13e komst van mevrouw Ëistori naar Holland is uit gesteld wegens de Rotterdamsche kermisde verbouwing van den schouwburg te 's Hage en de academische vacantiën. vondenom met dezen en geneüdie hen bij naam bekend warenin persoonlijke aanraking te komen en alzoo een nadere kennismaking tusschen mannen uit alle oorden des vaderlands aanteknoopen. Zoo ging onder vriendschappelijk zamenzijn en nu en dan ook onder het genot der eenvou dige ververschingen die de kantines opleverdende dag voorbijtot des avonds tegen 7 uur de zamenkomst door Ds. S. H. Buytendijk van Harderwijk, met een toespraak tot de gezamenlijke feestgenooten werd beslotenwaarna men zich weder naar den kant van het station spoedde, om hetzij per spoortrein, hetzij met een andere gelegenheid huis waarts te keeren. Buiteniandsch [Nieuws. Men meldt uit Jaarsveld: Dingsdag had aan de over zijde van de rivier de Lek een droevig ongeluk plaats. Een ijverig manvader van een talrijk gezinwoonachtig onder de gemeente Ameidedie hier had gewerkt, was met zijn zoontje door den veerman overgezet. Na zich te hebben ont kleedbegaf hij zich, zooals meermalen vroeger zijn ge woonte was, te water, om in de rivier te zwemmen. Na eenige oogenblikken te hebben gezwommenzonk hijzeer nabij den oever, voor het oog van zijn kinddat niet bij magte was zijn vader te helpenterwijl er geen andere hulp aanwezig wasin de diepte weg. Korten tijd daarna is zijn lijk opgevischt. Men schrijft uit Luxemburg, dat in de laatste week de temperatuur daar te lande plotseling opmerkelijk veran derd is. Gedurende 3 5 dagen achtereen was het ondragelijk heet, toen als met een tooverslag de luchtgesteldheid zich wijzigde en o. a. gedurende 6 dagen de thermometer tot onder 0 daalde. In de Ardennes en in de lage landen zag men zelfs ijs. Eindelijk begon het bij stroomen te regenen maar de koude is geblevenen nu reeds dagen achtereen wordt er in de huizen vuur gestookt als ware het winter. Het koren heeft door dien plotselingen ommekeer in de na tuur weinig geledendoch de aardappelenvooral die op zandgrond geteeldzijn voor een groot deel verloren. Op enkele plaatsen heeft het in de jongst verloopen dagen zelfs gesneeuwd. Het groot Zendingsfeestop het landgoed van vrouwe douairière baronnesse van Brakell Doorwerth te Wolfheeze heeft de verwachting verre overtroffen. Wel is waar, wegens den aanhoudenden regen bestond algemeen de vrees, dat het ongunstige weder aan de bijeenkomst zeer veel afbreuk zou doen. En toch is dit op verre na het geval niet geweest. Niet alleen toch heeft men aldaar veel minder regen gehad, maar ook overigens was de stand van het weder zoodanig, dat de toevloed van belangstellendenin plaats van veel minder, zelfs veel grooter geweest is dan men aanvankelijk had berekend, terwijl alles volgens het programma geregeld is afgeloopen. Eenige daarop vermelde sprekers waren ver hinderd geworden gevolg te geven aan hun voornemen om in deze vergadering optetreden ten gevolge waarvan de verschillende spreekbeurten thans vervuld zijn door de HH. A. H. W. Brandt, P. van Eik, P. J. Helwich en Looman van AmsterdamTh. KousbroekH. J. R. G. Theesing H. C. Voorhoeve en W. Lagerwey van Rotterdam, J. D. B. Brouwer van EdeA. Brummelkamp van KampenD. Gil- demeester van UtrechtJ. H. Gunning van 's Gravenhage P. A. H. Roentgens van Zeist, H. W. Witteveen van Er- meloW. Zegers van Oosterbeekvan Andel van Zwolle van der Kleij van Tiel en Ziegler van Antwerpen. Daar men begreepdat het voor de redenaars niet doenlijk zou zijn zich in de open lucht door zulk een enorme menschen- massa geregeld te doen hoorenveel minder zich door ieder behoorlijk te doen yerstaanwas alles zoo geregelddat er telkens vier te gelijkieder voor een afzonderlijke schare van 16 a 1700 personen optraden en ieder gedurende 20 minuten het woord voerde, na afloop waarvan de toespra ken met een gemeenschappelijk lied door de geheele verga dering, onder begeleiding van blaas- en strijkinstrumenten werd afgewisseld, waartoe een korps van 82 zangers en muziekantenonder directie der heeren H. J. van Lummel van Utrecht en E. R. Verbeek van Zeist, op een voortref felijke wijze georganiseerd was. Deze zoo recht doelmatige regeling van toespraak en zang had des namiddags plaats, nadat des voormiddags te 10 uur de openingsrede door Ds. O. G. Heldring van Hemmen was uitgesproken en vervol gens na de pauze, te half twee uur, door den heer T. M. Looman van Amsterdameen algemeen overzigt was gele verd van den staat en de werkzaamheden der in Nederland bestaande zendings-vereenigingenvoor zoo ver zij op dit feest vertegenwoordigd waren. Na afloop daarvan werd de tijd zoodanig verdeelddat men na iedere korte rede ge noegzaam tijd had tot een kleine verpozing, waarvan dan ook gereedelijk gebruik werd gemaakt tot een wandeling te midden der schoone natuur, die het Geldersche landschap zoo ruimschoots aanbiedtwaarbij velen tevens gelegenheid De Java-Bode deelt mededat door de Nederland- sche Handel-Maatschappij dezer dagen per schip Nieuw- Holland, kaijitein Witting, een kistje postzegels is aange voerd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8. uur 62°, te 10 uur 60°. Vrijdag morgen te 5 uur 62°, te 8 uur 66°, te 12 uur 70°, 's namiddags te 4 uur 70°. Hoedanig de toestand in Polen thans is laat zich uit het volgende vrij duidelijk opmaken. Voor eenigen tijd heeft de regering een verordening uitgevaardigdwaarin de be volking werd vermaand om de achterstallige belastingen aan te zuiveren. Terstond vaardigde het revolutionnaire comité een bevel uit, waarin ieder op doodstraf werd gelast het opbrengen der belastingen aan de Russische regering te weigerenmaar des te vlijtiger zich te betoonen in het storten van de uitgeschreven geldelijke requisition in de kas van het revolutionaire comité. In de groote steden is de bevolking, voor zoo verre zij daartoe slechts eenigermate in staat isverpligt om te betalenzich daarbij bloot stellende aan de zeker treffende wraak van het revolu tionaire comité. De bevolking van het platte land heeft met grooter bezwaren te kampen. Vooreerst wordt zij in een groot deel des lands door de rondtrekkende benden insur- genten geplunderd; ten andere moet zij ook de belastingen betalen aan de regering en aan de eischen voldoen van het revolutionaire comité. In de steden hoort mendat onder het oog der gevestigde regeringen doodvonnissen door ge heime rechtbank uitgesproken, van tijd tot tijd worden ten uitvoer gelegdmaar op het platte land is de bevolking geheel afhankelijk van de schromelijkste willekeur. Daar zijn politieke moorden aan de orde van den dag, hetgeen tevens gepaard gaat met het in de asch leggen der woningen van hendie de zoogenaamde nationale regering //schuldigen" noemt. De gevolgen blijven echter niet uit, welke van een dergelijk schrikbewind noodzakelijkerwijze mogen verwacht worden de bevolking wordt langzamerhand het juk moede waaronder het zich in vele oorden nog kromt. De zaken nemen in Oostenrijk geen zeer krijgzuchtige wending, en het schijnt, dat de toestand, waarin het Pool- sche vraagstuk zich bevindt, de regering niet afbrengt van den weg, gedurende de jongst verloopen maanden betreden; zij gaat namelijk steeds voort om het effectief van het leger te verminderen, ten einde op die wijze de schatkist te ver- ligten. Tot voor korten tijd waren alleen bij het leger be zuinigingen van dien aard toegepast, thans is dit insgelijks het geval bij de marine. Voor eenige dagen is bevel gege ven om verscheidene oorlogsbodems opteleggen en aan een groot gedeelte der matrozen van andere bodems is onbepaald verlof verleend. Men beweert, datMaandag in den ministerraad te Weenen een besluit is genomen omtrent het voorstel door de Fransche regering gedaan betreffende het zenden eener identieke nota aan het Russische kabinet. Het schijntdat de ministerraad wat aangaat de algemeene strekking der voorstellenzich daarmede vrij wel heeft kunnen vereenigen. In hoever dit het geval is, weet men niet met zekerheid. Daarenboven bevatte de toegezondene dépêche niet het ontwerp eener nota aan het Russische kabinet, maar blootelijk een voorstel, be vattende in algemeene trekken de grondslagen van een ont werp eener identieke nota. Uit St. Petersburg wordt gemelddat generaal Mou- ravieff zeer goed met de verfoeijing bekend is, welke hem

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2