Buitenlaiklsch Nieuws. volgende heeren: G. van Diesen, ingenieur van den Water staat 2de klasse te Utrecht, J. Verloop Cz., ingenieur bij de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij te Utrecht, Dr. L. Mulder, Prof. in de Wis- en Natuurkunde aan het Athe naeum Illustre te Deventer, L. Schutz, fabriekant te Zeist C. Outshoornarchitect te Amsterdam, G. H. Bertrand, ijzerfabriekant alhier, J. M. Dupont, fabriekant te Rotter dam, G. M. van der Made, civiel ingenieur te Dordrecht, E. T. Georges, beeldhouwer te Utrecht, A. D. Pij zeifa briekant in gouden en zilveren voorwerpen te's Gravenhage, J. H. Vreede, controleur van den waarborg der gouden en zilveren werken te Alkmaar. Op de bloemententoonstelling, welke Donderdag te Arnhem werd geopend is als nieuwste bloeijende plant be kroond de door de heeren E. H. Krelage en Zoon te Haar lem ingezonden Lilium auratum (nieuwe vergulde lelie uit Japan)een der merkwaardigste bloemenwelke het eerst in Europa bloeide op de tentoonstelling te South Kensing ton, 2 Julij 1862. In Nederland bloeit zij thansen tevens de eerste maal op het Vasteland. Zij trekt de bijzondere aandacht der liefhebbers door de groote en buitengewoon welriekende bloemen, vlak, van 20 a 25 duim doorsnede. De zes bloembladen zijn ivoorwit met dof purperen punten en wratten, en hebben in 't midden een breeden glansrijk goudgelen band. Iri de Algemeene Vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen van Woensdag is bij acclamatie aan genomen het voorstel van het hoofdbestuur, om de hooge ingenomenheid der Maatschappij te betuigen met de loffe lijke pogingen onlangs door bevoegde taalkennersProf, M. de Vries en Dr. L. A. te Winkel, in hun werk: de grond beginselen der Nederlandsche spelling, aangewend tot het stuiten van willekeur en tot het vorderen van eenparigheid in de spelling onzer taal. Een voorstel, om de afschaffing van de doodstraf aan de Regering te verzoeken, is afgewe zen als niet van de competentie der vergadering. Het voor stel tot het benoemen eener commissie van onderzoek naar de middelenwelke door de maatschappij kunnen worden aangewend ter bevordering van de zedelijke belangen van den dienstbaren standvooral in grootere gemeentenwordt aangenomen. - De vergadering is met een hartelijk afscheids woord van den Voorzitter gesloten. De Rotterdamsche Diergaarde kwam Donderdag in het bezit van een uiterst prachtige Oran-Outangde grootste die tot nog toe in die inrigting werd ontvangen. Hij is daar aangebragt met het schip Billitongezagvoerder H. ten Zeldam Ganswijkdie nog vele andere dieren voor de Dier gaarde aan boord had, welke allen op reis zijn gestorven. Het is een geschenk van gemelden heer, die reeds op vo rige reizen zooveel in het belang der vereeniging deed als mede van den heer W. Townsend, te Padang, wiens zoon met hetzelfde schip herwaarts kwam. Het dier is gezond en de aandacht vau den natuurkundige, zoowel als van den leek, overwaardig. De Amerikaansche vruchten en groenten waarvan het zaad, door mevrouw de Wed. Storm, aan den warmoezier van Vuurden te Delft, is verstrekt, zijn reeds gedeeltelijk tot rijpheid gekomen. Verschillende soorten van skwashen werden ingezonden aan den president der Zuid-Hollandsche maatschappij van Landbouwen op onderscheidene wijze toebereiddoor enkele onzer landgenooten met smaak genut tigd. De water-meloenen, de eenige die, naar men meent, Nederland ooit opleverde, en die in Europa alleen in Grie kenland worden geteeldnemen krachtig in wasdom toe. Een der drie exemplaren die voorhanden zijn, zal Z. M. den Koning ten geschenke worden aangeboden. De much-meloen die onze inlandsche in geur verre overtreft en waarvan de plant veel meer vruchten oplevert dan die der water-meloen waarvan iedere plant slechts een vrucht voortbrengt, zal ook spoedig tot rijpheid komen. De aanvoer van vlas uit den Haarlemmermeerpolder is zoo groot, dat Donderdag de geladen schepen uren ach tereen te Gouda moesten blijven liggen, om te kunnen schutten. Door den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië is o. a. benoemd lot administrateur bij het Gymnasium Willem III J. F. L. Kessler, ter beschikking gesteld van den resi dent der Lampongsche districten M. J. van Kaathoven, en de uitoefening van het beroep van landmeten vergund aan Mr. S. C. J. W. van Musschenbroeb. Aan het algemeen overzigt van de Java-Bode wordt het volgende ontleend//In den politieken toestand is wei nig of geen verandering gekomen, de gezondheidstoestand der bevolking is over het algemeen gunstig te noemenals mede de stand van het rijstgewaswaarvan de oogst zeer veel van zich laat verwachten. De Gouverneur-Generaal is nog steeds op reis; weldra wordt hij echter terug verwacht, ten minste de Resident der Preanger Regentschappen heeft reeds bekend gemaakt, dat wegens de komst Z. Exc. van 17 Julij in het geheele gewest geen postpaarden ter be schikking van particulieren zullen zijn zoodat die dan maar zoolang moeten wachten. Naar wij vernemen, waren bij het doortrekken van Bandong (Preanger Regentschappen) om streeks 500 paarden ter beschikking aldaar van Z. Excell. Van tijd tot tijd maakt de Javasche Courant melding van een of ander tijgergevecht, door Z. Exc. bijgewoond, maar is overigens stil als het graf, zoodat wij de gevolgen eerst later zullen vernemen. Makasser mag zich in een steeds toenemenden bloei en welvaart verheugenonlangs is de haven aldaar zeer ver beterd gewordenhetgeen dan ook voor de verdere ontwik keling der voor den handel in het algemeen en den in- landschen handel in het bijzonder, zoo gunstig gelegen plaats een levensquaestie was geworden. Als een staaltje van bijzondere huwelijksliefde wordt uit Samarang het volgende medegedeeld. In den morgen van den 5den Junij heeft de inlandsche vrouw Embok Ma- sarab, huisvrouw van den Javaan Pak Djies: inwoner van de dessa Kebonagoongdistrict Perboewangetracht door ophanging een einde aan haar leven te maken. De zelfmoor- denares werd echter in deze euveldaad verhinderd door eenige personen die haar te hulp kwamen, en de koord, welke door haar was gemaakt van haren buikgordelhebben af gesneden. Hoewel zij bij hare redding meer dood dan levend was, heeft men echter thans hoop haar in het leven te be houden. Bij het onderzoek heeft zij verklaarddeze daad te hebben gepleegd uit hartzeer, wijl haar schoonmoeder haren man gelaste om te werkenen hij alzoo niet bij haar kon blijven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 5 8°. Vrijdag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 60°, te 12 uur 71°, 's namiddags te 4 uur 76°. - Naar men zegt, hebben de Poolsche opstandelingen bij Janow een belangrijke zegepraal op de Russen behaald, maar zijn daarentegen in de Mizowsche districten verslagen. De telegrafische gemeenschap met Warschau is in alle rig- tingen afgebroken. Uit Maintz wordt berigt, dat Dingsdag een gedeelte der prachtige brug over den Rijn, eerst weinige jaren ge leden gebouwd, is ingestort onder het wigt van een daar over trekkenden spoortrein. Men wil, dat ongeveer 160 per sonen daarbij zijn verpletterd of verdronken. De vervolging van den heer Rénan duurt steeds voort. Kardinaal Mathieuaartsbisschop van Besan<;onheeft o. a. weder een allerhevigste redevoering tegen hem en zijn werk uitgesproken. De wilde rozenstruik, welke tegen den buitenmuur der hoofdkerk te Hildesheim groeit, heeft dit jaar twee nieuwe loten verkregen, waarvan de een 12 voet lang is. Hoewel de overlevering verhaalt dat deze struik nog veel ouder is dan 785 jaar, kan toch het geschiedkundig bewijs worden geleverd, dat hij ten jare 1078 reeds bestond. Het hof van assises te Orleans heeft dezer dagen een 16-jarigen jongeling wegens poging tot moord tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Deze jeugdige misdadiger was sedert twee jaren als leerling bij een pasteibakkar te Montrichard in dienst. Op zekeren avond sloop hij het slaap vertrek zijner meesteres binnen en verborg zich daar tot deze ingeslapen was, toen bragt hij haar met een bijl een aantal wonden aan het hoofd toe, en, denkende dat zijn slagtoffer dood was, opende hij het venster om een inbraak van buiten te doen gelooven; hierna was hij zelf, om alle verdenking

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2