Buitenlandsch Nieuws. ongemeen groot, zoodat in al de hotels van den eersten rang bijna geen plaatsen onbezet zijn. Men merkt vooral veel EngelschenAmerikanen en Duitschers op. Er heerseht dan ook een bedrijvigheid, welke voor de residentie en nabij ge legen badplaats vele voordeelen afwerpt. De eenige en dankbare dochter van een weduwe die te Amsterdam woont, vermeldt de 47jarige zamenleving van haar moeder met een heer, wiens naam zij noemtwelke ofschoon met hun 22ste jaar bij malkander gekomen zijnde, tot heden toe vergeten hebben te trouwen. Naar men verneemt, heeft een vreemdeling, men zegt een Franschmanhet plan opgevat, om op het eiland Texel een badinrigting op groote schaal tot stand te bren gen hij moet daartoe hebben uitgekozen het strand nabij het dorp de Koog, hetwelk voor een dergelijke inrigting uitnemend geschikt moet zijn. Een dergelijke onderneming zou zeker slagen. Texel mag zich toch rangschikken onder de welvarendste en bloeijendste eilanden van Noord-Holland de communicatie-middelen met dat eiland laten niets te wen- schen over, en uit een sanitair oogpunt beschouwd kan een daar gevestigde badinrigting veilig wedijveren met iedere andereimmers de open Noordzee besproeit het daar zeer veilige strand. De eerste steen voor den te bouwen vuurtoren in de Eijerlandsche duinen is gelegd, en wel door den zoon van een der opzigters. De aartsbisschop van Utrecht, de heer J. Zwijssen zal binnen kort zijn inwoning naar 's Hertogenbosch over brengen. Het Synodaal reglement op de kerkeraden voor de Nederlandsche Hervormde kerk is door de Synode van 1863 aangevuld met de volgende bepaling: //In de leiding der openbare godsdienstoefeningen gaan de predikanten zoowel in het algemeen als in het bijzonder met betrekking tot het gebruik van den Heidelbergschen catechismusde Liturgi sche schriftende psalmen en de Evangelische gezangen naar eigen oordeel te rade met de godsdienstige behoeften hunner gemeenten." Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Engwierum Ds. C. W. "Wychgram, thans te Buitenpost, te Nieuwe Schans de kandidaat H. Cannegieter. Heden, Dingsdag, heeft alhier in het lokaal Zomer- zorg weder een algemeene vergadering plaats gehad van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhan dels. Na de opening der vergadering gaat men over tot de lezing en behandeling der korte aanteekeningen van het ver handelde in de zitting van Maandag vervolgens geeft de commissie, in wier handen de rekening en verantwoording is gesteldverslag van haar onderzoek. Tot provinciale cor respondenten werden benoemd de heeren A. C. Kruseman te HaarlemJ. C. Altorffer te MiddelburgC. M. Bezemer te 's HertogenboschJ. G. Broese te BredaR. J. Schier- beek te Groningen en W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle. Alsnu heeft de benoeming plaats van twee leden van het Bestuur, waarvan één te Amsterdam woonachtigin plaats van de aftredende heeren P. Kraay Jr. en S. E. van Noo- tenen worden als zoodanig gekozen de heeren W. H. Kirberger te Amsterdam en D. A. Thieme te Arnhem. Nog werd gelegenheid gegeven tot het doen van handels zaken onder de leiding van de heeren C. W. van den Hoek, S. C. van Doesburgh en W. T. Werst, waarna de vergade ring wordt besloten met een vriendschappelijken maaltijd. Een bij het Depart, van Koloniën ontvangen Rege- rings-telegramgedagteekend Batavia 26 Junij, luidt: //Niets buitengewoons." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 7 5°, des avonds te 8 uur 6 8°, te 10 uur 66°. Dingsdag morgen te 5 uur 64°, te 8 uur 6 7°, te 12 uur 7 2°, 's namiddags te 4 uur 73°. Pruissen heeft zijn weigering om aan het vorsten-con- gres te Frankfort deeltenemenin een circulaire als volgt gemotiveerd: Het bekent, dat een wijziging der bondscon- stitutie een noodzakelijkheid is, doch deze behoort eerst op een conferentie van deskundigen vastgesteld, en vervolgens door de vorsten goedgekeurd te worden. Op een conferentie van Ministers zou Pruissen zich doen vertegenwoordigen. De Constitutionnel meldt, dat de graaf de Persigny van een reis in de Pyreneën op Chamarande teruggekeerd, eerst bij zijne terugkomst kennis heeft gekregen van het berigt door een dagblad verzonnen en door andere overge nomen dat de rechtbank uitspraak heeft gedaan ter zake eener beweerde aanvraag om echtscheiding. De graaf heeft onmiddellijk bij de rechtbank een klagt ingediend, om de verspreiders van dit valsche gerucht te vervolgen. Sedert eenige dagen gaan de belangstellenden het nieuwe stationsgebouw van den Noorderspoorweg te Parijs, dat in een zeer grootschen stijl gebouwd is, bezigtigen. De voorgevel is met 23 symbolische voorstellingen van Frau- sche en Europesche steden versierd. Dat van Parijs verheft zich op het middelste voetstuk. Verder bewondert men twee groote medaillons, 16 kolossale pylasters in Ionischen en 3 8 in Dorischen stijl. De hoofdpoort is hooger dan het gewelf van de Are de l'Étoileen daarachter verrijst een waar kristallen paleis. Het hof van assises van het departement Loire-et-Cher in Frankrijk heeft een jonge herderin, Franqoise Laurier, die hare gezellin Louise Rousseau vermoord had, tot 15 jaren dwang arbeid veroordeeld. Zelden of nooit misschien heeft er een moord plaats gehad, waarvan de aanleidende oorzaak van zoo weinig beteekenis was. Twee jonge meisjes, waarvan het oudste nog geen achttien jaren bereikt had dienden als herderinnen op verschillende hoevenen ont moeten elkander meermalen op het veld. Op zekeren dag toonde het jongste der meisjes aan het oudere een muts, welke zij gekocht had om er zich mede te sieren op de kermis, die weldra in het dorp zou plaats hebben. Op het zelfde oogenblik ontwaakte bij het oudste meisje het voor nemen om de misdaad te plegenten einde in het bezit der muts te komenvan een der banden van haar boezelaar maakte zij een strik, die zij haar niets kwaad vermoedende gezillin om den hals wierpen haar zonder mededoogen verworgdeop den feestdag pronkte zij hoogmoedig met het voorwerpdat zij tot zulk een bloedigen prijs verkre gen had. De nieuwe Koningin van Madagascar heeft aan Keizer Napoleon een brief gezonden houdende de kennisgeving van hare komst tot den troon, en getuigende van hare levendige begeerte om de vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk te onderhouden. Gedurende den tijd (1320 September) dat de in ternationale Vereeniging ter bevordering der sociale weten schappen te Gent vergaderd zal zijn, zullen aldaar aan de leden verschillende feesten gegeven wordenals Den 13den September. Groote muziekale uitvoering door de Koninklijke Sociëteit der Melomanen. Den 14den. De plegtige onthulling van het standbeeld van Jacob van Artevelde; des avonds illuminatie, bal enz. Den 15den. Volksbal op de place d'Armes en een nacht feest in het Casino. Den 16den. Een feest in den Zoölogischen Tuin en een Venetiaansch gondelfeest. Den 17den. Een soirée aan de leden der internationale Vereeniging, aangeboden door de Koninklijke Sociëteit des Choeurs. Den 18den. Een groot concert ter eere der leden van de Vereeniging. Den 19den. Een gastmaal der leden. Den 20sten. Een bezoek aan de school te Ruyselede. Uit Madrid wordt gemeld, dat er de branden op schrikbarende wijze toenemen. In acht dagen tijds was er meer dan twintigmalen brand geweest. Het Grieksche fregat Hellas, bestemd om Koning George I naar den Piraeus overtebrengen bevindt zich in zoo slechten toestanddat zij voor deze dienst niet kan gebruikt worden. De Fransche regering heeft aan het Griek sche voorloopige bewind aangeboden om het schip op de werven te Toulon te doen herstellen. Dit aanbod werd te gretiger aangenomen daar de jeugdige Koning zich te Toulon zal inschepen. George I zal vijf a zes dagen in F'rankrijk evenveel in Engeland en twee a drie dagen in Belgie door brengen en alsdan zich te Toulon inteschepen. Tot geruststelling van hen, die nog bevreesd mogten zijn, dat de ongeloofelijke massa's steenkolendie 'sjaarlijks

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2