Binnenlandscli Nieuws. allerlei standenzoodat er nog jaarlijks drie tonnen gouds aaD wordt besteed. De kermis is afgeloopen, maar of en hoe en wanneer zij zal terugkeerendat is nu de vraag Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den hoofdinge nieur-titulair van den waterstaat R. Musquetier, onder dank betuiging; aan den ingenieur van den waterstaat 1ste kl. J. G. W. Fijnje, op verzoek, onder toekenning van den titel van hoofdingenieur van den waterstaat. Z. M. heeft benoemd bij het korps ingenieurs van den waterstaat tot ingenieur 1ste kl., den ingenieur 2de kl. J. Lebret, met bepaling dat hij belast blijft met het onderwijs in de waterbouwkunde aan de Koninklijke Akademie te Delft en de ingenieurs 2de kl. N. T. Michaëlis en F. W. H. van Opstall; tot ingenieurs 2de kl. de aspirant-ingenieur E. Steuerwald en J. M. F. Wellan tot aspirant-ingenieur de surnumerairs W. F. Leemans en W. H. Hubrecht; tot raads heer in het provinciaal gerechtshof van Noord-Brabant Mr. J. B. baron van Hugenpoth tot den Berenclaauwthans advocaat-generaal bij dat gerechtshof; tot advocaat-generaal bij dat hof Mr. A. J. T. H. van den Berghthans officier van justitie hij de arr.-rechtbank te Breda; tot officier te Breda Mr. B. H. M. Hanlo, thans substituut-officier te Maastricht; tot substituut-officier van justitie bij de arr.- rechtbank te Maastricht Mr. C. Polisthans te Roermond en te Roermond Jhr. Mr. P. M. F. van Meeuwenthans rechter-plaatsvervanger te 's Hertogenboschbij de genees kundige dienst der landmagt: tot apotheker 1ste kl., den apotheker 2de kl. P. F. Ros, tot apotheker 2de kl., de apothekers 3de kl., M. J. W. H. Muyers en W. Wolthuis; bij de artillerie, bij den staf tot generaal-mojoor en direct, in de 1ste art. directie, den kolonel J. C. Wagner, kom mandant van het regement veld-artillerie; bij het regement veld-artillerie, tot kommandant, den luit.-kolonel A. C. W. L. J. F. Kellner, van het korps; bij het 1ste regement vesting-artillerie, tot luitenant-kolonel den majoor F. C. W. Moorrees; tot majoor, den kapitein 1ste kl. J. J. Stieltjes en tot kapitein 3de kl., den lsten luitenant F. M. Collard, allen van het korps; tot officier van gezondheid 2de kl. bij de landmagt den officier van gezondheid 3de klasse B. M. H. A. van den Goorberghvan het 5de reg. infanterie. De Hooge Regering heeft op aandrang der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda aan de ingezetenen van Breda en Prinsenhage vrijdom van tol verleend op de straatwegen die tot aan die gemeenten loopen. Naar wij vernemenheeft de heer C. Heilbron Dz., commissaris van politie in de eerste sectie te Amsterdam, met een zeer vleijenden brief van den consul-generaal van Frankrijk te dier stede, ten geschenke ontvangen een Japansch porseleinen déjeuner, met zilver gemonteerd, als erkenning zqner bewezene diensten bij het opsporen van een aanzienlijke partij goederen, afkomstig uit een failliete massa in Frank rijk, welke te Amsterdam waren geborgen. Bij gemeld schrijven was tevens een vrij aanzienlijke gift gevoegd, om door hem te worden uitgereikt aan de inspecteursdie zich daarbij speciaal hadden onderscheiden. Men zal zich welligt nog herinneren de veel gerucht gemaakt hebbende rechtszaak tegen D. Kramer, burgemees ter van Urk en zijn zuster Jannetje Hakvoort, welke voor het provinciaal gerechtshof van Noord-Hollandin December 1862 terecht stonden, beschuldigd van valschheid in on- derhandsch geschrift. De burgemeester werd destijds veroor deeld tot een jaar eenzame opsluiting, zijn zuster werd vrij gesproken. Die zuster was echter door de arr.-rechtbank te Hoorn tot 14 dagen correctioneele gevangenisstraf veroor deeld wegens het aanzetten tot wederspannigheid aan de openbare magt, bij gelegenheid der arrestatie van haren broeder, tengevolge waarvan de arrestatie is mislukt en eerst later met hulp van de bemanning van het oorlogschip de Cycloop is kunnen worden ten uitvoer gelegd. De Urkers toch hadden zooveel genegenheid voor hunnen burgervader, dat zij hem niet dan noode in handen der justitie overga ven. Jannetje Hakvoort kwam echter van dit ten hare laste gewezen vonnis in appel. Dit appel werd evenwel niet be handeld, dan na den definitiven afloop van de crimineelé rechtszaakwaarvoor zij 9 maanden in voorloopige hechtenis werd gehouden. In de vorige week werden de motieven van het vonnis en de daarbij aan de ten laste gelegde feiten gegevene qualificatie, door den advocaat A. S. van Nierop bestreden. Het provinciaal gerechtshof van Noord-Holland heeft zich echter bij arrest van Maandag met dit vonnis vereenigd. Het Hoogheemraadschap van Delfland heeft heeren Burgemeester en Wethouders van Delft gedagvaard tot af gifteingevolge Koninklijk besluit, van de afkoopkas van het Poortland. Aantevangen met Woensdag 16 September is de dienst van de Nederlandsche Centraal-Spoorweg tusschen Utrecht en Hattem-Zwolle zoodanig geregeld, dat dagelijks 3 treinen vertrekken van Utrecht ('s morgens 8,55, 's middags 1,45 en 's avonds 6,5) en 3 treinen van Hattem ('s morgens 7,35 en 9,30 en 's avonds 2,23). De afstand wordt in 2| uur afgelegd. In de heden Dingsdag gehouden zitting van den 's Gravenhaagschen Gemeenteraad is, na beëediging, als raads lid geïnstalleerd de heer Jhr. Quarles van Ufford. Is inge komen 1°. een adres van de heeren Jhr. A. L. van Hete- ren Gevers, Jhr. Mr. B. van den Velden en J. A. Beije- ring houdende verzoek om voorloopige vergunning voor de daarstelling eener waterleiding, ten einde de stad van zuiver drinkwater te voorzien; 2°. een adres van gelijke strekking van den heer Mr. T. L. van Stolck te 's Gra- venhage. Maandag morgen te 9 uur vereenigden zich in de Maliebaan te 's Hage het garnizoen der residentie en het lste en 2de bataillon van het 4de regement infanterie in garnizoen te Delft en Leiden, om van daar onder kommando van den generaal-majoor Wilbrenninck naar de vlakte van Waalsdorp te marcherenten einde evolutiën van linie in het vuur uittevoeren. De kolonel-kommandant der dienstdoende schutterij Jhr. van der Goes, en eenige officieren der schut terij, alsook een groote menigte ingezetenen, begaven zich derwaarts om ooggetuigen van die evolutiën te zijn. De tentoonstelling van metalen te 's Hage werd Zon dag door ongeveer 2000 personen bezócht. Ook werden er weder vele loten genomenzoodat dat getal reeds bij de 70 00 is geklommen. -— Donderdag namiddag omstreeks 2 uur, is te Haaften door het inslaan van den bliksem brand ontstaan in den tweeden Hellouwschen watermolen, en dientengevolgeniet tegenstaande de spoedig aangebragte hulp, geheel afgebrand. Alleen het huisje, bewoond door den watermolenaaris ge spaard gebleven. De watermolen was, zoo men verneemt, geassureerd voor ongeveer f 10,000. - Voor de kleine Remonstrantsche gemeente te Amers foort was het Zondag een heugelijke dag. Sedert jaren ver stoken van een eigen leeraarmogt zij haren beroepen predikant Kalf, op plegtige wijze onder haar bevestigd zien door den Eerwaarden heer Dr. Bok, predikant te Utrecht. De leeraar had tot tekst gekozen 2 Cor. III: 6. De beves tigde verbond zich des avonds aan zijn nieuwe gemeente met een rede naar Hand. VIII9—-6a. Onder de talrijke schare waren vele predikanten van de broederschap tegen woordig en werd voor het eerst in het kerkgebouw van gaz gebruik gemaakt. - Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Bergschenhoek Ds. C. P. van Toorenthans te Katwijk aan Zee. Maandag is door den algemeenen kerkeraad der Ne- derduitsch Hervormde gemeente te Amsterdam de volgende alphabetisch gestelde nominatie uitgebragt; Dr. W. B. J. van Eijk te Deventer, W. Fraucken Az. te RotterdamB. ter Haar Bz. te Nijmegen, F. C. A. Pantekoek te Schiedam, J. C. Tol te Meppel en Ds. H. de Veer te Delft. Heden Dingsdag was er Volksfeest aan den Hoogen Rijndijk onder Soeterwoude bij den kastelein Hoogeveen aan Oud-Meerburg, waartoe eenige aanzienlijke iugezetenen dier gemeente hebben bijgedragen en medegewerkt. Des voor middags had een harddraverij van boerenpaarden plaats waartoe de straatweg tot nabij den tolboom diende. Een tribune met de Vaderlandsche vlaggen was in de nabijheid van het koffijhuis opgerigt, terwijl een talrijk publiek aan

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2