Buitenlandsch Nieuws. Rinnenlandsch Nieuws. Verkrijgen ontslag, blijkbaar reeds in de telken jare verpligte aftreding of expiratie van dienst telkens meer en meer waar- j schijnlijk door een afschaffing van alle plaatselijke accijnsen. j De vraag is gedaanwelke gevolgen een weigering zal hebben om deeltenemen aan de verpligte bijdrage, of het later verzuim, om die geregeld te voldoen? Geen pensioen of een dadelijk ontslag uit de betrekking? De invoering van den besproken maatregel voor alle vol gende nieuwbenoemde ambtenaren is verdedigbaar; maar voor die thans in dienst ziju zou zij over het algemeen noodlottig zijn, vooral na zoovele raadsbesluiten, die vroeger genomen zijn naar een maatstaf, sedert een twintigtal jaren toegepast die getuigt van de lofwaardige gezindheid van zoovele raads ledendie reeds gestorven zijn en nog leven, om de diensten aan de gemeente bewezen te beloonenals de krachten en vermogens der ambtenaren daarin versleten zijn. Z. M. heeft benoemd tot referendaris bij het Ministerie van Binnenl. Zaken Dr. L. J. Egeling; tot burgemeester der gemeente Maurik A. Verbrugh Hz.; tot burgemeester der gemeente Hedel, Ammerzoden en Kerkwijk J. Ph. A. Uitenhage de Mistonder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Heerewaarden; tot kantonrechter te Zierikzee Mr. P. van der Meer Mohr, thans kantonrech ter te Hulst. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein-luitenant ter zee Jhr. F. de Casembroot, te benoemen tot ridder der Mi litaire Willemsorde van de 4de kl., ter zake van zijn moe dig en beleidvol gedragals kommandant van Zr. Ms. kor vet met stoomvermogen Medusatoen hij in de maand Julij 11. op een togt in de binnenzee van Japan door Japansche batterijen vijandelijk werd aangevallen. Naar men verneemtheeft Z. M. de Koning Dings- dag een eigenhandig geschrift gerigt aan den kap.-komman dant van Zr. Ms. oorlogsbodem Medusa, Jhr. de Casem broot, wegens den moed en de volharding door dien bevel hebber in de Japansche wateren bewezen. In de avondzitting der Tweede Kamer van Dingsdag is het door den heer van der Linden op 8 van het ont- werp-adres van antwoord op de troonrede betreffende de rechterlijke oprigtingwaaromtrent de stemmen hadden ge staakt (28 vóór en 28 tegen) weder in stemming gebragt en hebben de stemmen weder gestaakt (27 tegen 27), zoo dat het voorstel is verworpengelijk vervolgens ook met 3 6 tegen 18 stemmen een voorstel van den heer Wintgens tot wijziging der redactie en eindelijk de geheele 8 met 29 tegen 25 stemmen. Ten slotte is het geheele adres zon der die aangenomen met 50 tegen 4 stemmen. Uit Utrecht wordt berigt, dat Dr. J. A. Fles, offi cier van gezondheid 1ste kl. aan 's Rijks Kweekschool voor militaire geneeskundigen, heeft bedankt voor zijne benoeming tot hoogleeraar in de geneeskunde aan het Athenaeum te Amsterdam. De commissie uit het Provinciaal Gerechtshof in Zuid- Holland (zamengesteld uit de raadsheeren en Mrs. S. Schmolck en W. F. G. L. Francois, en de procureur-generaal, de heer Mr. van Galen), belast met het afnemen van het examen voor kandidaat-notaris, zal daartoe zitting houden den 19den November en zoo noodig de volgende dagen in een der lo kalen van gemeld gerechtshof. Men verzekert, dat bij het departement van Justitie, belast met de administratie der Hervormde en andere Eere diensten naar de bekende aanleiding, door de regering voor weinige jaren gegeven, nog meer dan 200 aanvragen om tractementsverhooging aanhangig zijn, waarvan een deel, bij gebleken noodzakelijkheid en krachtsinspanning der gemeen ten, naar het inzigt der regering, billijkerwijze niet wel zal aftewijzen zijn. Men kan met zekerheid mededeelen dat bij hetzelfde de partement een nadere regeling van de school- en akademie- gelden wordt voorbereid. Men verneemt, dat op 1 Julij 11. bij de administratie voor de zaken der R. K. Eeredienstaanhangig waren 27 aanvragen tot verkrijging van onderstaud tot vernieuwing en herstelling van kerken én pastorijen. Onder deze aanvragen zijn er 16, die, na gedaan onderzoek, voor beslissing vat baar waren en 11, waarvan het onderzoek nog niet is af- geloopen. De 11 nog in behandeling zijnde aanvragen be treffen de kerkelijke gebouwen en pastorijen van een gelijk getal kerkgemeenten, tot welker vernieuwing, vergrooting of herstel ruim f 115,000 zal benoodigd zijn. De kerkge meenten zeiven hebben f 95,000 bestemd, zoodat tot vin ding van het tekort uit 's Rijks kas een onderstand van f 20,000 zal worden vereischt. In deze behoefte zal ten deele in het jaar 1864 ten deele in een of meer volgende jaren worden voorzien. Heden Woensdag zijn reeds verscheidene Ministers en genoodigden uit de residentie naar Breda vertrokken om bij de opening van den spoorweg Breda-Tilburg tegenwoordig te zijn. De heer J. J. Cremer van 's Hage heeft Vrijdag teu voordeele eener te Loenen opterigteu bewaarschool aldaar voorgedragen een nieuwe novelle, getiteld: het bijgeloof. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft met 21 stemmen van de 23 aanwezige leden tot hulpleeraar in de wiskunde bij het stedelijk Gymnasium benoemd den heer C. Bellaar Spruijt, phil. nat. kandidaat te Utrecht en bij accli- matie toegestaan het verzoek der Hoofdcommissie ter op rigting van een Nationaal gedenkteekentot beschikbaarstel ling van grond in het Willemspark. De Gemeenteraad van Dordrecht heeft een crediet van f' 2,500 verleend tot viering van het halve eeuwfeest der Nationale onafhankelijkheid op 24 November. De Gemeenteraad van Schiedam heeft tot directeur der Stads-Bank van leening benoemd den heer W. de Jong te Brielle. Bij het Gemeente-bestuur te Harderwijk is Zaturdag berigt gekomen van den Koninklijken stalmeester, baron Snouckaert, dat het hoogst waarschijnlijk is, dat Z. M., in het vervolg naar het Loo gaandede reis zal doen langs den Centraal-spoorweg tot aan die stadom van daar dan per rijtuig langs den grindweg naar het Loo te gaan. Bij Ds. Ph. R. Hugenholtz te Amsterdam werd dezer dagen een gift van f 500 ten behoeve van het Nederl. Zen delinggenootschap ontvangen. Dingsdag heeft door den algemeenen kerkeraad der Nederduitsch Hervormde gemeente te 's Gravenhage de aan besteding plaats gehad van het leggen der fundamenten en verdere werken voor den onderbouw van een weeshuis en school. Daarvoor waren elf inschrijvingsbilletten ingekomen. De minste inschrijver was de heer C. van Vliet te Uithoorn voor f 29,879. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 42°. Woensdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 43°, te 12 uur 60°, 's namiddags te 4 uur 61°. In den loop van dezen winter zal te Brunswijk een nieuw soort van congres gehouden worden, namelijk een van reizigers voor handelshuizen. Hoofdzakelijk zullen daar de klagten tegen de logementhouders in overweging wor den genomenen wil men daar gemeenschappelijke stappen beramen. r~ De luchtballon van den heer Nadar te Parijs is thans geheel voltooid; hij is vervaardigd uit wit taf, dat meer dan 100,000 frs. kost. Het gewone schuitje is bij dezen ballon uit teen vervaardigd. Eerstdaags zal de ballon in het Champ de Mars opstijgen. De heer Nadar zal door den heer Go- dart worden vergezeld. De ballon kan 8000 vierkante ellen gas bevatten. Maandag avond betrok de Jockey-club te Parijs de prachtige lokalendie de heer Euaile Pereiretegen een huurprijs van 100,000 francs, daarvoor op den hoek der Rue Scribe en van de Boulevard des Capuciries heeft laten inrigten. Bij die gelegenheid werd een groote maaltijd ge houden. D§ Jockey-club werd ten jare 1833 in een klein vertrek in den voormaligen tuin Tivoli gevestigd en betrok vervolgens niet minder dan drie, telkens grootere lokalen. Zij werd door nu wijlen lord Henry Seymour, in vereeniging met de heeren C. Laffitte, E. LeroyDelamareden graaf

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2