgerij van Breda op het nieuwe stationsplein een prachtig vuurwerk werd gegevenvervaardigd door den heer van der Burgh van Amsterdam. Vervolgens werden de meeste woningen geïllumineerd, waarvan geene geringe drukte in de straten het gevolg was. Van het 2de reg. dragonders, te 's Gravenhage in garnizoen zullen de wachtmeesters-titulair P. AndreaeJhr. Calkoen en Post, en van het reg. grenadiers en jagers de sergeanten Dietz, Kobbe en Wynoldy in de volgende maand deel nemen aan het examen voor de betrekking van 2den luitenant Bij het wapen der kavallerie en infanterie hier te lande. Naar men verneemt, zal door de directie der gas fabriek te 's Hagemet 1 Januarij aanstaande, een ver mindering van 10 pCt. van den prijs aan de verbruikers worden toegestaan. - Reeds zijn verscheidene acteurs en actrices voor de Fransche opéra in de residentie aangekomen. Allen moeten voor den 5den dezer aldaar zijn, zullende alsdan de repe- tiën aanvangen. Niet lang geleden werd door de rechtbank te Zwolle in het openbaar een vonnis uitgesproken, waarbij mevrouw de weduwe P. geschorst werd in de voogdij over haar vijf jarig dochtertje, en zulks op grond, dat er geruchten zou den loopen dat zij in een zeer naauwe betrekking leefde met den heer v. R., predikant bij de Hervormde gemeeute aldaar, terwijl voort9, hangende het geding tot ontzetting uit de voogdijeen provisionele voogd over dat kind is benoemd. Ten gevolge van dat vonnis heeft de provisionele voogd zijn pupil opgevorderd, doch in stede van haar aan dezen aftestaanheeft mevrouw P. haar verborgen enzoo men zegt, buiten 's lands gezonden waartoe Ds. v. R., bij wien mevrouw P. met haar kind haar intrek had genomen zou hebben medegewerkt. Deze daadwelke zou daarstellen het wegvoeren van een minderjarige, heeft aanleiding gege ven tot een gerechtelijke instructie en is een tal van getui gen door den heer rechter-kommissaris gehoordwaaronder ook mevrouw P. en Ds. v. R., hetwelk aanleiding gaf tot een groote opschuddingzoodat het gerechtsgebouw telkens als het ware belegerd was. Met een der getuigen deed zich het volgende incident voor. Deze weigerde namelijk getui genis afteleggen waarop hijna door de rechtbank gehoord te zijnbij vonnis in gijzeling is gesteldtotdat hij aan zijn verpligting zou hebben voldaan. De getuige kwam den volgenden dag tot inkeer en is dan ookna zijn verklaring te hebben afgelegd, onmiddellijk uit de gijzeling ontslagen. Dingsdag avond vertrokken mevrouw P. en Ds. v. R. per extra rijtuig naar Arnhem zoo men zeideom een rechts geleerde te consulteren. Toen echter den volgenden dag de rechtbank dagvaarding in persoon tegen hen verleendemet bevel van gevangenneming tegen Ds. v. R. wegens het weg voeren van de minderjarige en medepligtigbeid daaraanis Ds. v. R. te Arnhem aangehouden en naar Zwolle gebragt. Donderdag morgen had er een gerechtelijk onderzoek zoowel te zijnen hid'o alr ten huize van mevrouw P. plaats. Er heef9cht sedert een paar dagen een algemeene sensatie te Zwolle. De onderwerpelijke zaak dringt al het overige nieuws op den achtergrond. De kerkeraad heeft zich ook onledig gehouden met het onderzoek naar de geruchten die omtrent bedoelden predikant loopen en naar men verneemtmoet uit dat onderzoek zoo veel zijn gebleken dat de kerkeraad aanleiding vond de zaak naar het klassikaal bestuur te ver wijzen. Met groote belangstelling ziet men het einde van deze in alle opzigten treurige zaak te gemoet. Ds. v. R. heeft overigens vele aanhangers, die de waarheid van de loopende geruchten voor alsnog in twijfel trekken. De arr. rechtbank te Zwolle heeft by bevelschrift van 30 September de gevangenneming gelast wegens het heimelijk ontvoeren of doen ontvoeren van de minderjarige M. D. P., oud 5 jaren, die op 26 September heimelijk uit Zwolle is vervoerd, begeleid door een Zwitsersche gouvernante, Lydia Schiers, oud 20 jaar, waarvan de opsporing blijkens het Politieblad wordt verzocht. De commissie van beoordeeling der Tentoonstelling- van Landbouw te Haarlem heeft o. a. toegekendklaverhooi l9te prijs aan G. C. van der Hoef. - De Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk heeft in hare zitting van 24 September 11. de uitspraak van 30 Julij bevorens bekrachtigd, waarbij Marinus van Leeuwen Dz., predikant te Elspeet, in hooger beroep we gens onchristelijken wandel van zijn ambt en bediening als predikant in de Nederlandsche Hervormde Kerk ontzet, met veroordeeling van den ontzetten predikant in de kosten der verschillende instantiën. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Sluis Ds. J. Greven te Sliedrechtter wijl Ds. P. kapteyn te Sleeuwijk voor het beroep naar Nije- veen heeft bedankt. De gedenkdag van Leiden's ontzet is gevierd door het uitsteken van nationale vlaggen uit de woningen van véle ingezetenendoor het bespelen van het carillon van den Stadhuistoren en door het bezigtigen van schilderijen en andere merkwaardige oudheden op het Raadhuis. In de kerk gebouwen der Afgescheidene Gereformeerde gemeente en van de Gereformeerden onder 't Kruis werd 's avonds een dank stond gehoudenterwijl de godsdienstige herinnering van dien dag bij de overige gezindheden op Zondag plaats heeft. De directeur van het circus Blennow isnaar wij ver nemen met de geschiedenis van Leiden's ontzet bekend geworden en heeft uit het feitdat een weesjongen in Oc tober 1574 de eerste tijding van de vlugt der Spanjaarden bragt, aanleiding genomen om uit de verschillende wees huizen een aantal uittenoodigen tot het bijwonen der kunst- verrigtingenwaarvoor geschikte plaatsen kosteloos zullen worden afgestaan. Wij juichen dat besluit zeer toe en stel len ons voor, dat daardoor menigeen zal opgewekt worden om de gelegenheid, die zich hier ter stede schaarsch voor doet om zulke kunstverrigtingen met paarden te zienen de dressuur van dat fraaije dier te bewonderenniet onge bruikt te laten voorbijgaan. Heden morgen had een der werkliedenwerkzaam aan de Pieterskerk alhier, het ongelukdoor het breken van een steiger, op welks zwakte zij den vorigen dag reeds waren opmerkzaam gemaakt, van een belangrijke hoogte te vallenwaardoor hij ernstig aan hoofd en linkervoet is ge kwetst. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 57°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 56°. Zaturdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 56°, te 12 uur 60°, 's namiddags te 4 uur 57°. Men verhaalt een niet onaardige anecdote van den Saksischeri eersten Minister, den heer von Beust. De bekende Kladderadatsch vond in den laatsten tijd meermalen gele genheid om een karikatuurafbeelding van dien staatsman te leveren. Toen nu onlangs de redacteur van het Dresdener Journal naar Berlijn zou reizen en afscheid van den Minister namreikte deze hem een paar photografische visitekaarten over, en zeide: //Eilieve, geef deze aan de redactie van de Kladderadatsch. Mijn afbeeldingen in dat blad bewijzen dat zij in het geheel geen goed portret van my bezit." De

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2