Buitenlandsch Nieuws. tronen geladen en afgeschoten. Na veel moeite heeft men den vermoedelijk aan krankzinnigheid lijdenden soldaat mag- tig kunnen worden. Donderdag morgen te 8 uur ontlastte zich over de gemeente Apeldoorn een hevig onweder. De bliksem sloeg in een huisje te Beekbergen, dat geheel in den asch werd gelegd. Te Apeldoorn was een hoog zwangere vrouw op weg Daar haar huis en om zich voor den hevigen regen eenigermate te beschutten, sloeg zij de bovenrok over het hoofd; maar door het felle bliksemlicht schijnt zij in de vaart te zijn geraakt, want men vond haar mandje en klom pen drijvendeterwijl zij later levenloos uit het water is Opgehaald. De gewone Yalkenburgerpaardenmarkt, die heden Za- turdag werd gehoudenwas druk bezocht. Men schat het aantal paarden op ongeveer 600. De haudel was levendig en voor de beste paarden werd f 450 a f 600 besteed, meest voor buitenlandsche rekening. Pater Joseph Pluymvroeger professor aan het R. K. seminarium te Warmond, thans regent van het seminarium Hageveld is door den Paus benoemd tot bisschop van Ni- copolis i. p. i. apostolisch vicaris van Bulgarije en admini strator van Wallachije. De bisschop Colenso van de Kaap de goede Hoop de bekende schrijver over de echtheid der vijf boeken van Mozes, welk werk in Engeland zulk een hevigen strijd heeft verwekt, bezocht, naar men berigt, in de vorige week ook Leidenvan waar hij naar Duitschland vertrokom over België naar Engeland terugtekeeren. Hij nam zijn intrek bij Prof. Kuenen en ontving aldaar de hulde van zijn geest verwantenwier aanzienlijk getal hem blijkbaar trof. Zijn voornemen schijnt om een verkorte uitgave van zijn werk, dienstig om onder het volk te worden verspreidin het licht te geventen einde ook voor een uitgebreider publiek de gronden van zijne gevoelens duidelijk uiteentezettendat de eerste boeken van het Oude Testament niet echt zijn en de daarin voorkomende geschiedverhalen een voornamen grond van geloofwaardigheid missen. Donderdag is de bij de Duitsche gemeente beroepen leeraar Krüger te 's Hage aangekomen. Op den avond van denzelfden dag werd hij door de kerkelijke zangvereeniging van zijn nieuwe gemeente met een welkom begroet. Nadat de liederen: //Wacht auf! ruft uns die Stimme" en //Ein feste Burg ist unzer Gott" onder instrument-begeleiding ge zongen en het vers //Die wir uns alhier beisamme finden" vierstemmig, zonder begeleiding, voorgedragen was, sprak de WelEerw. Krüger in woorden, die van zijn aandoening deden bliekenzijn dank uit voor deze recht eigenaardige en vriendelijke wijze van begroetinggelijk zij in Duitsch land menigmaal gebruikelijk is. Ten slotte werden eenige verzen uit het lied//Lobe den Herrenden machtigen König der Ehren" aangeboden. Naar men verneemtheeft een der badgasten te Sche- veningen aan de Hoogduitsche Evangelische gemeente te 's Hageeen geschenk van duizend gulden doen toekomen. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Hazerswoude Ds. A. P. J. Ris Lambers te Maassluis en te Abcoude Ds. W. H. Krijt te Hardenberg. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeenten te Steenderen en Bronkhorst door Ds. M. J. Wentink te Kootwijk; naar Wolfaartsdijk en naar den Bergschen Hoek door Ds. A. Macpherson te Nijkerk op de Veluwe. Ds. J. A. van Hamel, beroepen predikant bij de Waalsche gemeente alhier, nam Zondag 23 Augustus af scheid van zijn gemeente te Groningen met een leerrede over 1 Joh. II: 28a. Donderdag heeft Prof. van der Boon Me9ch, voor zitter der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheidde leden van het bestuur der Rotterdamsche afdeeling en van de commissie, met de regeling der ont vangst vam de leden bij de gehouden algemeene vergade ring en het nijverheids-congres, ten zijne huize ontvangen, en na eenige wetenschappelijke kabinetten te hebben bezig- tigdeen diner aangeboden, dat zich door den meest gullen en hartelijken toon kenmerkte. De Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij opent de gelegenheid voor de ingezetenen van Leiden, om op een goedkoope wijze de hoofdstad te bezoeken. Zij heeft daarbij aan alle standen gedacht en tot het vervoer heen en weder voor alle klassen van rijtuigen een zeer matige vracht ge steld. Als wij in aanmerking nemenwaarin zoo al de uit spanningen en openbare vermakelijkheden bestaan, waaraan de ingezetenen deelnemen en die er voor hen zijn, dan gelooven wij te mogen wijzen op het nuttige en aangename, dat er genoten kan worden door een bezoek van Haarlem en Amsterdam; verre te verkiezen boven die gewone Zon- dagsche uitspattingen buiten de poorten der stad, waarmede gewis veel meer geld onnut besteed wordt dan de reis met den volkstrein ko9t. Misschien zijn er slechts weinigen ge weest, die gebruik maakten van de gelegenheid om de 's Gravenhaagsche tentoonstelling van metalen voorwerpen te bezoeken, voor onzen handwerksstand en fabriekarbeiders zoo belangrijk en waarheen zelfs werklieden uit Arnhem zijn getogen. Wij gunnen onzen minderen standen veel goeds en veel betamelijk genot. Wij betreuren het altijd, dat er nog zooveel aan sterken drank wordt verteerd, 't Is te wenschen dat het doel en de welwillendheid der Hollandsche Spoor weg-Maatschappij worden gewaardeerdopdat het weinig gebruik, dat van de aangebodene gelegenheid gemaakt wordt, haar niet afschrikke, om of dit of het volgende jaar ook voor Leiden volkstreinen aanteleggendie zonder een plei- ziertrein te kunnen heeten toch een betamelijke uitspanning op een enkelen werkdag verschaftdie zich gunstig onder scheidt van de buitensporigheden waardoor de Zondagen zich kenmerken. In den Rijn bij de brug buiten de Hoogewoerds- poort aan het Minnebroerspad is ten gevolge van dronken schap in het water geraakt en daaruit levenloos opgehaald Pieter Visser, oud 40 jaar, een man die om zijn berooid en onzindelijk voorkomen en gedrag, de onoogelijke toestand en vuile bewoning van zijn huis op de Haarlemmerstraat op de openbare straat werd nageschreeuwd en een aliasnaam verkreeg, die algemeen onder de mindere standen bekend heid verwierf. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 57°, des avonds te 8 uur 53°, te 10 uur 51°, Zaturdag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 56°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 60°. Men leest in II Diritto: //De generaal Garibaldi gaat gemakkelijk, zonder behulp van krukken. Er bestaat hoop dat hijzoodra het beleedigd deel nog beter gesloten zal zijnzich even goed als vóór zijn verwonding van zijn voet zal kunnen bedienenen zijn degen op nieuw voor de dienst van Italië aangorden." Uit de slotwoorden van dit artikel schijnt men te mogen opmaken dat er van zekeren kant nog altijd krijgszuchtige plannen worden gevoed. Onlangs heeft een bende roovers in het Napelsche een andere soortgelijke verdelgd. De bende van den ge- vreesden Panedigrano stond sedert lang in openbare vijand schap met Campo, welke, door Penedigrano doodelijk be leedigd een eigen bende geformeerd en gezworen had zich te zullen wreken. Eindelijk had Campo het geluk zijn vijand in een hinderlaag te lokkenwaaruit hij hemte gelijk met zijn zoogenaamden secretaris Piccolidoodschoot. Campo alsmede de overige manschappen van beide benden stelden zich toen in handen der justitie. De provincie Cotrone kan nu weer vrij ademhalen. Panedigrano was zeker de bloed- dorstigste en vermetelste van alle roovers. Als bewijs daar voor moge dienen dat hij zijn vrouw en zijn zoon met eigen hand om het leven gebragt heeft. Bovendien had hij dertig moorden op zijn geweten. Zijn lijk werd in stukken gehou wen en in verschillende hooge pijnboomen opgehangen. Het hoofd heeft men in een ijzeren kooi op het openbare plein te Policastro ten toon gesteld. Uit een rapport van de Akademie des sciences te Pa rijs blijkt, dat de lijst der vergiften weder vermeerderd is. Het thalliumeen nieuw metaal door den heer Lamy ont dekt is een inderdaad sterk werkend vergif. Te Brussel is Donderdag namiddag de bliksem ge slagen in den toren van het stadhuis; de schade door dit ongeval teweeg gebragt wordt op 10,000 fr. geschat, maar ongelukken zijn er niet door veroorzaakt. Woensdag is op de beurs te Londen verspreid het

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2