Buitenlandsch Nieuws. wisse nadeelen bloot geven indien ik mij plotseling daar aan onttrok. Had ik eenige maanden tijd, om op een en ander order te stellen en mijne afwezigheid voor te berei denik weet niet, wat mogelijk zou zijn; maar, nu be noemd wordendezou ikom niet met grond van pligt- verzuim beschuldigd te wordenniet weinige dagen te 's Hage moeten zijn, en daar tot het einde dezes jaars, bijna onafgebroken aan de behandeling van 's lands zaken worden geboeid. En juist dienzelfden tijd vorderen de zaken en belangen mijner cliënten mijne voortdurende tegenwoor digheid in deze provincie. Het is mij alzoo voor het tegenwoordige onmogelijk de aanvaarding van het lidmaatschap der Tweede Kamer over een te brengen met mijne pligten jegens mijne cliënten. Ik verwacht van de billijkheid der kiezers, dat zij het afdoende dezer beweegredenen zullen erkennen en mijn ge moedsbezwaar zullen eerbiedigen en alzoozonder dat ik op andere bezwaren de aandacht vestig, mij wel gerechtvaar digd zullen oordeelen. Mogten nu misschien sommigen zijn teleurgesteldik vlei mijdat het mij niet geweten zal wordendaar ik reeds vóór twee maanden openlijk heb verzocht van de kandidatuur verschoond te blijven en later meer dan eens, waar ik slechts eenige aanleiding er toe vond, heb verklaard ze niet te zullen aannemen." Dientengevolge heeft het bestuur der kiezersvergadering te Dockum aanbevolen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal den heer Mr. P. A. S. van Limburg Brou wer te 's Gravenhage. In het kiesdistrict Enkhuizen is tot lid der provin ciale Staten van Noord-Holland verkozen de notaris C. Don ker te Bennebroek met 299 stemmen tegen 231die op den heer R. Kooymanburgemeester van Andijk, werden uit- gebragt. Bij een vroegere stemming was laatstgenoemde verkozenmaar op reclame van Jhr. M. Salvador is die verkiezing vernietigd en een nieuwe stemming bevolen. Donderdag zou voor het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland behandeld worden de zaak tegen H. A. V. uit Zierikzee, beschuldigd van valsch getuigenis ten voor- deele van een beklaagdewelke zaak door den Hoogen Baad naar gemeld Hof was verwezen. Toen de lijst van de getui gen werd voorgelezen bleek, dat de 1ste, 3de en 4de, vader, moeder en dochter afwezig waren; als reden daar voor legde de heer advokaat-generaal aan het Hof over een telegram, zoo even op de zitting bij Z.Ed.Gr. Achtb. ont vangen en waaruit bleek, dat de eerste getuige D. v. d. A. zijn huisvrouw de derde getuige zoodanig had verwond dat zij aan de gevolgen is overleden, en dat hij zich zelve daarna door ophanging had van het leven beroofdten gevolge waarvan de vierde getuige, hunne dochter, was achter ge bleven. De procureur-generaal requireerde tot uitstel der zaak en het Hof bepaalde alstoen de behandeling op den 3den October. Deze beide overledenen hadden te zamen maar één oog de man was blind en twistte dikwijls in hunne woning over het gedrag der dochter; de man moet, naar men zegt, een teer oppassend persoon zijn geweest. Uit 's Hertogenbosch wordt medegedeelddat het vermoeden tegen den huisknecht van den aartsbisschop als schuldig aan diefstal en poging tot moord meer en meer toeneemt. Uit de instructie schijnt te blijken, dat te Utrecht effecten zijn verkocht, die tot dat einde met conducteurs van diligences zouden zijn medegegeven, Donderdag middag te 12 uur is een zwaar onweder te Oosterland losgebarsten en de bliksem aldaar in een ge bouw geslagen. - In den vroegen morgen van dien dag is te Krimpen aan de Lek de opstaande roede van den hout zaagmolen door den bliksem getroffen en afgeslagen. Donderdag avond is de spoortrein van vijf uur uit Leiden in de nabijheid van het station Piet-Gijzenbrug uit het spoor geligt door het overrijden van een koedie uit een nabij gelegen weide op den weg was geraakt. On gelukken hebben daarbij niet plaats gehad, maar de trein die van Amsterdam kwam werd daardoor verhinderd tot Leiden te naderenzoodat de passagiers op de aankomst van een anderen trein moesten wachten. De opzieners van den spoorweg hebben spoedige hulp aangebragt, zoodat de dienst weder geregeld plaats heeft. De Nationale Tentoonstelling van metalen te's Hage zal den 21 sten dezer maand worden gesloten. Behalve de hoogstbelangrijke verzamelingen van ijzeren voorwerpen die in de Koninklijke Nederlandsche grofsmederij alhier met oud geslagen ijzer tot grondstof vervaardigd zijn en de kast met kostbaar, kunstig en prachtig zilverwerk uit de Ko ninklijke fabriek van gouden en zilveren werken te Voor schoten voor welke beide inzendingen aan ieder der in zenders de goude medaille is toegewezen werd uit Leiden nog ingezonden een mechaniek rijtuig door den wagenmaker C. Brico, een kistje geschaafd Banca-tin en een huis-gla- zenspuit door het lid der subcommissie J. L. Creyghton, een vogelkooi van gevlochten ijzerdraad door den heer W. G. la Garde, een ijzeren draaijende zomertent en een vierkante haard met gedreven lijsten door. den heer J. L. Leefers Jr. Dingsdag vierde de oudste Hervormde predikant te MedemblikDs. J. M. Broekhoff, zijn gouden bruiloftsfeest. Muziekgezelschap en zangvereeniging bragten des avonds het echtpaar serenades. Aangenomen het beroep naar de Evangelisch Luther- sche gemeente te Vlissingen door Ds. J. G. D. Martens aan den Helder. De heer B. ten Bruggencateproponent bij de Al- gemeene Doopsgezinde Sociëteit, heeft het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Baard aangenomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 5 7°, des avonds te 8 uur 5 5°, te 10 uur 53°. Vrijdag morgen te 5 uur 62°, te 8 uur 53°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 5 9°. Te Munchen zal in het laatst dezer maand een muziek feest worden gehouden onder leiding van Franz Lachner. In de Elberfelder Ztg. leest men het volgendeDen 12den en 13den September zal een gedeelte der Rhijnpro- vincie, het Pruissisch gedeelte van het hoofdkwartier van het hertogdom Geldernzijn 150jarige vereeniging met de Pruissische monarchie vieren. Het oude hertogdom Geldern bestond uit twee, door Kleefsch en Brabantsch gebied ge scheiden, deelen van welke het Noordelijke de drie //kwar tieren" Nijmegen, Zutphen en Arnhem, het Zuidelijke het vierde of zoogenaamde hoofdwartier met de stad Geldern omvatte. Het laatstgenoemde was het stamlandwaaraan de overige kwartieren later bijgevoegd werden. Bij den vrede van Utrecht, 21 April 1713, werd dit hoofdkwartier voor het grootste gedeelte door de Spaansche kroon aan de kroon van Pruissen afgestaan, waartegen de Koning van Pruissen afstand deed, ten gunste der Fransche kroon, van het hem bij erfenis toekomende vorstendom Oranje, in het tegen woordige Fransche departement Vaucluse. Geldern is dus als equivalent voor Oranje door de Pruissische kroon ver kregen. Het werd met het aangrenzendeeveneens bij erfenis verkregen vorstendom Meurs door hetzelfde collegiedat in de stad Meurs zijn zetel had, bestuurd. Het Pruissische Geldern strekte zich ver over de Maas uit, en omvatte be halve Kleef, het geheele_ Noordelijke gedeelte van het te genwoordige hertogdom Limburgop den linkeroever der Maas van Kassei tot Maashees, op den rechteroever van Velden tot Afferden. Dit Westelijk gedeelte van het Pruis sische Geldern is bij de Weener-traktaten van 1815 aan het Koningrijk der Nederlanden toegedeeld, en slechts de kleinere Oostelijke helft langs de Niers aan Pruissen terug gegeven. Het tegenwoordige kreis Geldern is niet geheel en al het aan Pruissen verbleven aandeel van Gelderland. Ver schillende steden werden aan andere kreissen toegevoegd. De hoofdplaatsen in het Pruissisch Geldern zijn Kevelaar, Stralen en Wachtendonkbenevens Vierssen. Voor eenige dagen schoot te Wiesbaden een jongman van 21 jaren zich des avonds ten half negen ure voor het hoofd, te midden van een talrijke menigte wandelaars ouder de kolonnade. Weinige oogenblikken te voren had hij zijn laatste geld aan de bank verspeeld. Voor eenige dagen is te Dresden een man overleden na gedurende 20 jaren aan een buitengewone ziekte te heb ben geleden. Hij had namelijk het ongeluk, terwijl hij met zijn eenig kind speelde, dat door een zware val te zien sterven. Na hevige vlagen van wanhoop viel hij in slaap, die men aanvankelijk voor heilzaam hieldmaar weldra in

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2