Hollandsche Spoorweg. GOEDKOOPS EXTRA TREIN Ui\E DEMOISELLE Adverlentiêii. 'S HAGE en LEiDEM naar HAARLEM en Voor alle Klassen. a. H. COERT, Kiel. Hendrik-Ido-Ambacht 10 Sept. 1863. vallende ziekte óverging. Be eerste slaap duurde drie maan den, wanneer hij niets nnttigde dan eenige droppels bouil lon die men 's morgens en 's avonds in den mond bragt. Hij bleef al dien tijd beweegloos op zijn bed liggennaau- welijks merkbaar, ademhalende. Toen hij ontwaakte had hij zijn geheugen verloren en sprak nooit meer over zijn kind. Daarop bleef hij drie maanden onafgebroken wakende, maar viel toen weder in slaap, die eenige maanden duurde. Zoo heeft hij bij afwisseling twintig jaren lang slapende en wa kende juist even lang doorgebragt. Wakende kon hij niet werken, naar ligchaam en geest uitermate verzwakt, hij wandelde soms alleen en speelde nu en dan een partij do mino. Als hij sliep hield de groei van zijn haar en van zijn nagels geheel op en scheen het alsof alle levenswerking stil stond. Hij is echter niet gedurende den slaap overleden maar ten gevolge van een aanval van beroerte, op 53jarigen leeftijd, nadat hij een maand wakende had doorgebragt. Een kamenier, die aan de grenzen van Frankrijk te Hautmont onder haar crinoline 29 pond tabak wilde bin nen smokkelen, is door de douanen aangehouden. Een Fransch dagblad deelt mededat de gewezen Groothertog van Toscane het burgemeesterschap eener ge meente in Bohemen heeft aanvaard. De Minister van Binnenl. Zaken in Frankrijk heeft de verspreiding van een werk verboden waarin Luther, Cal- vijn en andere Hervormers op een verregaande wijze worden tentoongesteld en gelasterd. Het volgende verhaal is een ware episode uit het leven van den beroemden schilder Ingres. Eenige jaren ge leden kwam zijn portier hem zeggen, dat een oude in lom pen gehulde vrouw hem wilde spreken, en reed3 verscheiden dagen had aangedrongen om bij hem toegelaten te worden, doch dat hij (de portier) haar telkens afscheepte, denkende dat zij een bedelaar was. Als zij morgen weer komt, laat haar binnenzeide de vervaardiger van Stratonice. Den volgenden morgen klopte een bevende hand aan de deur van het atelier des kunstenaars, en de oudste Fransche schilder stond tegenover een haveloos wijf. //Gij kent mij niet, mijnheer," zeide de oude vrouw met eene half ge smoorde stem. - //Neen vrouw," sprak Inges na haar ëëns naauwkeurig te hebben opgenomen. - //Dat is zeer natuur lijk; ik ben ook zeer veranderd, sedert gij mijn portret hebt gemaakt," zuchtte de nederige bezoekster. //Ik uw portret gemaakt! ik?" riep Ingres uit. - //Ja, mijnheer; toen was ik jong en schoon, toen had ik aanbidders. Gij ziet, wat ik vertel is langer geleden dan gisteren." - //En wan neer moet dit zoo ongeveer geweest zijn?" - //In 1806!" - //In 1806 herhaalde Ingres uiterst verbaasd. //Hoe, gij zoudt//Ik ben die welke toen onder den naam van de schoone Zelia bekend was. Ik heb gegeten uit gouden schotels en borden waarop mijn naam stond, en thans bezit ik zelfs geen been meer in een ruwen aarden bak om er aan te knagen. De jaren zijn gekomen en de ellende hebben zij medegebragt. Van al mijn verspilde rijkdommen is alleen mijn portret overgeblevendat markies bij u bestelde." Zij noemde een Italiaansche diplomaat, die aan het hof van Napoleon I een weelderig leven leidde. //Koop mij mijn portret af, mijnheer!" vervolgde de oude, //ik geef het u voor wat gij wilt, maar maak in 's hemels naam dat ik niet van honger sterve. Zoo ver is het mij gekomen. De goede God die mij hoort en ziet weet wat ik lijdGod weet dat ik niet lieg." Door medelijden bewogen, zorgde Ingres dat de ex-schooue Zelia dadelijk het noodige kreeg om in hare eerste behoeften te voorzienen daarna zeide hij haar dat zij hem haar portret zou zenden. Dit schilderstuk, be kend onder de benaming van de dame van 1806 als een kostbaar werk des grooten meestersis thans te zien in het kabinet van den heer R., welke liefhebber 15,000 fr. er voor betaalde, een som, die meer dan genoeg was om aan de oude Zelia een goeden ouden dag te verschaffen. In een gesticht opgenomen, is zij onlang3 daar overleden. In Belgie zal een Europeesch vrijmetselaars-congres worden gehouden. De Fransche loges hebben daartoe het voorstel gedaan. Bij het nationaal tooneel te Antwerpen is voor het aanstaande speelsaisoen ook verbonden de heer Victor Dries- sens, laatstelijk verbonden aan het Hollandsch tooneelgezel- schap te 's Graven hage. Koningin Victoria werd Woensdag avond op de Theems bij de Nore verwacht eu zou Donderdag bij Woolwich aan tfal komende, terstond de reis naar Windsor voortzetten. H. M. is nog zoo zwak, dat zij te Rosenau alleen voor korten tijd de bezoeken van den Keizer van Oostenrijk en van den Koning van Pruissen heeft kunnen aannemen maar de aangeboden bezoeken der overige vorsten die te Frank fort zijn vereenigd geweest, beleefdelijk heeft moeten af wijzen. O F F I I SS E L KIEUWi. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerech alhier, op 7 dezer. 1 wegens muziek in de tapperij te laten spelenzonder consent van Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiderdorp. 1 wegens brood in den winkel ten verkoop voorhanden te hebben onder het bepaalde gewigt. 3 wegens brood in den winkel ten verkoop voorhanden te hebben dat tetsig en ongaar was. 1 wegens het verhandelen van een koe vóór het begin der markt. 3 wegens het innemen van gemeentegrond zonder consent. 1 wegens na zonsondergang met een schuit in de Singel gracht te varen. 2 wegens het rijden over de klinkerstraat. 1 wegens het rijden door de Donkersteeg in een verkeerde rigting. 1 wegens het verontreinigen der straat. 12 wegens zich op de openbare straat in staat van kennelijke dronkenschap te vertoonen. 2 wegens overtreding van artikel 315 algemeene politie ver ordening. Voor de velen blijken van belangstel- ling bij ons Huwelijk ontvangen, betui gen wij ook namens wederzijdsche Be trekkingen dank. H. COERT. de la Suisse franqaise, de la Religion Protestante, ayant passé trois ans dans ce Pays, desire se placer pour le mois de Novembre dans une Familie distinguée pour donner ses Soins et les Premiers principes «'INSTRUCTION a de jeu- nes Eiifants. S'adresser lettres affranchies sous l'initiale Q,, au Bureau Leidsch Dagblad. van Op Woensdag 16 September, des morgens ten 8 u. 20 m. van s Hage. Terug van Amsterdam des avonds ten 3 u. 30 m. Prijs voor HE EX en TERUG In de 1ste Klasse f 2,in de 2de Klasse 1,50, in de 3de Klasse f 1,—-. Plaatskaartjes zijn van heden af verkrijgbaar aan de Stations en Bestelkan- toren tot een beperkt aantal. Amsterdam, 12 September 186 3. Be Administrateur

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3