Buitenlandsch Nieuws. Men heeft het aan den aanleg van het Oranje-kanaal te dankendat het vervoer der veldsteenen op zoo uitgebreide schaal kan plaats hebben. De verlengde Hoogeveensche vaart zal in dezen ook belangrijke diensten kunnen bewijzen. In vergelijking met de moeite en inspanning die de boeren heb benom de steenen, waarvan er velen 500 a 1000 Ned. ponden zwaar zijn uit het veld naar de boorden van het kanaal te brengen, worden zij karig betaald, hetgeen echter niet wegneemt dat zij steeds ijverig in de weer geweest zijn om het veld van de steenklompen te zuiveren. Door de steenovens te Eibergen, Ermelo, Hattem Heerewaarden, Herwijnen, HuissenKesterenGent, Mil- lingenValburg en Zuilichem werden in 1862 afgeleverd ruim tachtig millioen steenen. De steenovens te Huissen ver bruikten 170,000 ton turf. Men schrijft aan de Prov. Gron. Courant uit de Wold- streekHet korenzichlen boonen er buiten gerekendis hier en in de omstreken zoo goed als afgeloopen. De oogst van koolzaad, gerst en rogge is gedaan. Tarwe en haver bevin- den zich nog te velde en leveren veel stroo en een ruim beschot van granen op. Het heeft nog niet binnengehaald kunnen worden eerst door andere drukte bij den landbou wer, thans door den regen; echter is deze regen zeer nuttig, j vooral op graslanden - en moes- en knolgewassenalsmede op de jonge koolzaadplantjeswijl dat alles smachtte naar vocht, en nu de regen mildelijk nedervalt en groeizaamheid te weeg brengt, zal er spoedig meerder wasdom in deze gewassen optemerken zijn. De boekweit is ook rijp en men is met de vroegste kampen reeds begonnen te zichtenze belooft zulk een rijken oogst, als in verscheiden jaren het geval Diet geweest is. Uit Assen wordt gemeld: De vossen spelen hier hoe langer zoo meer een brutale rol en als onze jagers straks geen overvloedige redenen hebben om het jagtveld te prij zendan heeft Heintje voor een goed deel daarvan de schuld. Men begint dan ook weder ter vossenjagt te gaanmaar de gelegenheid om te ontsnappen is thansnu alles nog in zomer-costuum isgrooten ook wat opgepeuseld werd kan geen gebraad meer worden. Werden er vroeger kruistogten gehouden tegen verschil lende gediertendie als verdelgers van gewassen in het zwarte boek stonden en heeft de wetenschap later partij voor die vogelvrij verklaarden getrokkenzoodat nu als het ware alles franc en vrij rondloopt en rondfladdert. Heintje had wel een onteerende uitzondering verdiend, en wij voor spellen dat men verpligt zal worden om op nieuw op zijn hoofd een premie te stellen indien men althans het jagt veld in eer wil houden. Als een bijzonderheid meldt men uit Zwolledat Zaturdag op den vischafslag een schelvisch is aangevoerd die het buitengewone gewigt had van 2 Nederl. ponden. Hoewel deze vischsoort in den regel zich in de Noordzee ophoudt, werd deze op de Zuiderzee gevangen in een gar- nalennet, waarmede in denzelfden trek ook eenige haringen werden opgehaald. Uit Willemstad meldt menVrijdag middag is op het Hollandsch diepter hoogte van de Noordschansnabij de Klunderteen vaartuiggeladen met planken en metselstee- nen, omgeslagen en gezonken. Dit werd opgemerkt door den te Willemstad wonenden visscher Willem Schouten die met zijn schokker, op eenigen afstand van daar, ten anker lag. Deze aarzelde niet, trots het onstuimige weer, dadelijk met zijn jeugdigen zoonin eeD kleine visschersbootter hulp te snellen. Na vele krachtige en gevaarlijke pogingen mogt het aan de vereende krachten van vader en zoon gelukken den schipper van het gezonken vaartuigdie zich met een plank boven water had weten te houden te reddendoch diens knecht was reeds dadelijk bij het ongeval in de diepte verdwenen. Zondag avond heeft de WelEerw. heer üs. Zaalberg by de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk te 's Hage in zijn redevoering de slagtoffers herdacht der ramp, Zondag, 16 dezer, aldaar voorgevallen. Naar aanleiding van de woor den Pax Intrantibus (vrede zij den binnenkomenden)hield Z.W.Eerw. een gevoelvolle lijkrede. Z.W.Eerw. herinnerde hoe de ongelukkigen daar buiten in vrede waren binnen geko men en aldaar jammerlijk en op het onverwachts hun dood gevonden hadden. De leeraar liet ten slotte door de diep getroffen gemeente zingen gezang//stille rustplaats van God3 dooden enz. Zooals uit de annonces gebleken is, zal morgen (Woens dag) aan de Vink een tentoonstelling worden gehouden van vee, pluimgedierte enz. en ook van bloemen, welke laatste ook Donderdag zal worden voortgezet. Wij zouden misschien de bijzondere aandacht onzer lezers niet hierop gevestigd hebben, ware het niet dat voor hen, die bloemen bemin nen, deze tentoonstelling indedaad veel zal aanbieden wat hunne opmerkzaamheid verdient. Hoewel op bekrompen wijze door de Maatschappij van Landbouw ondersteund, was er voornamelijk één lid van het Bestuur dezer afdeeling lief hebber van planten en inwoner dezer staddie moeite noch kosten ontzag om te trachten daar ter plaatse en dus onder het bereik van ieder inwoner onzer stadeen zoo mogelijk goede bloemententoonstelling te doen plaats hebben. Voorloopig kan nu reeds het antwoord gegeven worden op de vraag of dit loffelijk pogen gelukt is. De meer dan billijk te verwachten inzendingen, de keur van planten en bloemenen daarbij de bevallige rangschikking van het ge heel, gelijk wij ons met een vlugtigen blik daaroponder de nog niet geheel voltooide werkzaamheden mogten overtuigen, maakt dat deze tentoonstelling, ware hij midden in de stad, aan Leiden geen oneer zou doen. Het is voor onze stadge- nootenvooral voor hen die niet in de gelegenheid waren die tentoonstellingen elders te bezoeken iets buitengewoons zooveel schoons in een betrekkelijk kleine ruimte op doel matige wijze gegroepeerd te zienen ook zij die met zulke tentoonstellingen meer vertrouwd zijn, zullen, naar men ons verzekerde, hier met welgevallen vertoeven. Ons blijft nu slechts de wensch over dat onze stadge- nooten blijk mogen geven deze poging, die toch voor een zeer groot deel ten genoegen van Leidens ingezetenen wordt gedaan een welverdiende hulde te brengen zoodat ook van dien kant moge blijken dat wat vroeger wel eens werd be weerd ah zou een bloemententoonstelling hier een onmo gelijkheid zijn, een verkeerde gevolgtrekking is, gebaseerd op een voor eenige jaren ter kwader ure genomen en toen geheel mislukte proef. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 60°. Dingsdag morgen te 5 uur 5 8°, te 8 uur 64°, te 12 uur 68°, 's namiddags te 4 uur 71°. Volgens mededeelingen uit Wurtemberg wordt de Ko ningin der Nederlanden op 2 September e. k. aldaar ver wacht, ten einde op den 4den daaraanvolgendeden geboor tedag der Koningin van Wurtemberg, hare behuwdmoeder te Friedrichhaven te vieren. Later zal de Koningin een reis maken door Zwitserland, van waar zij kort voor den 27sten te Wurtemberg wordt terugverwacht, op welken dagzijden S2sten geboortedag haars vaders hoopt te vieren. Door het overlijden van hertog Alexander Karei van Anholt-Bernburg is de hertogelijk Bernburgsche linie uit- ■gestorvenen het hertogdom Anthalt, dat sedert 1606 in vier deelen verdeeld was, is nu weder onder de heerschappij der oudste, der Dessausche linie, vereenigd. Van het huis Bernburg is nu nog slechts één lid in levende Prinses- Weduwe Frederik van Pruissen, een zuster van wijlen hertog Alexander. Men meldt uit Tirschenreuth (Beijeren) van den 18den Augustus jl., dat het dorp Plossberg met aanhoorigheden tellende een duizendtal zielen, op 15 dezer geheel en al in de asch is gelegd. Men vermoedt dat eenige met lucifers spelende kinderen er de oorzaak van waren. In minder dan twee uren tijds waren 134 zoowel groote als kleine gebou wen door het vuur vernield en bevonden zich 104 huis gezinnen zonder huisvesting aan geen redding van meubelen of andere goederen was te denken. Al de fabrieken of an dere inrigtiDgen voor nijverheid werden een prooi van het vernielend element. Uit Posen meldt men het volgendeVoor eenige dagen is op den straatweg tusschen Barczin en Pakosc een onge luk voorgevallen, dat misschien eenig in zijn soort is. De postillon Strobacki, die waarschijnlijk al rijdende in slaap was gevallenkwam zoo geweldig tegen een slagboom aan

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2