toezigt van de sub-commissie aldaar, bij welslagen die reis j plaats vinden bij welke zich tevens belangstellende werk- j bazen en werklieden kunnen aansluiten. Bij den Gemeenteraad van Meppel is ingekomen een adres van gasverbruikers tot vermindering vaD den tegen- woordigen gasprijs van 18 cents de kubiek el met op dat het gebruik van petroleum niet de overhand neme. Een commissie uit den Gemeenteraad heeft na een ingesteld onderzoek bevonden, dat, bijaldien de lichtsterkte gelijk is het gas niet duurder is dan de petroleum. Maandag avond circa 11 uur werden te Veenhuizen bij een helderen hemel door een wandelaar, binnen een tijds bestek van een half uur, 22 zoogenaamde vallende sterren waargenomen in de rigtiug van het Oosten naar het Westen. Een ander had van half elf tot elf uur 15 dergelijke ster ren waargenomen. Vreemd is het, dat dit natuurverschijnsel zicb in weinige oogenblikken zoo menigwerf voordeed. Men meldt uit Zwolle, dat wijlen mevrouw A. C. van Lamsweerdegeb. Vos de Wael, behalve legaten aan de algemeene armen ad f 15 00 en aan het R. K. weeshuis ad f 10U0, nog heeft gelegateerd: aan het arm bestuur der R. K. gemeente te Zwolle f 4000 aan het gesticht van de zusters van liefde te Zwolle f 4000 en aan de conferentie van den H. Vincentius a Paulo te Zwolle 1000. Dingsdag verleende de knecht uit de stads-apotheek te Hoorn zijn hulp aan een landbouwer, die moeite had met een togtige koe. In een zijner wilde sprongen kwam het dier over en op genoemden helper, met het ongelukkig gevolg dat die verminkt in het gasthuis is gebragt. Den volgenden dag is hij aan zijn wonden overleden. Woensdag werd aan de leerlingen der Zondagscholen te Haarlem een aangename uitspanning gegeven. Een schaar van ruim 250 kinderen trok uit het gebouw van evangeli satie in de Koningstraat naar de woning van den heer Ger- des, waar hun banieren en vlaggen werden ter hand ge steld met bijbelsche opschriften. Van daar gingen zij langs den Singel naar Overveen en Kraantje Lek, waar zij zich verlustigden met spelen, zingen, klimmen enz., terwijl zij op ververschingen werden onthaald, 's Avonds te 7 uur trok de schaar weder zingende stadwaarts naar het locaal der evangelisatiealwaar zij door den heer Gerdes met een toe spraak werd ontbonden. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op centen en eigen middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Julij 1862 en 1863, als mede van die opbrengst over de 7 eerste maanden dier beide jaren. Het programma der muziekstukkenMaandag avond ten zes ure bij gunstig weder op het plantsoen, door het muziekcorps der stedelijke schutterij uittevoerenis als volgt N°. 1. Marscheademacheb. h 2. Ouverture Le Brasseur de Preston. adams. u 3. Amor-Polkakühnee. h 4. Souvenir de l'opéra Martha (Aria) flotow. 5. Potpourri de l'opéra Atillavebdy. 6. Feld-Jager Marschschottneb. - Door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant zijn na afgelegd examen tot de H. dienst toegelaten de kan didaten A. M. Venker en J. van der Weyde van de Leid- sche Hoogeschool. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Garderen Ds. J. A. ten Bokkel Huinink te Oud-Alblaste Hazers- woude Ds. H. Bax aan de Vuursche; te Herkingen de kan didaat W. Oudegeest en te Egmond aan Zee de kandidaat C. P. van Diest. Ds. H. Bax aan de Vuursche heeft bedankt voor de ontvangen beroepingen naar Beekbergen, Bergschenhoek en Katwijk aan Zee. In den avond van den 12den Junijongeveer te 9 uur, hebben in de kampong Selang op het land Tamboen schrikkelijke moorden en verwondingen plaats gehad. Men meld daarvan het volgende: Zekere inlander, ter genoemder plaatse woonachtigmet name Benkeng-Bapa Boedien, heeft zijn vrouw en een zijner kindereneen jongetje van ongeveer 7 jaar oudgenaamd Laidien, in zijn woning vermoord en een zijner kinderen, mede een jongentje van ongeveer 9 jaar oud, genaamd Ka- dien, eenige wonden toegebragt, waarna deze zich door de vlugt heeft weten te redden. Bapa Boedien is vervolgens naar zijn sawah gegaan, alwaar zijn oudste zoon, een jon geling van ongeveer 12 a 13 jaar, genaamd Boedien dien nacht de wacht hield. Na dezen jongeling gezegd te hebben met hem naar huis te gaan en na aldaar te zijn aangeko mentrok Bapa Boedien onmiddellijk zijn golok en wilde ook dezen jongen vermoorden maar hij wist het gevaar te ontkomen. Vervolgens is Benkeng Bapa Boedien naar de op een half paal afstands van daar gelegèn woning van den inlander Sapi-i gegaanalwaar hij bij aankomst een weinig sirih vroeg. Nadat Sapi-i de deur had geopend en aan Bapa Boe dien de gevraagde sirih had gegevendeed laatsgenoemde de vraag of hijSapi-ide topeng niet wilde gaan zien welke vraag door Sapi-i met neen werd beantwoord. Ben keng Bapa Boedien die met ontblooten golok was binnen gekomen begon daarop hier zijn moordenaarswerk en bragt aan Sapi-i vijf en aan diens vrouw zeven wonden toe. Sipia zuster van genoemden Sapi-i, kreeg een groote wonde recht boven op het voorhoofd. Op het geroep om hulp snelde de vader van Sapi-idie in de buffelkraal had liggen slapen, toe, en ook deze ont ving dadelijk een paar golokhouwendie echter- slechts een weinig de opperhuid in de linkerzijde en de buik hebben geschrampt. Deze met name Lian Bapa Sapia, is daarop met Bapa Boedien aan het worstelen geraakt, met het ge lukkig gevolg, dat hij aan laatstgenoemden den golok uit de handen heeft weten te ontwringen en daarmede om een einde aan het moorden en bloedvergieten te makenBen keng Bapa Boedien eenige wonden op het hoofd heeft toe gebragt, ten gevolge waarvan deze op de plaats dood bleef liggen. De oorzaak van deze gruweldaden is tot dusverre niet bekend. De vier gewonde personen zijn vervolgens ter vér- pleging naar het stadsverband opgezonden, terwijl de lijken van Benkeng Bapa Boedien, van zijn vrouw, zoomede van hun zoontje, aan de familie-betrekkingen ter begraving zijn afgestaan. Benkeng Bapa Boedien had zijn vrouw 9 wonden toegebragt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 65°, te 10 uur 62°. Zaturdag morgen te 5 uur 59°, te 8 uur 67°, te 12 uur 81°, 's namiddags te 4 uur 72°. In Oostenrijk bestaat een partij die gaarne zien zou dat de Aartshertog Ferdinand Maximiliaan de Mexicaansche kroon aannam, en die alles in het midden brengt wat ter gunste van dat plan aangevoerd kan worden. De Prins Zelf moet ook geenszins ongeneigd daartoe zijnmits onder voor waarden welke de duurzaamheid zijner regering waarborgen. Keizer Frans Jozef zou daarentegen geenszins met de Mexi caansche candidatuur zijn ingenomen, en zal dit, naar men verwacht, in den Familieraad, in het bijzijn des Aartshertogs daarover te houdenduidelijk genoeg te verstaan geven. Te Lausanne werd dezer dagen een mandie een me nagerie bezigtigde en den panter voor diens hok plaagde eensklaps door het dier bij den arm gevat en zoo vastge houden dat vijf mannen hem niet van het hok konden af trekken. Nadat men den panter met geweld had gedwongen zijn prooi lostelatenkwam de man vrijdoch geheel zijn arm was tot op het been opengereten. De maarschalk von Wrangel is Woensdag avond van zijn reis door Zwitserland te Berlijn teruggekeerd. Niette- MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Julij. Zuivere opbrengst over de 7 eerste maanden. 1862. j 1863. 1862. j 1863. Geslagt (opc.&inv.) Binnenl. Ged. (id.) Buitenl. Gedist. (id.) Gemaal (eigen raid.) Wijn, fruit-kunst wijn (id.) 1511,95» 7359,61 - 288,73 5979,96 - 1242,45 1514,89 7689,47» 38,65 5618,67» 1012,42» 12824,53 40251,64» 1534,68» - 39211,98 10042,80 13114,77 43559,43» 1122,97 - 39927,09» 11114,25 ƒ16382,70» ƒ15874,11» ƒ103865,64 ƒ108838,52 Buitenianclsch iNieuws.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2