Nó. 1072. Donderdag 20 Augustus. De vrouw met betrekking tot de Nijverheid. Biniienlandsch Nieuws. LEIDSCH Dexa Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. ALrouderlijke Num mers Vijf Ceuts. Prijs der Advertentiën 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- eu doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Botterdam te 3 u 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; S u. 49 m.j 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 n. 25 m.; naar ifnarera en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haveu) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Heerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Stoomboot van Leiden naar Alphen en Bodegraven. (Ligplaats Utrechtsche Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag 's morgens 9} u.; Vrijdag en Zaturdag 's middags 12^. u.; Donderdag 6* u. van Alphen naar Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 u. van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag 's namiddags te 5». g, Postbusligtingen aau de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 's uamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijLs-Tetegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7}- uur 's ra. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag ta 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. •Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vaa 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10—4 uur. - Thesaurie, dagelyks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 l uur. Kantoor der Plaatselijke Aooij.isen, dagelijks van 8—1 uur en vau 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijutea dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratio dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. I. Sedert eenigen tijd wordt in buitenlandsche bladen en bij vereenigingendie zich meer uitsluitend wijden aan de be langen der industrie, een bijzondere studie gemaakt van de vraag: op welke wijze en in welke vakken van industrie partij zou zijn te trekken van de vrouw, om eensdeels ar beidskrachten te winnenmaar anderdeels ook om het lot der vrouw in den werkenden stand te verbeteren Ofschoon het aan geen twijfel onderhevig isof de aan wending der vrouwen in de industrie nuttig en wenschelijk zijen in het buitenland menige tak van industrie zoo niet geheel, althans meerendeels met de hulp van vrouwen ge dreven wordt, en in enkele ondernemingen van industriëelen aardook hier te landegebruik wordt gemaakt van vrouwe lijke dienst, gelooven wij echter, dat over 't algemeen aan de geschiktheid der vrouw voor nijverheidsdienst ook onder ons niet die waarde wordt gehecht, welke zij nogtans bij uitne mendheid bezit. Voor de vrouw zelve heeft een geregelde en behoorlijk beloonde werkzaamheid voorzeker hetzelfde nut dat zij* heeft voor den man. Zij vindt daarin de voldoening harer bestem ming. De mensch moet werken om nuttig te kunnen leven. Is hij lid van een gezinhij voorziet dan niet alleen in eigen onderhoudmaar vergroot ook het deel der andere leden van het gezin en het loon van den hoofdkostwinner. Men heeft zoo menigwerf, vooral in den laatsten tyd, jammertoonen aangeheven over het lot van kinderen die in onze fabrieken arbeidenen wij beweren nietdat er geene industriëele ondernemingen zijnwaarbij voor het ligchamelijk en zedelijk welzijn dier kinderen iets meer zou te doen zijn, maar over het algemeen schijnt men voorbij te zien dat de fabriek (wij onderstellen altijd een welgeordende) een betere school is dan het straatlevendan de vrijheid zelfdie het kind van den werkman in de ouderlyke woning geniet. Meis jes vooral staan bloot aan al de gevaren van den lediggang. De indrukken der school gaan spoedig verloren. De breikous een lastige zorg voor broertjes of zusjes en eenig klein huis werk zijn weinig geschikt tot oefening van den geest en tot vorming van het kind tot een bekwame en brave burger dochter, veelmin tot een gelukkig makende huisvrouw. In vroeger dagen was de werkzaamheid der vrouw, in den kring van haar eigen huishouden én noodiger én nuttiger dan thans. Voor het huishouden, voor de verpleging en opvoeding van jonge kinderen voor betvassching voor levensbehoeften voor kleeding, was in de dagen onzer grootouders, aan de werk zaamheid der vrouw een bedrijvige taak aangewezen; maar in onze dagen, nu de gelegenheidvooral in grootere plaat sen voor iedereen' openstaat om. hetgeen onze ouders zeiven vervaardigenbereidenbewaren en bezorgen moestentot veel geringer prijs en met minder moeite en tijd te aller uur en beter té verkrijgen nu is de kring van werkzaam heid der vrouw aanmerkelijk beperkt, en is er niet genoeg op acht gegevenom dien met andere en nuttige bezigheid aantevullen. Er is veel werk gemaakt van brei- en naai scholen en geen vrouw voorzeker mag onbedreven zijn met breiptfn of naald. Dat allen daarin echter een bestaanmiddel zouden vindenis niet mogelijk. Duizenden moeten zich ge lukkig achten met loop- en dagdiensten, welke voor niet weinigen de gladde baan der verzoeking zijnwaarop zij maar al te spoedig bezwijken. Z. M. heeft tot hoofdpl. van het kant. der dir. bel. en accijnsen, bevattende de gemeenten Buitenpost, Drogeham Kooten en Surhuizum, thans kant. Drogeham c. a. aange wezen de gemeente Buitenpost, en benoemd tot ontv. der dir. bel. en ace. te Buitenpost c. a., de heer ït. Feith te Midwolde. Z. M. heeft aan den heer H. A. Verniers van der LoefiF, hoofdadm. bij het Departement van Finantiën vergunning verleend tot het dragen der ondencheidingsteekeneu van

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1