Buitenlandsch Nieuws. los, tot zelfs den muziektempel. Niettegenstaande dit tumult is alle3 verder zonder ongelukken afgeloopen. ven: «Prins Hendrik der Nederlanden is, na de eerste zittingen van het Congres der Duitsche Vorsten, weder uit Frankfort vertrokken. Een eigenhandige brief, welke onze Koning tot den Keizer van Oostenrijk zal rigten, om zijne inzigten te doen kennen over het ontwerp voor de Duitsche Bondshervorming, schijnt het uitgangspunt te zullen uitma ken van ernstige onderhandelingen over het plan om het hertogdom Limburg van den Duitschen Bond los te maken. Ik verneemdat die brief zeer spoedig zal worden ver zonden. Door de te Hontenisse bestaande commissie voor het nationaal gedenkteeken is besloten geen aanmerking te ma ken op de voorstellen van Z. K. H. den Prins-Voorzitter, maar den wensch uittedrukkendat bij het tot stand komen eener ambachtsschool de daarin optenemen leerlingennaar evenredigheid der bevolking, uit alle kantons des lands worden opgenomen en dat dit in de vasttestellen reglemen ten op het beheer en de inrigting dezer instelling tot uit drukkelijke voorwaarde worde gesteld. De commissie te Zierikzee heeft besloten zich te verklaren vóór de oprigting van een gedenknaald te Scheveningen en een gedenkteeken te 's Hage. De oprigting eener ambachts school verwierf hare sympathie niet. Die inrigting werd als niet geschikt voor het beoogde doel beschouwddaar haar voortdurend bestaan zeer onzeker zou zijnwegens de groote kosten die zij zou vereischen. De commissie achtte een asyl voor invaliden van de land- en zeemagt van ons rijk veel wenschelijker. Zij heeft ook nog als haren wensch te kennen gegeven, dat bijaldien de intezamelen gelden onvoldoende blijken te zijn voor de oprigting eener ambachtsschool of eenige andere inrigting, de overschietende gelden dan zou den gestort worden in het fonds tot ondersteuning van de gewapende dienst. Sedert eenige weken heerschte onder het garnizoen te Leeuwarden veel ziekte en ook de sterfte is meer dan gewoonlijk. Het getal zieken is thans p. m. 140 (vóór eenige dagen 160). De meesten lijden aan typheuse koortsen en niet weinigen ook aan wezenlijke typhus. In 14 dagen zijn er nu reeds 7 gestorven. Ofschoon de garnizoens-infirmerie nog ruim genoeg is, heeft men ongeveer 30 lijders in een der zalen van de kazerne doen overbrengen ten einde de -opeenhooping van zieken tegen te gaan. De oorzaak der epidemie wil mendat gelegen is in de inademing van slechte lucht in de manegedieeven als de kavalleriestal nog altoos tot huisvesting der troepen dient, ofschoon de nieuwe kazerne reeds lang afgewerkt en opgeleverd is. Op het strand te Texel is aangespoeld een os en een varkenvermoedelijk van de lading van een der Engelsche booten zoomede eenige stukken zwaar rondhout, kennelijk afkomstig van een groot schip. Te Hulst is door een onbekende in de vorige week des nachts inbraak gepleegd in het kantoor en den lesse naar van den rijksontvanger aldaar. Door de goede zorg van dezen was echter het geld op een andere plaats ge borgen, zoodat de dief onverrigter zake weder is moeten af trekken. De dader van den verradelijken aanslag op het leven van Z. D. D. den aartsbisschop van Utrecht is gevonden. De eene misdaad heeft de andere aan het licht gebragt; de ontdekking van een diefstal van zes duizend gulden heeft den dubbelen booswicht, den sluipmoordenaar en dief, in handen der justitie geleverd. Het is een der dienstboden van den aartsbisschop. Zaturdag avond omstreeks half tien uur is hij stevig geboeidgezeten in den voor misdadigers bestemden wagen naar het huis van arrest te 's Hertogen bosch gebragt. Een ontelbare menigte omsingelde den wagen die voor den grooten toeloop door eenige marechaussees en soldaten geëscorteerd werd. De harddraverij te Woerden, den 26sten dezer gehou den had bij ongunstig weder plaats. Des morgens reden boerenpaarden en des namiddags paarden van zessen klaar. Daarbij hadden groote ongelukken kunnen plaats vinden dewijl de tribunedie er voor de toeschouwers was opgerigt en eenige honderden menschen bevatte, eerst gedeeltelijken daarna geheel instortte. Gelukkig zijn slechts enkelen met kleine kneuzingen en met den schrik er afgekomen. Met groote moeite konden policie en wachten de opgewondenheid des volks bedwingen want dat brak alles wat nog stond Uit Leeuwarden schrijft men van 25 dezer: //Heden werd de jaarlijksche réunie van afgevaardigden der Waal- sche kerken op de gewone wijze gesloten. De vergaderingen zijn bijgewoond door ruim dertig stemgerechtigde leden. Door de Belgische kerken waren om haar te vertegenwoor digen afgevaardigd de heeren Bost, predikant te Verviers, en Pieterszensecretaris van het Comité Synodal d'JÉvangé- lisation. Gisteren vereenigden zich de leden aan een luisterrijk banket, hun aangeboden door den kerkeraad der Waalsche gemeente alhier, hetwelk mede bijgewoond werd door den waarnemenden Commissaris des Konings in deze provincie, den Burgemeester en andere genoodigden. De verschillende afgevaardigden zijn naar hunne woon plaatsen teruggekeerd, erkentelijk voor het onthaal door de Leeuwardsche broeders hun bereiden voldaan over de wel volbragte werkzaamheden." De propenent J. S. S. Ballot, beroepen bij de Doops gezinde gemeente te Wolvega, heeft die beroeping aange nomen en dus voor die naar Bottevalle en Ameland bedankt. Men verneemt, dat de welbekende bisschop van Natal Dr. Colensowiens werk over de boeken van Mozes en Jozua in Engeland zooveel gerucht heeft gemaaktin de vol gende week ons land zal bezoeken. Hij zal zich vooral hier ter stede ophoudenom persoonlijk kennis te maken met de godgeleerden van zijne rigting. Dr. Colenso wordt nog steeds in Engeland vervolgd. Men tracht hem zijn bisschopszetel te ontnemen maar weinig zullen de pogingendie daartoe in het werk gesteld wordenbatenwant de kerkelijke wet in Engeland heeft wel voorzien in het geval dat een pre dikant tot ketterij verviel, maar zich, naar 't schijnt, de mogelijkheid niet voorgesteld, dat een bisschop van de leer der kerk zou afwijken. Heden Maandag te twee uur had de installatie plaats van Mr. H. A. Neebals rechterplaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank alhier. Toespraken werden daarbij gehouden door den benoemde, door den officier van justitie die daarbij welverdiende hulde bracht aan den afgetreden rechterplaatsvervanger Mr. S. Taken door den president die er aan herinnerde dat het heden Maandag de laatste dag was van het 25ste jaar sedert de invoering der Ne- derlandsche wetgeving. Wij vernemendat het adres aan den Gemeenteraad waarbij aangedrongen wordt op een verplaatsing der kermis, reeds voorzien is van meer dan 400 handteekeningenmeest allen van neringdoende burgerswelke door hun middel van bestaan hierbij groot belang hebben, De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 66°, te 10 uur 62°. Zondag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 66°, te 12 uur 72°, 's namiddags te 4 uur 66°, te 5 uur 65°, te 8 uur 69°, 's avonds te 10 uur 62°. Maandag mor gen te 5 uur 56°, te 8 uur 63°, 's middags te 12 uur 72°, te 4 uur 72°. Tijdingen uit Konstantinopel meldendat de Arme niërs een deputatie aan de Porte hebben gezonden om klag- ten intedienen tegen den Kaimakan en het geestelijk opper hoofd, maar stellen geen bepaalde aanvraag. Tusschen de leden van het kabinet heerscht groote verdeeldheid. De groot vizier blijft de gunst des Sultans genietenin weerwil der kuiperijen van zijn vijanden. Men beweertdat Keizer Napoleon indien de aarts hertog Ferdinand Maximiliaan de hem aangeboden kroon van de hand mogt wijzenweigereri zal om die kroon een anderen Prins aantebieden. De Keizer heeft verklaard dat hij op geenerlei wijze inbreuk wenscht te maken op het recht der Mexicaansche natie tot vrije uiting van haren wil. Men verhaalt, dat de Fransche Minister van Buiten- landsche Zaken den Amerikaanschen gezant heeft te kennen gegevendat, indien president Lincoln maar de minste opposi tie maakt tegen de verkiezing van den aartshertog Ferdinand Maximiliaan, Napoleon besloten had, onverwijld de Zuid confederatie te erkennen en haar met alle middelen bijtestaan. La France zegt, dat de baron von Goltz te Baden-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2