N°. 1097. Vrijdag 18 September. A0. 1863. Openbare Volksvoorlezingen. Veel wordt er in onzen tijd gedaan in het belang der mindere standen, om hen aan arbeidzaamheid, matigheid, spaarzaamheid en zedelijkheid te gewennen. Wie zal het ont kennen, dat binnen Leiden ook daaraan veel wordt ten koste gelegd: tijd, moeite en geld? En toch blijft er nog veel te doenomdat de vruchten nog zoo weinig worden gezien van al den arbeid der liefde, die er aan wordt be- steed. De mindere standen zijn nog zoo weinig doordrongen van het besef, dat wat voor hen gedaan wordt, geschiedt te hunnen nuttein hun eigen belang. Het is dus noodig hen dat meer en meer te doen begrijpen en hun beginselen inteprentenof met zaken bekend te makendie invloed heb ben hetzij tot meerdere verstandsontwikkelinghetzij tot be vordering van kennis, hetzy lot opwekking van smaak en ge voel voor het nuttige, schoone en goede. Het is waar, de hoofdbron van welvaart voor personen, huisgezinnen en stan den ligt dieper en wel in verandering van hart en zin waardoor hoofden van huisgezinnen worden getrouwe echtge- nooten, wijze vaders, bekwame en eerlijke handwerkslieden en ijverige knechts. De godsdienst is de voorname bron van huiselijk, geluk, volkswelvaart en zedelijkheid. Maar wat godsdienst is? zijn er niet velen, die daarvan niets weten of begrijpenof als ze het wetendat verkeerd begrijpen misbruiken en averechts toepassen Zou het niet veel meer vrucht doen tot het volk te spre ken dan te preêken? Zou het meer verkieselijk zijn tot de menschen aftedalendan uit de hoogte tot hen het woord te voeren Of zou er nog meer nut in steken hen tot zich te trekken dan tot hen aftedalen? Voor het volk te lezen trekt minder de aandacht of houdt haar minder bezig, dan over hunne behoeftenhun toestand en hunne belangen tot hen te sprekenhen bekend te maken met of te laten zienwat ze niet weten of nooit zagen, veel min begrepen. Gedurende den vorigen winter heeft eene commissie uit de Leidsche afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een nieuwen weg bewandeldtoen zij belast was met de zorg voor het houden van Volksvoorlezingen. Zij deed dat beredeneerden toch uit een practisch beginsel en zij is iu hare pogingen boven verwachting geslaagd. Zij wil dien weg vervolgen gedurende den aanstaanden winter, op dezelfde, kon het zijn, op breeder schaal, als de middelen haar ruim ten dienste staan. Die middelen bestaan hoofdzakelijk in geld, opdat zij velen kan uitnoodigenafwachtenplaatsen en onthalen op hetgeen hun tot veraangenaming en tot nut kau strekkenwaarvoor zij localen vuur en licht en wat niet al behoeft. Behalve geld zyn haar welkom alle merkwaardig heden die haar worden toevertrouwdom daarvan een nuttig gebruik te kunnen maken. Misschien i3 er ook nu en dan behoefte aan sprekers, die uit den schat hunner kennis en ervaring wat aan anderen kunnen en willen mededeelen. Wij wekken allen opom het der Commissie aan die be- noodigdheden niet te laten ontbreken: geld, veel geld kan zij altijd met nut bestedenook al zijn er die haar ruimschoots van andere zaken voorzien. Het was immers niet kwaad, indien zij den minvermogenden toehoorder of belang stellende nu en dan eenige ververschingen kon aanbieden, of het verblijf op verschillende wijze kon veraangenamen Zulke pogingen moeten worden ondersteund en blijken van belangstelling tot aanmoediging ondervinden; vooral van de zijde der personen voor wie dergelijke bemoeijingen plaats hebben. In plaats van des avonds in de herberg te zitten en geld te verteren moet men zijn pijp gaan rookenwaar het nuttige en het aangename van pas wordt zaamgemengd. Ons blad komt ook in handen van velen uit de mind§f&*w^f. standenen daarom noodigen wij hen vooral uit om eens een kijkje te gaan nemeu en een uurtje te gaan luisteren waar iets belangrijks te zien of te hooren valt, dat hun nuttiger en voordeeliger zal zyn dan het laffe gepraat en zouteloos gezwets bij jeneverglas en kaartspel. Het moest hun LEIDSGD DAGBLAD Deis Courant verachijnt elken dag. be halve Zon- «n Feestdagen, en kost voar Leiden f 1.95, eD franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Now- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Gekeudniakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam en lioiterdam te 3 u. 41 m.; 10 u. 17 in.; 1 u. 17 in.; 3 u 49 m-; 6 u. 9 ra.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 25 ra.; naar Haar.era en Amsterdam t# 3 u. 33 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 59 ra.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 ra.; 9 n. 14 m. Stoomboot ran Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (tleerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Stoomboot van Leiden naar Alphen en Bodegraven. (Ligplaats Utrechtsche Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag 's morgens 9J- u.; Vrij lag en Zaturdag 's middags 12j. n.; Donderdag 6j u. van Alphen naar Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 u. van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag 's namiddags te 5J u. Po.tbu.Iigtingen aan de Lakenhal, ICatoenfabriek en op de Nieuwstraai's morgeus te 7 u. 45 ui. en te 11 u. 10 in., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 3 u. 10 in. Oost-Iudisobe Laadpoit. Over. Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 9, 16 eu 25 van elke maand. RijUi-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7{- uur 's m. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des ZatiirJags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 unr. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente- Arehiteet is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'sraorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aceijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1