Buitenlandsch Nieuws. dingeü, waarvan er 40 op 8 bladen verdeeld, in bet Al bum zullen voorkomen, zijn, zoowel wat de keuze der voor werpen als wat de uitvoering betreft, inderdaad zeer opmer kelijk en bijzonder geschikt om alle liefhebbers van kunst werken en oudheden te boeijen. Voortreffelijk komen daaronder uit de kolossale zilveren gedreven schotel van Moordrecht en de nautilusmet zilver beeld- en drijfwerk gemonteerd (zoo wij ons niet bedriegen, ingezonden door den heer Wil let); in genoemde afbeeldingen, zoowel als in die van de filigrane schaal (uit den buit der dusgenaamde Spaansche zilvervloot vervaardigd)van den grooten geémailleerden kruisbeker van Schieland en van verschillende andere voor werpen in hetzelfde metaal, komen de vormen en de dé tails van het drijfwerk met de meeste juistheid uit. Niet minder is zulks het geval met de beeld- en snijwerken in ivoor, waarvan de photographie met verwonderlijke naauw- keurigheid de schoone bewerking terug geeft. Enkele zeer merkwaardige kannen en andere voorwerpen in aardewerk kunnen mede door deze wijze van reproductie in al hun eigenaardigheid worden bestudeerd. Wanneer de chromo- en gewone lithographische afbeel dingendie nevens de bovengenoemde photographiën in het Album zullen opgenomen worden, met gelijke trouw en juist heid de voorwerpen teruggeven (iets hetwelk wij met het oog op hetgeen de firma Spanier gewoon is te leveren, immers wel mogen vertrouwen)dau kunnen wij dit Album met volkomen gerustheid aanbevelen niet slechts aan ieder, die gaarne een goed souvenir van blijvende waarde aan de Delftsche tentoonstelling wenscht te bewaren maar ook aan zoo velen, die hunnen salon met een geheel oorspronkelijk prachtwerk wenschen te verrijken. De beknopte toelichtende tekst, door den verdienstelijken secretaris der hoofdcommissie den heer H. C. Rogge, bij de afdeelingen te leveren, zal de waarde van het geheel nog verhoogen. De Koninklijke familie heeft van hare hooge belangstelling in deze onder neming blijk gegeven. Zondag a. s., des morgens te 10 uur, zal in de Hoog- duitsche kerk te 's Hage, door den WelEerw. heer Ds. Taube, super-intendent te Barnende plegtige bevestiging plaats hebben van Ds. Krüger, nieuw beroepen leeraar en herder bij die gemeente. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op-, centen en eigen middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Augustus 1862 en 1863, alsmede van die opbrengst over de acht eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Augustus. Zuivere opbrengst over de 8 eerste maanden. 1862. 1803. 1862. 1863. Geslagt (opc. &inv.) Binnenl. Ged. (id.) Buitenl. Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn, fruit- kunst wijn (id.) 1540,78 - 5645,43 - 256,30 v 5751,18 - 981,07» 1419,19 5823,40 11,86 5107,78 1013,32» 14365,31 45897,07» 1790,98» - 44963,16 v 11023,87» 14533,96 49382,83» 1134,83 45034,87» 12127,07 ƒ14174,76» ƒ13375,55» 1 ƒ118040,40» ƒ122214,07» Aan het algemeen overzigt van het Bataviaasch Han delsbladtot 27 Julij, ontleenen wij het volgende: De be- rigten uit de buitenbezittingen zijn bijna zonder onderscheid gunstig. In Banjermassing hebben zich wederom eenige bel hamels onderworpende krijgsverrigtingen bepaalden zich tot een kleine expeditie in de Benoe Ampat. In Menado was de rijstoogst en" de koflijpluk zeer voordeelig. Hier en daar deden zich aardbevingen gevoelenen de berg van Ternate vertoonde teekenen van leven. - Blijkens een telegrafisch berigt van den.resident van Kadoe van den 20sten Julij, is sedert eenige dagen de berg Merapi sterk aan het werken. Tot op eenige palen afstands, nu en dan zelfs tot Ma- gelang toe, hoort men een onderaardsch gedruisch, dat vrij wel overeenkomt met het geluid van een feilen wind of van zware wagens, die over een houten brug rollen. Een zware rookkolom nu en dan vermengd met vlammen en vonken, stijgt uit den krater opwaarts. Men vreest voor een uitbarsting. Tot op 2 a drie palen afstands van den krater dreunt en schudt de grond. De rigting der schokken kan niet bepaald worden opge geven meestal evenwel werd er een beweging van het noordwesten naar het zuidoosten waargenomen. De bevolking van de naaste dessa's heeft zich met haar vee en hare goederen naar elders begeven. Een nieuw telegram van den resident van Kadoe van den 23sten deelt nog de volgende bijzonderheden mede De werking vermeerdert bij voortduring. Het gedruisch neemt in hevigheid toegelijkt dikwijh op een ouweder en wordt tot op vele palen afstands gehoord. Er vloeit veel zwavel en lava naar beneden; het meest, naar het schijnt aan den kant van Probolingo (een district iu Kadoe). De rookkolom is nu en dan ontzettend. Een bepaalde aardbeving heeft men nog niet waargenomen. Naarmate de uitstroomingen toenemen, wordt men steu nende op vroegere ondervinding, meer en meer gerust. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 60°, des avonds te 8 uur 5 9°, te 10 uur 5 7°. Donderdag morgen te 5 uur 5 5°, te 8 uur 58°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 57°. Berigten uit Napels meldendat Maandag te Rionero de rooverhoofdlieden Crocco, Ninco Nanco, Caruto en Tor- tora zich bij den kommandant der troepen vervoegd en een vrijgeleide verzocht hebben, om zich naar 25 0 andere roo- vers te begeventen einde hen over te halen om zich ins gelijks te onderwerpen. Zij zijn van Rionero naar Laopesole vertrokken onder het aanheffen der kreten leve Victor Ema nuel! terwijl zij de nationale vlag ontrolden. Te Rome wordt een groote boet-processie voorbereid. De verschillende misdadendie in den laatsten tijd tegen ker kelijke eigendommen plaats haddenmoeten den Pau3 tot dat besluit gebragt hebben. Nog onlangs had te Rome een kerkroof plaats. Uit de kerk der Dominicanen werden twaalf zilveren gedeeltelijk met edelgesteenten versierde altaarkelken gestolen. Een dief schijnt zich des nachts in de kerk ver borgen te hebben en in de morgenschemering met zijn roof ontvlugt te zijn. In de boet-processie zullen de Paus en de kardinalen met de geestelijkheid, barvoets en in boetgewaad, het wonderdadige Christus-beeld volgen, dat, volgens een sagedoor den evangelist Lucas werd geschilderd en dat tot 13 dezer in de kerk van Santa Maria Maggiora ten toon zal staan en vervolgens in processie naar Sint Jan van het Lateraan zal worden teruggebragtin deze kerk zal het tot den 16den dezer ten toon gesteld worden. Intusschen zullen al de godsdienstige vereenigingen de beide genoemde kerken in processie bezoeken; aan dit bezoek, gelijk aan die welke er door leeken mogten worden gebragt, zullen bijzondere aflaten verbonden zijn. Uit Konstantinopel meldt men, dat het Leven van Jezus, door Prof. Ernest Rénanaldaar grooten opgang maakt. De boekverkoopers te Pera hadden er reeds 270 van verkocht. Verder schijnen alle exemplaren in het Lombar disch-Venetiaansch Koningrijk in beslag genomen te zijn, doch op order van den Oostenrijkschen Minister van Staat is de vrije circulatie weder toegelaten. In Frankrijk heeft men 'dezer dagen een magnifieken eik gevelddie niet minder dan zes eeuwen oud was. De dagbladen, die dit vermelden, noemen den verkoopprijs niet, maar men heeft berekend, dat, veronderstellende dat de eik slechts één centime van planten heeft gekost, en vijf eeuwen heeft geleefdhij thans een waarde zou moeten hebben van circa 260 millioenzonder de schade te rekenen, die hij tijdens zijn leven, aan alles wat in zijn nabijheid groeide, heeft veroorzaakt. Zeer waarschijnlijk zal de boom wel niet zoo duur verkocht zijn. Een ander rekenmeester heeft gevon den dat, wanneer de eigenaar van den boom dien, toen hij 100 jaar oud was, verkocht had voor 5 0 francs, en dat geld op intrest had gezet, zijn erfgenamen thans een som zouden trekken van ongeveer 7000 millioen francs. Het Grieksche stoomfregat Hellasonder bevel van den kapitein Sachtouris ligt sedert eenige dagen te Toulon waar het den nieuwen Koning van Griekenland aan boord zal nemen. Het vaartuig, dat met de gebruikelijke eerbe wijzen werd begroet, ondergaat thans eenige herstellingen.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2