een JONG MENSCH Verzending van Vruchten. DE THEORIE EN DE OPLOSSING VAN HOOGERE MAGTSVERGELIJKINGEN. Dr. E. van der Ven, Adverlentiën. Verkooping van Afbraak t)e Koninklijke Belgische Academie heeft tot prijsvraag in het vak der Vlaamsche welsprekendheid gekozen«Een lofrede op Vondel." De Nederlanders mogen mededingen naar den prijsbestaande in de gouden medaille of een som van 600 francs. Uit een verslag van het Manchester Comité blijkt, dat gedurende de maand Julij eenige verbetering is geko men in den toestand der arbeiders. 21 onder-comités hebben hunne bemoeijingen kunnen staken. Evenwel bedraagt het getal arbeiders die geen werk hebben nóg altijd 178,000. In genoemde maand hebben vele werklieden Lancashire ver laten sommigen zijn geëmigreerd en velen hebben zich naar andere plaatsen van het ryk begeven om er een woning te zoeken. - De Prins en de Prinses van Wallis zijn op hun weg naar het jagtslot van den Prinsin de nabijheid van Bal moral Edinburg gepasseerd. Men zegt, dat de Prins New- stead Abbey in Nottinghamshire heeft aangekocht, dat het eigendom was van de familie Byron tot aan den dood van den dichter. Wanneer dit waar is, dan bezit de Prins nu al die verblijfplaatsendie voor het high life van de En- gelsche aristocratie noodig zijn. Een paleis te Londenjagt- velden in Schotland, een jagt in Norfolk en een gelegen heid voor de lange jagt in het midden van Engeland. Het verbruik van wol in de Vereenigde Staten be droeg gedurende het afgeloopen jaar 126,000,000 ponden. Alleen voor het leger was 5 0,000,000 pond benoodigd; en voor de marine 1,000,000 pond. Men berekent dat er 10,000,000 ponden meer worden gebruikt dan vóór den oorlog. Volgens mededeelingen uit Itzeboe wordt op last der Deensche regering de uiterste spits van het schiereiland aan de rivier de Schlei bij Palörde gevormdmet grooten ijver versterkt; er worden drie batterijen aangelegd, elk met 8 stukken geschut beplant. Te Missunde is meD ins gelijks bezig met het aanleggen van versterkingen deze plaats is vooral bekend door de gevechten in 1848 op 23 April en in 1850 op 12 September aldaar geleverd. De laatste berigten uit New-York (van 29 Julij) mel den dat de vice-president der Zuidelijke Statende heer Stephens, bij gelegenheid van zijn rondreis door die streken te Charlotte (Noord-Carolina) een redevoering tot de bevol king had gehoudenom haar aantesporen tot het volhouden van den strijd. Wel erkende hij dat in den laatsten tjjd ne derlagen waren geledenmaar de Confederatiezeide hy had reeds zwaarder slagen ondervonden en die goed door gestaan. Zelfs met het verlies van Mobile, Charleston, Sa vannah en Richmond zou hare zaak nog niet verloren zijn. Hij betuigde voorts groot vertrouwen te stellen in de be kwaamheid en vaderlandsliefde van den generaal Lee. In Europa wordt het ijs, met eenige uitzonderingen naalleen dool: de bemiddelde klasse verbruikten is daar letterlijk, behalve in ziektegevallen, eeü Voorwerp van weelde te noemen. In de Vereenigde Staten daarentegen dank zij den lagen prijs waarvoor 't verkrijgbaar is, is het langzamerhand een voorwerp van algemeen gebruik geworden, ja, een artikel van volstrekte noodzakelijkheid, waarvan de bevolking zich vooral in den zomer niet zou kunnen onthouden. Wij gaan nog verder en kunnen gerust zeggendat het gebruik daarvan een wezenlijke revolutie in de publieke voe ding heeft tot stand gebragt, en wel voornamelijk, omdat vroeger veel levensbehoeften bedierven die nu gebruikt kun nen worden. De vleeschhouwer3de kruideniers, de vischverkoopers maken er voor het grootste gedeelte van het jaar een voort durend gebruik van. De burgerfamiliën doen er dagelij kv een zekere hoeveelheid van opeven als men zulks te Parijs met de noodige hoeveelheid doet. Reeds van 's morgens 6 uur af ziet men in Amerikaan- sche steden de ijswagens de straten in alle rigtingen door- kruissenen zetten de kooplieden bij hunne klantenvol gens bestelling, blokken van verschillenden omvang aan de deuren af. Op de Amerikaansche schepenvooral op de stoombooten wordt er druk gebruik van gemaakt't is uitsluitend daar de eenigste manier om de levensmiddelen voor bederf te be waren; en 't is daardoor bijna niet meer noodzakelijk voor de passagiers die op versch vleesch gesteld zijn dieren mede te voeren en die gedurende de reis te slagten. De prijs van het ijs verschilt jaarlijks naar gelang van den aanvoer, in den regel varieert die niet aanzienlijk. Na den maatregel, door den heer Tudor genomen, om geheele scheepsladingen naar de Zuidelijke streken te zen den, hebben andere industriëelen zijn voorbeeld gevolgd, en men telt thans te Boston verscheidene maatschappijendie zich met dezen tak van handel bezig houden. Vooral sedert 1852 is de aanvoer aanmerkelijk toegenomen. Dat jaar alleen bedroeg die uitgevoerde hoeveelheid 4,352 ton; doch, en dit is opmerkelijk, in 1 852 beliep zij 156,540 ton, waarvan 100,000 ton naar de Zuidelijke staten van de Unie werd verzonden. In 1847 bedroeg de hoeveelheid van het verbruikte ys in Boston 25,000 en in 1854 60,000 ton. In de omstreken van New-York wordt jaarlijks tusschen de 280,000 en 300,000 tonnen verzamelddie bijna allen voor bijzonder gebruiknaar de verschillende omliggende steden verzonden worden. De voornaamste ijskelders vindt men aan het meer Rockland, dat alleen meer dan 100,000 ton oplevert. In 1854 schatte men het cijfer, dat daartoe in den han del benoodigd wasop ongeveer 7 millioen dollarsen het getal menschen dat er hun brood mede verdiendenop 10,000. Een éénig Heer verlangt als BEDIENDE tusschen de 14 en 16 jaar oud. Belang hebbenden vervoegen zich in persoon op Maandag den 17 dezer des voormiddags tusschen 10 en 12 ure ten huize van den Heer J. W. VAN LEEUWENBoek handelaar Breedestraat te Leiden. op de Hofstede ABTSPOEE, onder Oegstgeest, op Donderdag 20 Augustus 1863 des voormiddags 10 ure, ten overstaan van den te Warmond reside- renden Notaris J. DE CRANE van Balken Deelen Ribben KozijnenStee- nen, Dakpannen, Hout- en Ijzerwerk, en hetgeen verder ter verkoop zal wor den aangehoden. Rijpe frissche MIRABELLEN en REINECLAÜDES per ft 3 sgr.APPELEN en PEEREN per ft van 1^- tot 2| sgr., alle Soorten van ingelegde Vruchten, waarvan gratis Prijs-Couranten te verkrijgen zijn, kunnen, zeer goed ingepakt, ontboden worden bij FRANZ WAGNER, Bij A. W. SYTHOFE, te Leiden, is ter perse: Een handboekIngerlgi ook naar de behoefte van hen die niet geregeld onderwijs kunnen ontvangen. i Cu - j •!f*: 1;/ Obsl- und Weintrauben- Versandt-Anstalt te Dürkheim a/d. Haardt. DOOR Leer aar in de Wis- en Natuurkundige Wetenschappen aan het Stedelijk Gymnasium te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3