eene JUFVROUW 4 en 4| pCt. Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen Advèrleu tiën. Hypotlteek-Oblisratiën. AFLOSSING. Departement Ley den. stijlde merkwaardige figuren uit Vlaanderens historie ten volle waardig. Naauwelijks had de burgemeester eenige woor den betrekkelijk deze gebeurtenis tot den Koning gerigt, of er werd onder begeleiding van een duizendtal muziekan ten en zangers een cantate aangeheven, die een ontzettende indruk maakte. De geestdrift barstte I03 en aan het gejuich scheen geen einde te komen. Toen deze plegtigheid afgeloopen was, bood de Gemeen teraad den Koning een banquet aan, in de daartoe feeste lijk ingerigte zaal van den schouwburg; het belangrijkste dat daar plaats had, was ongetwijfeld het antwoord van den Koning op den feestdronk door den burgemeester op hem ingesteld, wik dank u," zoo waren zijne woorden, #voor het hartelijk onthaal mij te beurt gevallen, en ik haast mij om hulde te brengen aan de standvastigheid en het ge duld, waarmede de Gentsche bevolking een harden proeftijd van twee jaren heeft doorgeworsteld. Wij hebben heden het herinneringsfeest gevierd van een mandie in het verleden de bewijzen van ongewone dapperheid en geestkracht heeft gegeven. Dank deze dapperheid en geestkracht, hebben wij bange tijden doorleefd en de overwinning behaald. Ook voor de toekomst hebben wij dezelfde deugden noodig: ho pen wijdat zij ons nimmer, waar wg ze noodig hebben zullen ontbreken. Ik drink op de gezondheid van den bur gemeester van Gent." Deze woorden van den vorst konden niet nalaten een onbeschrijfelijken indruk te maken. De Ko ning begaf zich na het banquet naar zijne vertrekkendoch bezochten de Hertog en de Hertogin van Brabant de ver schillende vereenigingen, dien avond ter verdere feestviering in de stad gehouden. Volgens berigten te Londen ontvangen is op St. Do mingo een opstand tegen de Spanjaarden uitgebarsten. Reeds zijn 2000 Spaan3che soldaten van Porto Rico vertrokken, om den opstand te onderdrukken. - De jongste berigten over den toestand der arbeidende klasse in de katoendistricten luiden over het geheel wel niet slecht en in elk geval beter dan men ten gevolge der geduchte katoenkrisi3, die nu reeds meer dan 1^ jaar duurt, mogt verwachtendoch desniettegenstaande ziet men niet zonder' zorg den aanstaanden winter te gemoet. In den vorigen winter is wel is waar niemand van honger omgekomen en ook werden de noodlijdende districten niet door epidemiëa geteisterddoch men moet daarbij bedenken dat die winter bijzonder zacht wasen dat de physieke krachten der wer- kelooze arbeiders sedert door ontberingen van allerlei aard te zeer zijn uitgeput om verderen tegenspoed te kunnen dragen. Er zal veel energie en liefdadigheid noodig zijn om de dreigende rampen in den aanstaanden winter te kunnen afwenden. Behalve de sedert lang bestaande havelooze scholen heeft men thans te Londen ook een kerk voor haveloozen die in Brewers Court, Wildstreet gevonden wordten waar aan bijeenkomsten van havelooze moeders en afzonderlijk schoolonderwijs verbonden zijn. Het publiek dat aldaar des Zondags gevonden wordt is geheel eenig in zijn soort, en de physiognomiën welke men er ziet zijn over het algemeen niet fraaijer dan de bontverwige kleedingstukken. Van tijd tot tijd worden die godsdienstige zamenkomsten o. a. door een man bijgewoond die twaalf malen in de gevangenis en verscheiden jaren in een strafkolonie heeft doorgebragt, ter wijl de politie hem op nieuw in het oog houdt. Het publiek wisselt overigens bijna wekelijks afuaardien het grootendeels uit zoodanige ongelukkigen bestaat die geen vaste woning hebben en tot het uitschot der bevolking behooreu. Velen hunner kinderen ontvangen in de school onderwijs, en wor den door de zorg van eenige menschenvriendenvan tijd tot tijd, onder behoorlijk toezigt, uit hunne dompige ver blijven naar de Parken gebragt, en aldaar op frissche lucht thee en boterhammen onthaald. Tusschen de Britsche en de Nederlandsche regering wordt een correspondentie gevoerd over de maatregelen welke laatstgenoemde in den jongsten tijd op de Oostkust van Sumatra nam en waaromtrent Engeland inlichtingen had gevraagd. Door Holland werd geantwoorddat men niets in strijd- met de tractaten gedaan en bovendien slechts in het belang der beschaving gehandeld had. Men verlangt in een drukke doch nette WINKEL-AFFAIRE, waar des Zon dags niet verkocht wordt, van de P. G. Brieven franco onder de letters N. ]tf., met eigenhandig geschre ven briefjes bij den Boekhandelaar D. J. COÜVÉE. De ondergetee- kende maakt door deze bekend, dat zijn Diligence van Ley den naar Woerden, vice versa, wegens verandering van den Rijn-Spoor weg, den 16den September en in het vervolg dagelijks zal vertrekken van Ley- den 's morgens om 7 uur en van Woerden onmiddellijk na de aankomst van den trein die om 1 uur 34 minuten aankomt. G. TIBBOEL. Het Bestuur der Nederlandsche Hypo theekbank berigt, dat hare Schuldbrieven opeischbaar den 31 sten Augustus 1863 met de tot op dien dag sedert den laatst vervallen Coupon verschuldigde rente, betaald worden ten Kantore van de Ont vang- en Betaalkas te Amsterdamop Maandag den 31sten Augustus 1863 en volgende werkdagen, Commissarissen voor de VOLKSVOORLEZINGEN, erkentelijk voor het ver trouwen van hunne Stadgenooten ontvangen, achten het hunnen pligt openlijk dank te brengen aan allendie blijken van bereidvaardigheid hebben gegeven en aan wier medewerking voor een groot deel het welslagen hunner pogingen is toe te schrijven. Zij hebben hierbij op het oog allen die door nuttige verhan delingen of belangrijke bijdragen, door werktuigen en kunstverzamelingen, door het kosteloos verschaffen van Nieuwsbladen en plaatsen van Advertentiën Com missarissen hebben in staat gesteld om, terwijl zij bijna over geene geldmid delen te beschikken hadden, toch tamelijk wel hun doel te bereiken. Zij wen- schen de ondernomen taak met ijver voort te zetten, en hopen niet onbescheiden te worden geacht, wanneer zij hunne pogingen bevelen aan de medewerking van hendie in den volgenden winter iets mogten hebben ten toon te stellendat de belangstelling der minbevoorregte volksklasse kan bezig houden en aan hare ontwikkeling kan bevorderlijk zijn. Het zal niet gemakkelijk vallen iederen avond op deze bijeenkomsten genoegzame afwisseling te brengen het is daarom dat Commissarissen de vrijheid nemen bij tijds de aandacht hunner Stadgenooten op dit belangrijk punt te rigten hopende dat, indien een van hen iets mogt bezitten waarvan de beschouwing voor deze klasse van burgers nuttig en aan genaam kan zijn, hij hiervan aan Commissarissen zal willen kennis geven en het een paar uren voor hun doel zal willen afstaan. Tevens berigten Commissarissendat eerstdaags de lijst bij de leden van het Departement zal worden rondgezondenwaarbij zij om vele en ruime inschrijvingen verzoeken, terwijl aan hen, leden der Maatschappij of niet, die genegen mogten zijn als particuliere Donateurs hunne zaak te schragendoor elk der ondergeteekenden volgaarne omtrent het welbesteden hunner giften alle mogelijke inlichtingen zal worden gegeven en deswege den goeden raad der gevers worden ingewonnen. Commissarissen voornoemd G. G. SNELLEN, Voorziller. J. H. EICHMAN. J. J. BRIITEL DE LA lUVIÈRE. W. T. WERST. C. TER LAAG. D. F. VAN HEUST. J. J. REIJST. H. BURGERSDIJK. J. D. BLANKEN. H. A. DE SWAAN, Secretaris I

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3