(Staatsbl. Nö. 106) een gelijksoortig besluit van den Gemeen teraad van Goes vernietigdop grond dat het alléén de vraag kan zijnhoe lang de aangeslagene zijn werkelyk ver- blyf in de gemeente gehad heeft. Intusschen meenen wij te moeten herinneren dat de Mi nister van Binnenl. Zaken in 185 7 (zie ons N°. 305) zwa righeid maakteeen besluit als nu te Leiden genomen is aan den Koning ter vernietiging voortedragenniet omdat hij daarin geen strijd zag met de wet, maar alleen omdat z. i. de zaak tot de competentie der rechterlijke magt be hoorde. Tegen deze zienswijze zouden wij ons kunnen beroe pen op de algemeenheid van het voorschrift van art. 153 in verband met het begrip van plaatselijke verordeningen vol gens art. 150 al. 1. Wij laten dit punt echter voor het oogenblik. daar, doch zeker is het dat, zoo de tegenwoor dige Minister de leer van zijn voorganger mogt deelende administratieve magt hier niet tusschen beide zal komen. Het middel van redres zal dan gelegen zijn in verzet tegen een eventueel dwangbevel, als wanneer de rechter uitspraak zal moeten doen. De Leidsche rechtbank heeft zich zoover ons bekend isdaaromtrent nog niet te verklaren gehadmaar Let Hof van Zuid-Holland besliste bij arrest van 27 Junij 1860 (zie ons N°. 464) in het voordeel van den belasting schuldige en de reeds hierboven aangehaalde uitspraak van den Hoogen Raad drukte daarop het zegel. Gemeentestem Binnenlandsch Nieuws. Z. K. H. Prins Amedeus, zoon van Koning Victor Emmanuel, wordt Woensdag in de residentie verwacht. Er zijn voor HD. in het Hotel de Bellevue appartementen in gereedheid gebragt. Z. K. H. wordt door vier adjudanten en een aanzienlijk gevolg vergezeld. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid- Holland heeft ter kennis van belanghebbenden gebragtdat de opening der jagt op klein wild, voor dit jaar in ge noemde provincie is vastgesteld op Zaturdag 5 September met zonsopgang; dat van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jagtbedrijf vermeld in art. 15, lit. c, der wet van 13 Junij 1857 (Staatsbl. N°. 87) en is be paald, dat de korte jagt dagelijks en de lange jagt slechts drie malen 's weeks zal mogen worden uitgeoefend. De commissie voor het Nationaal gedenkteeken van 1813 te Haarlem, heeft gemeend in geen beoordeelingen te kunnen treden over de haar deswege van de hoofdcom missie kenbaar gemaakte voorstellen. Met groote meerderheid werd te Deventer besloten dat men de ambachtsschool stelde boven de monumentenzoodat de plannen der hoofdcommissie werden aangenomen in om gekeerde ordewaarbij nog werd bepaalddat menna de ambachtsschool, wanneer de finantiële toestand zulks toeliet, eerst en vooral een toelage wenschte te zien geven voor de stichting van het museum Willem I te Amsterdam. Met de inzameling van gelden zal voorloopig nog geen begin wor den gemaakt. Door den steller van een monument der Natie waardig," (Haarl. Courant van 19 dezer) is aan den the saurier der districts-commissie te Amsterdam toegezonden de aanzienlijke gift van 100 gulden, ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning der gewapende dienst in de Nederlanden. Naar men verneemt, bestaat er plan tot het leggen van een (railroute) naar Zandvoort, ten einde Zandvoort beter met Haarlem en Amsterdam in verbinding te brengen en de badplaats aldaar dus meer toegankelijk te maken. - De nieuw gedecoreerde appartementen op het paleis het Loo zijn thans bijna gereed. Zij zijn geheel in den renais- sance-stijl bewerkt en waarlijk op vorstelijken voet ingerigt. Naar men verneemt, zijn zij bestemd om hooge bezoekers te ontvangendie eenigen tijd aan het Nederlandsche Hof zul len doorbrengen. De tentoonstelling van metalen en daaruit vervaar digde voorwerpen in de Teeken-Academie te 's Hagewerd Zondag van 123 uur door 500 en van 36 uur dóór 1000 personen bezocht. De heer P. M. Messmed. doctor te Scheveningen heeft zich tot den Gemeenteraad te 's Gravenhage gewend met het verzoek hem een voorloopige concessie te verleenen ter bebouwing van den grond te Scheveningen, welke ach ter het Badhuis in de rigting der stad gelegen is, daar de noodige opmetingen te doen en bakens te laten stellenten einde later het meer omschreven benoodigd terrein optege- ven en dan de finale concessie ter bebouwing van hetzelve aantevragen. Dit verzoek is o. a. daarop gegrond, dat de Regering, vooral gedurende de beide laatste jaren, de on dervinding heeft opgedaan dat het zeer te betreuren is, dat Scheveningen als badplaats in een stationairen toestand ver keert, het gevolg, om van andere oorzaken te zwijgen, van gebrek aan huisvesting voor de vreemdelingendie zich der waarts begeven of begeven willendoch door dat gebrek in het laatste geval teruggehouden werden dat een stationaire toestand de deur opent voor achteruitgang; dat om zulks te voorkomen het noodzakelijk is, zich een krachtige vereeni- ging vormewelke over de noodige hulpmiddelen en kapi talen kan beschikken om een plan uittevoerendat voorziet in de daarstelling van meer woningendie tevens door een heid en vorm van bouwtrant een geheel geven zullen, waar door Scheveningen zich tot een van de eerste zeebadplaatsen kan verheffen, hetgeen voor het belang van het Vaderland, en bovenal voor 's Gravenhage, zoo hoogst wenschelijk is, en dat hij daarom zich in verbinding heeft gesteld met een uit een finantieel oogpunt beschouwdvermogende Maat schappij waardoor hij kan bewijzendat de hulpmiddelen en kapitalendeze hefboomen van groote ondernemingen niet zullen ontbreken. Dat adres is in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland is aan de heeren K. T. Koch, predikant te Veessen en P. W. van Rossempredikant te Ellecomop hun verzoek eervol eme ritaat verleend met ingang van 1 October; door dat van Utrecht aan den heer H. A. Laan, predikant te Zegveld, mede met 1 October. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland zijn na afgelegd examen tot de Evangeliebediening bevoegd verklaard de heeren G. J. van Lindonk, W. VliegenthartJ. van Walsem en A. S. Joustra. -r- Het prov. kerkbestuur van Friesland heeft tot de pre dikdienst in de Ned. Herv. kerk toegelaten den heer H. M. Bruna, van Hasselt. Beroepen tot predikant by de Hervormde gemeenten te Gaast en Ferwoude Ds. W. Zegers te Oosterbeekte Poortvliet Ds. W. Mense te Voorthuizentot hulp-prediker in het Helana-Veen de heer J. D. C. Koch, kandidaat bij het prov. kerkbestuur van Noord-Brabant; bij de Doopsge zinde gemeente te Wolvenga de heer J. S. S. Bollot, van Zwolleproponent bij de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit. Dezelfde heeft ook een beroep naar de Doopsgezinde gemeente Rottevalle ontvangen. Aangenomen het beroep naar de Doopsgezinde ge meente te Aalsmeer door Ds. P. Brouwer, thans predikant te Warms. - Door den bisschop van Haarlem is tot pastoor der parochie van O. L. Vrouwe Hemelvaart alhier, in plaats van den overleden pastoor A. de Mey, benoemd de heer Joannes Bots, sedert 185 6 pastoor te Vlissingen. Naar wy vernemen, is reeds door vele ingezetenen geteekend op een in omloop zijnd adres aan den Gemeen teraad tot het verzetten van de kermis van de laatste volle week van de maand Julij tot op Maandag, veertien dagen na het begin der Haagsche kermis. Daar die verandering in het belang van vele inwoners van Leiden is, twijfelen wij niet of het adres zal gunstig worden ontvangen. Op het jaagpad buiten de Hoogewoerdspoort was heden aan de zorg van een onnoozel meisje toevertrouwd een wagentje met een kind van een maand of vijf; door een toeval gaat het wagentje aan het rijden, achteruit te water en kantelt om op het kind. De huisvrouw van A. de Groot komt hare woning uit om water te scheppenziet het wagentje en veronderstelt dat het kind er onder ligt. Zij sprong onmiddellijk in de diepte en had het voorrecht het kind te redden van een wissen dood. Zij behandelde het kindje zelf en had het genoegen het te zien herleven. - Wanneer men bedenkt, dat door het uitdiepen van de vaart

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2