N°. 1109. Donderdag 1 October. Pensioen aan Gemeente-ambtenaren. LEIDSUI Deze Courant verschijn eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost vooi f.eiden 1.95, en /rauco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nor»- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cta. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam eu Rotterdam te 8 u. 41 ra.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; S u. 49 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haar'em en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.j 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 n.; van Amsterdam (Beerebijt) oaar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Stoomboot van Leiden naar Alphen en Bodegraven. (Ligplaats ütrechtsche Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag 's morgens 9} u.; Vrijdag en Zaturdag 's middags 12} u.; Donderdag 6j u. van Alphen naar Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 u. van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag 's namiddags te 5} u. Postbusligtiogen aan de Lakenbal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat.- 's morgeus ie 7 u. 45 m. en te llu, 10 in., 's uamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseill*. 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-T'elegraaf. Dagelijks geopeud van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 7} uur 's ni. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingeo van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur." Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zatnrdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is t« spreken op het Raadhuis, elkeu werkdag van 'smorgeus 12 —1 uur. Kantoorder Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen dagelijks van ,9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. III. Ons schiet nog over een blik in de toekomst te slaan betreffende de gevolgen van het in beraadslaging komend ontwerpna eerst over de aanleiding tot de wettelijke rege ling van dit onderwerp een woord te hebben gezegd. Het toekennen van pensioen aan twee gemeente-ambtena ren op 70jarigen leeftijd na meer dan 40jarige dienst schijnt aanleiding gegeven te hebben tot het besluit, om te dien aanzien eenige bepalingen te maken, trouwens met een lof felijk doel. De commissie van Financiën wilde recht op pen- eioeu in bepaalde gevallen toegekend zienopdat naar een vaste regel de aanvragen zouden worden beoordeeld en daarop beschikt. Het denkbeeld van een verpligte bijdrage schemerde daarin door, opdat de plaatselijke uitgaven bij de toekenning van dat recht niet al te zeer werden bezwaard. HH. Bur gemeester en Wethouders waren van oordeel, dat de be staande besluitenwaarbij van tijd tot tijd pensioen werd verleend, een billijken maatstaf en doeltreffenden régel aan de hand gaven en het voorbeeld van andere aanzienlijke ge meenten bevestigde hun meeningdat een verpligte bijdrage in verschillende opzigten bezwaar vinden zou. Nochtaus, nadat de stemmen eenmaal hadden gestaakt, werd met een betrekkelijk geringe meerderheid het beginsel aangenomen eener verpligte bijdrage, behoudens latere uitwerking van dit beginsel. Het was te voorzien, dat juist de wijze, om dit beginsel toetepassenzwarigheden zou doen kennendie gelijk niet zelden plaats heeft, de bereiking van het doel in den weg stonden. Zoo zal het nu menigeen voorkomen dat men op onbillijkheden stuit, die de doeltreffende toe passing verhinderen. De theorie kan goed zijnofschoon de praktijk onoverkomelijke zwarigheden openbaart, omdat men verschillende toestanden en belangen vindt. De Gemeenteraad besloot aan twee ambtenarennaar den maatstaf bij 's Rijks wet op de burgerlijke pensioenen aan genomen uit de gemeentekas toetekennen een pensioentot twee derden hunner bezoldiging, op het daartoe door hen gedaan verzoek. Op dat tijdstip waren er meer, die in ge lijk geval verkeerden. Is het billijk hun, die voortdurend in stadsdienst bleven naar een ongunstiger maatstaf te be handelen Maar hoevele raadsleden stemden voor een ver pligte bijdrage, onder uitdrukkelijke geneigdheid, tot ver hooging der bezoldiging. Dat beginsel strookt in geenen deele met de bloote heffing eener verpligte bijdrage van de 50ste penning van het bedrag hunner bezoldiging, maar stemt daarentegen geheel overeen met de steeds gehuldigde stel regel, dat in den voet, waarop een ambtenaar is aangesteld en zijn bediening heeft aanvaard, geen wijziging worde ge- bragt, die hem benadeelt. Elke nieuwe wettelijke maatregel kan geen terugwerkende kracht hebben. En nu de gevolgen van het in werking brengen der ver ordening, wanneer het ontwerp wordt aangenomen. Het is waar, een deel der bezwaren valt weg, wanneer de jaarlijk- sche bijdrage wordt aangelegd tot een afzonderlijk fonds, waaruit het pensioen wordt betaaldmaar dan is de maat staf van dien aarddat niets ten laste der gemeentekas komt. Wat zal het lot zijn van die ambtenaren, die nu reeds meer dan 70 jaren oud zijn en meer dan 40 jaren dienst tellen? Wat is het vooruitzigt van dieop jeugdigen leeftijd aange steldmeer dan een tijdvak van 40 jaren voor zich hebben eer zij den 70jarigen leeftijd hebben bereikt? Naar de tafels der sterftekansendie ten grondslag leggen der bijzondere pensioenfondsenbestaat er een billijke verhouding tusschen contributie en pensioensbedrag volgens den leeftijd der deelne ming, zoodat voor menigeen de deelneming in zulke fond sen op goede gronden kan worden aangeraden boven de verpligte bijdrage aan de gemeentekas, die gestijfd wordt door of het voordeel geniet van de gestorte gelden van hen die vóór den 70jarigen leeftijd te hebben bereikt, komen te over lijden of van hen diewaartoe al de ambtenaren van de plaat selijke accijnsen behooren, voor één jaar of tijdelijk benoemd, reeds de zaden in zich omdragen van een onverhoedscb te

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1