Buitenlandsch Nieuws. het feest deel nam. Door de zorg van commissarissen was alles met orde en ter voorkoming van ongelukken ingerigt. Aan de harddraverij des voormiddags namen 16 paarden deel. De prijs werd behaald door het paard de Zwaluw bereden door P. van Zanten toebehoorende aan den heer M. Adams te Rotterdam; de premie door het paard de Ruys bereden door den eigenaar, de heer van der Mast te Bleis- wijk. Kunstenaars en goochelaars hielden het publiek bezig dat na den afloop op het terrein den aanvang der harddra verij voor paarden van zessen klaar in den namiddag af wachtte. De prijs is behaald door het paard Pibo, bereden door den pikeur de Boer, toebehoorende aan den heer D. Vermaat te Charlois, de premie door het paard Keabereden door den pikeur Frombergbehoorende aan den heer van Grie ken te Mijdrecht. Tien paarden namen hieraan deel. Vrijdag 25 September aanstaande 's middags te 12 urezal Dr. D. B^érens de Haanmet het houden eener oratie, het hoogleeraarsambt bij de faculteit der Wis- en Natuurkunde aan de Leidsche Hoogeschool aanvaarden. - Maandag avond is het aan de politie gelukt in han den te krijgen een jongen van 18 jaren, die zich werk maakte van het bestelen der oorknopjes van jonge meisjes. Hij was onlangs eerst uit de gevangenis ontslagen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 59°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 56°. Dingsdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 58°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 60°. Zaturdag 11. heeft de Koning van Pruissen te Geldern de viering van het 150-jarig jubilé der aansluiting van het gewest Geldern bij Pruissen bijgewoond en van het balcon van het Raadhuis een toespraak gehoudenvervolgens aan den feestmaaltijd deelgenomen en de illuminatie bezigtigd. De Pruissische Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op grond van het gevaar voor het publiek vergunning geweigerd aan den directeur van een gezelschap kunstrijders tevens dierentemmer, om in de groote steden aan den Rijn voorstellingen van leeuwentemmen te gevenzooals hij te Frankfort bij gelegenheid van het Vorsten-congres deed. Ook de ridmeester von Rutdorfer, een der slagtoffers van de buskruidontploffing in het legerkamp bij Bruck aan de Leitha, is nu aan de gevolgen zijner bekomen brand wonden na een allervreesselijkst lijdenbezwekenen op het levensbehoud van den lsten luit. Stolberg schijnt insgelijks geen hoop meer te bestaan, Volgens een algemeen verbreid gerucht is het fraaije dorp Parthenkirchen een prooi der vlammen geworden; 86 huizen zijn in den asch gelegd en 2 personen hebben het leven daarbij verloren. Zaturdag vertrok van Deutztegenover Keuleneen goederentrein. Op een der wagens bevond zich een kist met vuurwerk. Onverhoeds geraakt dit in brand, ontploft en een der conducteurs, dien het ongeluk had op dien wagen te staanwerd een been op de hoogte der heup geheel afge slagen. Voor eenige dagen nadert de trein van Deutz het dorp Mangedeop het oogenblik dat een bejaard man over den weg staptehij had door doofheid het gevaar niet ontdekt en zou het slagtoffer van zijn onvoorzigtigheid zijn gewor den, ware het niet dat, de baanruimer van den locomotief hem ter zijde had geworpenen hij met het verlies van een der teenen en eenige ligte kwetsuren in het gelaat daaraan was ontkomen. Agnes Lunowska, een jeugdig achttienjarig meisje, streefde naar den roem eener Poolsche Charlotte Corday. Van twee passen, een Russische en een der nationale rege ring, voorzien, begaf het scboone en geestige meisje zich van Warschau naar Wilna, met het voornemen om gene raal Murawieff te vermoorden. Of iemand van haar geheim kennis droeg is onbekendzij kwam in den avond van den 20sten Augustus te Wilna aan, betrok een kamer in een logement aldaar en schreef een brief aan Murawieff, die het verzoek bevatte haar den volgenden dag een gehoor te ver- leenendaar zijwier bruidegom en vader in den onzaligen Poolschen strijd waren gesneuveldhem eenige geheimen wenschte medetedeelendie in staat zouden zijn aan den tegènWoordigen vreesselljken opstand een Spoedig einde te makeh.. Naauwelijks had Murawieff dit schrijven ontvangen of hij telegrapheerde naar Warschau, om van de politie aldaar eenige nadere inlichtingen te bekomen nopens de vermoedelijke oogmerken van het meisje. Deze scheen niet ongunstig te zijn uitgevallen; te gelijk bevestigde zij, dat de schoone Agnes haar vader werkelijk in den strijd had verloren; evenwel meende men den generaal opmerkzaam te moeten maken op de excentriciteit van het meisje. Des anderen daags werd het meisje bij Murawieff gebragt; zij verlangde hem echter volstrekt alleen onder vier oogen te spreken. Murawieff, uit zijn aard zeer wantrouwend, wilde haar echter slechts een onderhoud in tegenwoordig heid van een ordonnansofficier vergunnen. Toen daarop alle daartegen gerigte opmerkingen en verzoeken van het meisje vruchteloos blevenverklaarde zij liever aftezien van de eer eener audiëntie dan den generaal slechts in tegenwoordig heid van getuigen te mogen spreken. Daarop wilde zij zich verwijderen. Dit vreemde gedrag wekte bij den in het ver trek dienstdoenden officier argwaanten gevolge waarvan het meisje in hechtenis werd genomen. Terstond bij haar eerste verhoor bekende zijdat haar doel was geweest den generaal door hare bekoorlijkheden te verblindenen indien hij aan de verleiding mogt gehoor verleenenhem van het leven te berooven. Den volgenden morgen vond men het meisje dood, zij had door ophanging een einde aan haar leven gemaakt. Vrijdag 11. is het schip Kirkham met een telegraaf kabel ter lengte van 187 mijlen van Gravesend naar Bag dad vertrokken. Dit is de tweede uitzendingde overige gedeelten zullen in drie zeilschepen en een stoomboot naar de golf van Perzie worden geëxpedieerd. De geheele lengte bedraagd ruim 1200 mijlen. - Eerlang zal het oude dorp Chaillot geheel verdwijnen en op de plek waar het stond, die de heerlijkste verge- zigten aanbiedtzal dan een der prachtigste wijken van Parijs verrijzen. Op het landgoed van den baron James von Roth schild te Ferrièrezijn in de vorige week niet minder dan 1500 stuks wild geschoten. Men houdt zich tegenwoordig aan het Ministerie van Onderwijs in Frankrijk bezig met de regeling van het zoo genaamd professioneel of beroeps-onderwijs. In de nieuwe scholen zal onderwijs worden gegeven in de vakken van wetenschap, die betrekking hebben op landbouw en nijver heid in de Fransche en andere levende talengeschiede nis, aardrijkskunde, boekhouden en handelsrecht. De wijnoogst is in onderscheidene streken van Frank rijk begonnen; er is reeds nieuwe wijn geperst, welke uit muntend is en rijk van kleur en alcohol-gehalte. Men ver wacht een overvloedige opbrengst. De wijn is van 60 op 5 7 franc gedaald. De afgevaardigden van EngelandItaliëPortugal Spanje, Zwitserland, Zweden en de Nederlanden hebben aan het statistieke congres een nota ingediend, strekkende tot het vormen van een Europesche commissie voor de organi satie van internationaal onderwijs. Te Lubeck is de algemeene vergadering der Gustaaf- Adolf-Vereeniging in de vorige week gesloten. Uit de reke ning van het afgeloopen jaar bleek, dat 240 behoeftige evangelische gemeenten onderstand hebben erlangd, tot een gezamentlyk bedrag van 183,000 th. Een onbekende te Liverpool heeft 10,000 beschik baar gesteldom alle ongezonde arbeiderswoningen te her stellen in een toestand dat zij niet schadelijk zijn voor de gezondheid. Ten gevolge van den oorlogzuchtigen staat van zaken in Japan heeft de Engelsche regering besloten onverwijld twee regementen infanterie derwaarts te zenden. Woensdag avond barstte boven Londen een met zware slagregens en hevige donderslagen vergezeld onweder uit dat van 10 uur tot half 12 aanhield. In den Schouwburg maakte de schrik zich van de toeschouwers zoodanig meester, dat de directeur hen bij herhaling tot bedaardheid moest vermanen. In de straten werden verscheidene personen door de electriciteit die in de dampkring was getroffenmaar zonder ernstige gevolgen. In de Parken werden eenige hoo rnen door den hevigen wind ontworteld.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3