Buitenlandsch Nieuws. b. Uitreiking eener fraaije plaat aan eenige der leerlingen die in de laatste drie maanden zich het meest hebben onder scheidenwelke plaat, door het Nederl. Onderwijzersgenoot schap uitgegeveneenige tafereelen zou bevattenbetrekking hebbende op de genoemde heugelijke gebeurtenis en voor gemeentebesturen en onderwijzers tot een lagen prijs verkrijg baar zou kunnen worden gesteld. c. De uitvoering van eenige toepasselijke zangstukjes op bekende wijzenvervaardigd door een of ander vaderlandsch dichter. d. Een collecte op dien dag onder de schooljeugd indien er nog iets van een monument mogt komen. jen. De2e plant heeft een hoogte van 2,1 el bereikt, en een omvang van 4 el. Daarbij komt nog dat zij 16 trossen met zaadbollen bezit, waaruit stengels van 40 duim lengte groei- jen en zij met een 24tal bloemen en ontelbare knoppen staat te prijken. De Prov. Friesche Courant maakt opmerkzaam op de bijzondere broeikracht van het hooi, dezen zomer gewonnen, zoodat een aanmaning tot waakzaamheid niet overbodig mag worden geacht. In de laatste veertien dagen zijn in drie schuren dientengevolge branden ontstaan die evenwel geluk kig nog zijn gebluscht. Te Aalsmeer werden in 1862 ingezameld en te Am sterdam en te Leiden ter markt gebragt, ruim 11,000 manden en 2700 bakken aardbeziën, uitmakende 28,000 koppen, en verkocht voor p. mf 18,000. Donderdag voormiddag te 9 uur is te Leeuwarden in de groote zaal van het stadhuis; daartoe door den Ge meenteraad afgestaan, de réunie van predikanten en afge vaardigden van de Waalsche gemeentenonder voorzitting van Ds. Mounier van Amsterdam, geopend. Om 10 uur had de godsdienstige opening plaats in de Waalsche kerk met een rede van Ds. Yust van 's Gravenhagenaar aanleiding van Handelingen XVII: 10, 11 en 12. Na afloop dezer godsdienstige plegtigheid werd met de eigenlijke werkzaam heden in genoemde zaal aangevangen. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Kiel-Windeweer door Ds. M. de Muinck Keizer, predikant te Burum. In de gehouden algemeene vergadering van het Ne- derlandsch Onderwijzersgenootschap bragt het hoofdbestuur vier voorstellen ter tafelom de schooljeugd te doen deel nemen aan de feestvieringen in November. De voorstellen waren de volgende: a. De onderwijzers en gemeentebesturen uittenoodigen dien dag algemeen feestelijk door de jeugd te doen gedenken ook daardoor, dat zij, in de school verzameld, op gepaste wijze door den onderwijzer, met heenwijzing op de gebeur tenissen van 1813 worde toegesproken. Deze voorstellen algemeen bijval vindende, werden bij ac clamatie aangenomen, na de wijziging, dat niet alleen ge meentebesturen en onderwijzersmaar ook de hoogere auto- toriteiteninspecteurs en schoolopzieners verzocht zullen wor den tot het beoogde doel medetewerkenen ten tweede, dat de plaat zoo goedkoop zal gesteld worden dat zij niet aan enkele maar aan alle leerlingen zal kunnen worden uitgereikt. Naar wij vernemen is door een commissie uit Am- sterdamsche jongens een verzoekschrift aan den burgemeester ingediend betreffende het vieren van het Oranjefeest in de maand November. Gemeld request is in druk verschenen bij de boekhandelaren Gebr. Koster en J. A. Schuurman te Amsterdam. Heden Zaturdag kwam de plaatselijke commissie ter oprigting van een Nationaal gedenkteeken voor November 1813 in de Stads-Gehoorzaal alhier bijeen, om te besluiten over de voorstellen der hoofdcommissie tot oprigting van een gedenknaald te Scheveningenvan een gedenkteeken in het Willemspark te 's Hage en van een Nationale ambachts school te Amsterdam. Na gehoudene beraadslagingen ver- eenigde de vergadering zich alleen met het voorstel tot op rigting van een gedenkteeken in het Willemspark en besloot zij daarvan aan de hoofdcommissie kennis te geven. De surséance van betaling der firma van Ommeren Rueb en Comp. maakt te Batavia een groote sensatie. Als reden der geldelijke ongelegenheid van die firma geeft men op de aanzienlijke sommendie zij te reclameren heeft uit den boedel van wijlen J. F. Herderschee, en die zij alleen zoude hebben gerecouvreerd, als het gouvernement het aan dien boedel toebehoorend huurkontrakt Simbang had willen overnemen voor f 625,000, waaromtrent de aange vangen onderhandelingen op eenmaal zijn afgebroken. Men verhaalt verder, dat de Gouverneur-generaal van de regering in Nederland, in de maand December 1862, de magtiging zou hebben bekomen om dat huurkontrakt voor 6 50,000 aftekoopen en dat een lid der firma zich derhalve thans naar Europa heeft begeven om zich over de dubbel hartige wijze van handelen te beklagen en te trachten den koop alsnog te doen doorgaan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag de3 namiddags te 5 uur 5 8°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 5 4°. Zaturdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 61°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 62°. Dezer dagen hebben de bandieten in de omstreken van Napels, om zich te wreken wegens het dooden van een hunner makkerseen boer de ooren en den neus afgesneden en de oogen uitgestoken. Alexandre Dumas heeft thans een groot aantal photographiën van den ongelukkige doen ver vaardigen die overal in Europa zullen worden verspreid om te toonen op welke wijze, naar men beweert, de zaak van Frans II door de roovers wordt verdedigd. Uit Pompeji meldt men weder een interessante ont dekking. Men kwam bij de opgravingen in een huisdat naar het buitengewoon rijke en bijna onbeschadigde mobilair te oordeelenvoorname bewoners moet hebben gehad. Het tricliniumde eetzaalis met een mozaïk bekleed dat een menigte voorwerpen voorstelt, die destijds tot de geliefkoosde gerechten behoorden. De tafel is met thans versteende over blijfselen van spijzen bedekt, en om déze tafel staan 3 divans van brons, rijk met goud en zilver versierd, op welke ver scheidene geraamten lagen. Een menigte kostbare kleinodiën vond men om hen heen. Op de tafel stond o. a. een goed bewerkt Bacchusbeeld van zilver met oogen van emailom den hals een ketting van kostbare steenen en even prachtige armbanden. - Het blad la Nation noemt de daad van den Keizer van Oostenrijk, bestaande in het beleggen van een congres der Duitsche vorsten te Frankfort, een coup de theatre. Het blad ziet in die bijeenroeping een ongunstig voorteeken en beweert, dat Frankrijk zijn bondgeuooten niet alleen elders dan te Londen, maar ook elders dan te Weenen zoeken moet. Men meldt uit KreuznachDe volgende treurige ge schiedenis maakt hier onder de badgasten veel sensatie. De Belgische overste Grandjean-Chaudoir, uit Verviers, was 9 weken geleden door een dollen hond gebeten en schijnt ver zuimd te hebben onmiddellijk geneeskundige hulp interoe- penmogelijk heeft hij de zaak niet genoeg geteld. Dezer dagen was hy hier om zijn echtgenoote aftehalen, die voor haar gezondheid de baden gebruikt, en werden bij hem op Maandag 10 dezer de eerste onheilspellende teekenen van dolheid ontdekt. Woensdag avond bezweek hij reeds Da een vreeselijk lijden. In de nabijheid van het stadje Sobernheim werd voor eenige weken de zoon des ontvangers, op de jagt, ongè* lukkiger wijze door zijn vriend doodgeschoten. De verslagene had zich in het digte geboomte verscholenen maakte van daar zoo natuurlijk en bedriegelijk 't geluid van een duif na, dat zijn vriend, nog meer in den waan'gebragt door het witte hoofddeksel van den ongelukkige't welk door de takken schemerde, 't -werkelijk tvoor een duif hield, er op schoot en zijn vriend de volle lading door den kop joeg. Nog vier weken moest deze met den dood worstelen en be zweek eindelijk. Te Frankfort worden thans in de tabakswinkels ge annonceerd //bonds-hervormings-sigarenhet eerste woord zwart, het tweede rood, het derde goud gekleurd, de drie kleuren der Duitsche vlagterwijl 's avonds de aankondiging als transparent verlicht wordt. Keizer Napoleon is, naar men verzekert, volstrekt niet ingenomen met het vorsten-congres te Frankfort, omdat hij voorziet, dat de toenadering van Oostenrijk tot de overige staten van Duitschlandte eeniger tijd van invloed zal zijn op de buitenlandsche staatkunde van het Weener kabinet.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2