N°. 1111. Zaturdag 3 October. f I A°| 1863. 3 October 1574 en 17 November 1813. V. LEIDSCH Dcce Courant rerachijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voer Leiden ƒ1.95, en frauco per post ƒ2.80 in de drie maauden. Afzonderlijke Nora- raer» Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen va* genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenh^ge, Delft, Schiedam en Botterdam te 8 u. 41 m.; 10 n. 17 m.; 1 u. 17 m.; 8 49 sa.; 9 n. 9 m.; 9 u. 19 m e* op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 36 os.; 10 n. 20 m.; 11 n. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vu Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag S u. Stoomboot van Leiden naar Alphen en Bodegraven. (Ligplaats ütrechtsche Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag 's morgens 9}. u.; Vrijdag en Zaturdag 's middags 12£ u.; Donderdag 6j u. van Alp ben naar Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 u. van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag '«namiddags te 5J- u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek eu op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 ra., namiddags te u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 ra. Oost-Indische Laadpost. Over Southampton, l en 17; over Triest, 7 en 22; over Marseille, 9, 16 en 25 vau elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopeud van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Tolagraaf dagelijks van 7J- uur's ra. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder*Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fairicage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie tan Fahricage des Zaturdag» vaa 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aeeijnten dagelijks van 9—1 uur en van 8—6 uur; van Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De geschiedenis, die geeu voorwerp van ijdele nieuws gierigheid mag zijn, is nuttig, dewijl zij in de ervaring der voorgeslachten een treffend onderrigt ge.eft. De Vaderlandsche historie is het verhaal van de wordingde ontwikkeling en het leven van het Nederlandsche volk, hetwelk door afkomst, taal, godsdienst en zeden een eigen aanzien bezit. - Reeds onder den ouden dag was men daarvan overtuigdeen Is- raëlietisch dichter roept het ons toe: nO mijn Volk! neem mijne leer ter ooren; neigt ulieder oor tot de redenen mijns monds. Ik zal mijnen mond open doen met spreukenik zal verborgenheden overvloediglijk uitstortenvan ouds her die wij gehoord hebben en wetenen onze vaders ons ver teld hebben. Wij zullen het niet verbergen voor hunne kin deren voor het navolgende geslachtvertellende de loffelijk- heden des Heeren en Zijne sterkheid en Zijne wonderen, die Hij gedaan heeft. Opdat het navolgende geslacht die weten zoude kinderen die geboren zouden wórden en zou den opstaan en vertellen ze hunnen kinderenen dat zij hunne hoop op God zouden stellen en Gods daden niet vergetenmaar Zijne geboden bewaren." Er bestaat een treffende overeenkomst tusschen de histo rische feiten van de dagen van 3 October 1574 en 17 November 1813. Door het lot van Leiden zou het lot van Holland worden beslist. Nadat voor deze gewigtige stad, over de in een zee herschapen veldenverlossing opgedaagd was, werd spoedig de vredesonderhandeling te Breda be gonnen. Zonderlinge ommekeerDe tegenstand van twee bijna ten onder gebragte Gewesten breidt zich over het gansche Land uit. Alle Nederlanders zijn meer dan ooit afkeerig van vreemden invloed; bijna allen wenschen beper king van het vorstelijk gezag. Algemeene gewetensvrijheid kon alleen worden gevestigd door de zelfstandigheid van Holland en Zeeland te behouden en uit deze Gewestenin zeker opzigt aanvallenderwijsop de overige te werken; hiertoe heeft de Prins van Oranje zich van zijn invloed en van de hem opgedragen waardigheden bediend. Bij de twij felachtige en weldra vijandige stemming van adel en gees telijkheid, was hij genoodzaakt kracht te zoeken in het Volk. En in November 18.13? Nederland gaf door zelfbevrjj- ding het beslissend antwoord op de vraag: tot welken prjjs, onder - welke voorwaarden zou het afgefolterd Nederland worden bevrijd? De Volkstem, negentien jaren door mede burgers of vreemde wapeneu gesmoordwas tevens onder en door de verdrukking tot eenstemmigheid gevormd; de verscheidenheid van begrippen en inzigtenvan vooroordee- len en driftenverzwolgen in de eenzelvigheid der vader landsche wenschenafzwering van Napoleonverdrijving der Pranschenherstel van vrijheid en onafhankelijk bestaan terugroeping van een geslacht, waarvan de onmisbaarheid nu evenzeer door de geschiedenis der volksellende als te voren door die der volksgrootheid gestaafd was. Want hare vaderlanders met van Hoogendorp aan het hoofd behoefden om eendragtigen opstand te bewerkenslechts de banier te ontplooijen waaronder men in vroegere dagen aan het zege vieren over Frankrijk ën aan het vernederen ook van trot- sche geweldenaren gewend was. Het geklank van Oranje hoven was niet de kreet eener partymaar de ontboeze ming der Natie; de vaderlandsche leus waarvan, bij het terugroepen van een onvergetelijk Stamhuis, te gelijk een dankbaar herdenken en een blijmoedig uitzigt openbaar werd. Met de woorden van een gevierd vaderlandsch historie schrijver wijzen wij op de treffende overeenkomst van begin selenfeiten en uitkomsten. Staatkundige en burgerlijke vrij heid langs den weg van een wettelijken opstand is het snoer dat beide gebeurtenissen vereenigtwaaraan het plan van een dubbele feestviering zijn grond en zijn waarde ontleent. Staatkundige en burgerlijke vrijheid, d. i. gewetensvrij heid het legaat door onze vaderen nagelatenverkregen ten prijze van ellende, kruis, juk en bloed. En de feesttoon zal hoog klinken bij die het waardeert, losgemaakt te zijn van de banden der slavernij waarin het geweten gekneld lag. De feesttoon zal algemeen zijn als de Natie of de bur gerij van het bezit dier vrijheid zichzelf rekenschap geveu kan en het oog uiet gesloten houdt voor de bedehuizen die gesticht werden sedert het tijdstip, wat van gewetens dwang verloste, door wie en aan wie ook opgelegd. Maar onder het feestgedruisch en het feestelijk vertoon zalkan.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1