N°. 1086. Zaturdag 5 September. A°.ll863 Binnenlandse!) Nieuws. i LEIDSCH DAGBLAD .j* ;f<* üeie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor I.eiden 1.95, en frauco |>er post 2.89 iu de drie manuden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels/9.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks-eu doodberigteu van 1-4 regels/O.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 t.'ts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam ep Rotterdam te 8 u 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 ra.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.j naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 ra.; 11 u. 69 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u.. de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 n.; van Amsterdam (Beerebijti naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Stoomboot van Leiden naar Alphen en Bodegraven. (Ligplaati Utrechtsche Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag 's morgen3 9} u.; Vrij lag en Zaturdag 's middags 12} u.; Donderdag 6{ u. van Alphen naar Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 u. van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag 's namiddags te 5} u. Postbusligtingen aau de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 's namiddags te u. 45 ra. 'savonds te 8 u. 10 ra. Oost-Indisobe Landpost. Over Southampton, 1 eu 17; over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rij Us-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vao 7} uur's in. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Qifmeentcraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester t dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdag* van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aeoijusen, dagelijks van 31 uur eu r&n 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. -Z. M. heeft benoemd tot lsten luit. bij het corps mariniers den 2den luit. W. L. G. J. F. Cramer van Baum- garten en overgeplaatst bij het corps der genie en sapeurs in Oost-Indië den 2den luit. H. S. Nederburgh van het corps ing. mineurs en sapeurs hier te lande en den 2den luit. J. H. van der Dussen, thans a la suite van het koloniaal werfdepot bij het corps ing. mineurs en sapeurs van het leger hier te lande; voorts benoemd tot ridder der militaire Willemsorde 4de kl. den officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemagt G. A. M. van Evvijk. De baron W. R. van Tuyll van Serooskerkeugroot meester van H. M. de Koningin-Weduwe, is door den Ko ning van Pruissen benoemd tot ridder van den Rooden Adelaar 1ste klasse. De audiëntie van den Minister van Binnenl. Zaken zal den 5den dezer niet plaats hebben. De te Naaldwijk gehouden collecte voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken heeft de som van 284,96 opgebragt. Als een bijzonderheid in deze dagenwaarin zooveel over de onafhankelijkheid van ons land en den ouden krijger van 1813 wordt gesproken, kunnen wij van goederhand melden dat uit de stamboeken van het Departement van Oorlog blijkt, dat binnen kort de heer J. Looisenhofbediende van Z. K. H. den Prins van Oranje, zijn 50jarige dienst aan land en Koning herdenken zal. Met zijne campagnes mede gerekend telt die heer ongeveer 60 dienstjaren. Op jeugdigen leeftijd in 1813 vrijwillig in dienst getreden, nam hij in 1815 reeds deel aan de bataille van Waterloo en aan onderscheidene andere belangrijke veldtogten. Bij Z. M. Koning Willem III heeft hij in onderscheidene kam pementen de dienst in HD. nabijheid waargenomen. Hij werd steeds door zijn meerderen voor zijn getrouwe dienst- betrachting geacht. In 1840 ging hij in dienst van wijlen Koning Willem II en later in die van Z. K. H. den Prins van Oranje over. Onlangs werd melding gemaakt van een gift, door den heer L. R. Bisschoffsheimvroeger te Amsterdam woon achtig, thans te Parijs gevestigd, den burgemeester van Am sterdam aangeboden ten behoeve van die gemeente als een herinnering aan het besluit van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaalhet handelstractaat met Zwitserland niet goed te keurenomdat in eenige kantons van dat gemeenebest de Israëlieten niet in het genot zijn van alle burgerlijke en politieke rechten. Men vindt thans in het Parijsche blad le Temps dit feit ook vermeld en tevens er bijgevoegd, dat het geschenk 50,000 fr. bedraagt en déze som bestemd is tot een leenbank, of inrigtiug tot het verstrekken van ren- telooze voorschotten aan allen, zonder onderscheid van gods dienst, die daaraan behoefte hebben. Bevoegde geleerden hebben den navolgenden vermoe- delijken staat van de bevolking der aarde opgemaakt Europa 272 Azië 7 20, Afrika 89, Amerika 200 eu Australië 2 millioenia het geheel 1283 millioen zielen. Men rekent die aldus verdeeld Joden 8, Mohamedanen 120, Heidenen 880 en Chris tenen 27 5 millioen. De Christusbelijders laten zich weder verdeelen in R. Katholieken 13 5, Protestanten 85, Grieken 50 en Armeniërs en Nesterianen 5 millioen te zamen 275 millioen. Reeds sedert langen tijd bestond er oneenigheid tus- schen den burgemeester en den secretaris van de gemeente Sloten, provincie Leeuwarden. De eerstgenoemde, tevens lid van den raad, had daarbij, naar het schijnt, van de andere zes leden drie op zijn hand, waaronder zich één bevond die met den eersten Dingsdag in September moest aftreden doch onlangs niet was herkozen. Met medewerking nu nog van laatstgenoemde is de secretaris den 22sten Augustus 11. ontslagen, en is de burgemeester den 29sten Augustus, be houdens 's Konings goedkeuring tot secretaris gekozen. De drie ledendie den 22sten Augustus tegen het verleenen van ontslag hadden gestemd, waren den 29steu afwezig. Door deze zaak ts te Sloten veel sensatie veroorzaakt en protestep. en bezwaarschriften tegen de bedoelde handelingen, zijn reeds aan het hooger bestuur ingediend. Uit Schoonhoven wordt gemeldVan de 40 opge- roepene jongelingen zijn er Woensdag en Donderdag 39 op gekomen daarvan zijn na examinatie en keuring een aantal van 37 aau genomen en als elèves voor het wapen der ar tillerie ingelijfd. De sterkte van het corps, de artillerie-iu-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1