Binnenlandse!) iNieuws. tot een eer zijndat zij ook eens vryelijk kannen komen en vriendelijk worden ontvangen waar de hoogeren meer aan zienlijken gegoeden of geleerden onder kunne stadgenooten nu en dan bijeenkomen. Zij zullen onder huns gelijken als dan later door bescheiden en beschaafde vormen uitsteken. v Maar dan is het ook pligt en belang voor fabriekanten werkbazen en allendie invloed hebben of kunnen uitoefe nen op hunne onderhoorigen om hen tot een ijverig gebruik der aanstaande Volksvoorlezingen optewekkenaantesporen en in de gelegenheid te stellen. Gewis zulk een uitgezet ka pitaal brengt ruime rente op. Z. M. heeft benoemd tot directeurs van het postkau- toor te Arnhem, J. J. Steinbuch te Bergen-op-Zoomte Middelburg, L. A. van der Marck te Venlo; te Bergen- op-Zoom W. H. Muntendam thans commies der posterijen lste kl.; te Venlo, T. J. Wakkers, thans commies der pos terijen lste kl.; tot commies der posterijen lste kl. B. Mey- link en L. H. A. de Chalmot, thans comm. 2de kl.; tot comm. der posterijen 2de kl. P. A. Ramaer en J. van den Brandeler, thans comm. 3de kl.; tot comm. der posterijen 3de kl. A. van Walsem en W. F. Slegt, thans sum.; tot ontvanger te Wageningen H. Dijckmeester, thans te Bar- neveld c. a. Z. M. heeft aan C. S. Buser, directeur van het postkan toor te Culemborgen G. Varrenhorst, directeur van het postkantoor te Steenwijkop verzoek eervol ontslag verleend behoudens aanspraak op pensioenen voorts benoemd tot directeur van het postkantoor te Culemborg J. W. W. K. Termaat; tot directeur te Steenwijk, J. Hoek Bent, thans geagreëerde klerken, Z. M. heeft goedgekeurd de benoeming van B. van Put ten, burgemeester van Urk, tot secretaris dier gemeente. Men berigt uit 'sHage, dat de heer L. J. Lefèbre, de ontwerper van het Nationaal Muziekfeest, is benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. - Z. M. de Koning heeft heden Donderdag de Ten toonstelling van metalen te 's Hage met een bezoek vereerd. HD. heeft zich daar een geruimen tijd opgehouden en heeft alles met de meeste belangstelling bezigtigd. - Directeuren der Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid hebben bij adres aan den Koning Zr. M»- aandacht gevestigd op den arbeid van kinderen in fa brieken en voorziening gevraagd tegen bestaande ergerlijke misbruiken, die het geluk van velen verwoesten, de alge- meene welvaart ondermijnen en de toekomst van het Vader land bedreigen. Voor de openstaande betrekking van kantonrechter te Asten is door de arr.-rechtbank te Eindhoven een aanbeve lingslijst opgemaakt, waarop voorkomen de heeren en Mrs. H. Ie Nobel, griffier van het kantongerecht te Asten, G. A. H, Loix en F. W. van der Dungenadvokateii te Eindhoven. Het provinciaal gerechtshof van Overijssel heeft de zaak van W. T. d. J. v. A., gewezen rijksontvanger te Glaner- brugge, thans in hechtenis te Almelo, verwezen naar de arr.-rechtbank te Deventer, ter zake van hem ten laste ge legde bedriegelijke opligting, met last, dat de beklaagde inmiddels in hechtenis zal blijven. Naar men verneemt, zal door den heer Mr. J. A. Philipse, voorzitter van het prov. gerechtshof in Zuid-Holland ter herinnering aan het voor 25 jaren installeren van het Hof, toen voor Noord- en Zuid-Holland, op 1 October a. s. aan dat Collegie een diner worden aangeboden. Reeds vóór eenigen tijd is gemeld, dat een aantal beoefenaars der beeldende kunsten in Nederland zich gewend heeft tot den Minister van Binnenlandsche Zakenom te protesteren, zoowel tegen het ongunstig oordeel over de Ne derlandsche kunst, uitgebragt door de jury die aangewezen was tot toekenning van medailles op de jongste tentoonstel ling van wege de gemeente 's Gravenhageals tegen het feit der openbaarmaking van dat antwoord op een vertrou welijke uitnoodiging. Bedoeld adres, met 165 handteekeningen voorzien, is thans door de adressanten openbaar gemaakt, nadat de Mi nister hun had te kennen gegeven dat zijne tusschenkomst daartoe niet vereischt wordt. De onderteekenaren outzeggeu der jury, die alleen met een speciaal mandaat was verko zen, geheel de bevoegdheid om ten deze officieel te dienen van advies, ook omdat de drie daarin zitting hebbende kunst schilders niet gekozen waren door hunne mede-exposanten, en zij voor het minst als rechtstreeks belang hebbenden zich van de beraadslaging hadden behooren te onthouden. Terwijl de adressanten verder er op wijzen, dat de jury met verregaande driestheid in haar oordeel ook de verkochte voorwerpen omvat, waarvan door den Minister niet gewaagd was, eindigen zij met de verklaring, een volkomen vertrou wen te blijven stellen in de belofte, door Z. Excell. aan 's Lands Vertegenwoordiging gedaan, om zijne zorgen ook tot bevordering van den bloei der beeldende kunsten in Ne derland uittestrekken. In een der laatste zittingen van den Gemeenteraad van Haarlem is door het raadslid de heer del Court van Krimpen opgemerktdat nu twee groote fabrieken stilstaan ook de stank van de buitensingels en de overige stadswate- ren zoo niet geheel verdwenendan toch grootendeels ge weken is en de vischvangst in die wateren weder met goe den uitslag wordt uitgeoefend, waaruit hij de gevolgtrekking maakte, dat de schadelijke uitvloeisels der groote fabrieken zoo niet als de eenige, dan toch als de hoofdoorzaak van het bederf der stadswateren zijn aantemerken. In de zitting van den Gemeenteraad van 's Graven hage van Dingsdagis door den voorzitter medegedeeld dat ingevolge raadsbesluit van 11 Augustus 11. op 7 Sep tember daaraanvolgende heeft plaats gehad de openbare ver pachting van den tol op den ouden Scheveningschen straat weg, gedurende het tijdvak van 1 October 1863 tot 1 April 1868 en zulks voor een som van f 19,450; doch dat Burgemeester en Wethouders, op grond van onvoldoende borgstellingde pacht niet gegundmaar een nieuwe ópen- bare verpachting uitgeschreven hebben. Dientengevolge zal er op den 21sten dezer maand een herverpachting worden gehouden. - Donderdag middag is te 's Hagein het locaal Di- ligentia, onder voorzitterschap van den heer Mr. P. P. van Bosse, een buitengewone vergadering van aandeelhouders der aldaar gevestigde Brood- en Meelfabriek gehouden. Het bestuur vroeg magtiging -. 1°. tot verkoop van een gedeelte grond achter de fabriek, zijnde ongeveer 25 ellen, en ruiling van een ander stukje grond tegen groud aan de stad toebehoorende en 2°. tot opname van geldenter uit breiding en verbetering der fabriek. Omtrent dit laatste punt deelde de voorzitter mede, dat die uitbreiding hoogst noodzakelijk wordt. Om zich daarvan een denkbeeld te vormen diene dat, terwijl in den aanvang 88 duizend kilo's meel 's maands werden verbakken, dit thans 220 kilo's bedraagt. De ovens, thans in gebruik, moeten natuurlijk ook nu en dan gerepareerd wordenzoo dat men dikwijls in moeijelijkheid komt. Het bestuur wenscht alzoo een nevengebouw opterigtenwaarin aanvankelijk twee nieuwe ovens zouden worden gestelddoch groot genoeg om dit tot vier uittebreiden. Het gebruik van het gas heeft ook een onderwerp van overweging bij het bestuur uitgemaakt. Het gas is daar ter stede zeer duur: men betaalt daar 20 cents per kubieke el; terwyl men in Amsterdam en Rotterdam slechts 10 cents betaalt. Het bestuur wenscht dus een eigen gas-inrigtiug voor de fabriek daartestellen. Voor een en ander stelde het voor een leening tot een maximum van f 20,000, en wel voor één jaar, te sluiten. Het voorstel N°. 1 werd met algemeene, dat van N°. 2 met 75 tegen 2 stemmen aangenomen. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Poortvliet Ds. A. P. A. du Cloux te 's Grevelduin Kapelle en tot hulpprediker bij de Nederduitsch Hervormde gemeente te Amsterdamde kandidaat D. T. Uden Masman. Heden Donderdag morgen werd het stoffelijk over schot van den heer M. A. Kluit op de nieuwe begraafplaats aan het einde der Groenesteeg ter aarde besteld. Het per soneel der beambten en kweekelingende leden der com missie van bestuur van de Kweekschool voor Zeevaart en velendie met den overledene in verschillende betrekkingen tot bevordering van het algemeen welzijn belangeloos werk-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2