i Zaturdag 8 Augustus. A°aI 863. **v N«. 1062. 1 u Binnenlandsch Nieuws. LEID8CH DAGBLAD. Deze Couraut verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per po9t 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiëu 1-G regels f 0.75. Iedere regel meer 12[ Ct9. Geboorte-, hu welijks- ên doodberigteu van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 C'ts. Bekendmakingen vim genootschappen 5 Ct9. Zegelrecht 35 Ots. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Botterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 ra.; 3 u. 49 m.; 6 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 in.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zoudag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Stoomboot van Leiden naar Alphen en Bodegraven. (Ligplaats Utrechtsche Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag 's morgens 10 u.; Vrijdag en Zaturdag 's middags 12| u.; Donderdag 6j u. van Alp hen naar Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag 's namiddags te 5£ u. Postbus lig tin gen aan de Lakeuhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 in. en te 11 u. 10 m., *s namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 ti. 10 m. Oost-Indische Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoor weg-Telegraaf dagelijks van 7} uur 's m. tot 9 ti. 30 m. ar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; wan 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 98 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft het officierskruis van de orde der Eiken kroon geschonken aan den heer Godfried Salomonson te Al melo ridder der orde van den Nederlandschen Leenw. Naar men verneemt, zal H. M. de Koningin zich na den verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranjedie vermoedelijk op het Loo gevierd zal wordennaar Stutt- gard begeventegen welken tijd Z. M. de Koning zich ook aldaar zal bevinden. H. Af. de Koningin heeft Woensdag bij gelegenheid van de huwelijksverbindtenis van freule Boreel van Hooge landen een bezoek gebragt bij den heer Boreel van Hooge landenop zijn buitengoed, gelegen onder Haarlem. Uit het. verslag der Algemeene Rekenkamer over 1862 blijktdat het voornemen bij de Regering bestaat tot rege ling der tractementen van de ambtenaren in 't algemeen waaronder dan ook die der ambtenaren bij de algemeene rekenkamer kunnen worden begrepen, in verband zooveel mogelijk met een vermindering van het personeel. Ook blijkt daaruit, dat de Minister zich bezig houdt met de regeling van 's Rijks comptabiliteit. Het provinciaal gerechtshof in Utrecht heeft Woensdag Jacobus Thomassen of Thomas vrijgesproken van de misdaad van moedwillige brandstichting, waaraan hij vroeger door het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland was schuldig verklaard en daarvoor tot de straffe des doods veroordeeld. De arr.-rechtbank te Groningen heeft tot vervulling der opengevallen rechtersplaats aanbevolen de HH. en Mrs. W. J. Feith, rechter te Winschoten J. Gockinga Jr., pro cureur te Winschoten en F. A. R. A. baron van Ittersum, subst.-griffier bij de rechtbank te Groningen. Men verzekert, dat de exploitatie der Staatsspoorwe gen thans reeds gegund zou zijn of zeker spoedig zou wor den aan de vereenigde Haagsche en Amsterdamsche Ver- eenigingenaan wier hoofd zich Dr. A. Yrolik bevindt. Men voegt er bijdat de nieuwe aanbieding dezer dagen gedaan door een vereeniging van Nederlandsche fabriekan ten als te laat ingediendniet meer in aanmerking zou kunnen komen. De onderhandelingen over den aanleg van een spoor weg van Nijmegen naar Kleef schijnen tot het gewenschte doel te zullen leiden. Het ontwerp der overeenkomst is vast gesteld en zal in de volgende week aan de goedkeuring der inschrijvers worden onderworpen. Merkwaardig zijn de wenken en beschouwingen, die met betrekking tot de tarieven op de spoorwegen te vinden zijn in het tijdschrift voor staathuishoudkunde van Mr. Sloet tot Oldhuis: //Bij het personenvervoer ziet men verschillende beginselen aangenomen. In het nog jeugdig Amerika bestaat nog niet het onderscheid van standen als in de oude Euro- pesche maatschappijen, ofschoon de kiemen eener in wording zijnde aristocratie reeds zigtbaar zijn. Inmiddels heeft er de geest van gelijkheid nog te zeer de overhanddan dat men onderscheidene klassen op de spoorwegen zouden ge- doogen. Hierop bestaan slechts enkele uitzonderingen op som mige spoorwegen en wel voor de lieden van de kleur en de arme Ierlandsche landverhuizers. De maatschappijen in En geland verdeelen de reizigers als bij ons in drie klassen met afzonderlijke rijtuigen. Op den North-Midland spoorweg heeft men echter een vierde klasse van rijtuigen ingevoerd namelijk de zoogenaamde stanhope's, waarin de reizigers naast elkander staan. Op deze wijze kan men in dezelfde ruimte een veel grooter getal reizigers plaatsen en kan het vervoerloon tot een onbeduidend bedrag afdalen. Ondertus- schen gaf deze wijze van vervoer nog al aanstoot in de al gemeene denkwijzetreinen van menschen in dezelfde hou ding als de koeijen en schapen te zien vervoerenwas in veler oog iets hinderlijks; maar niettemin werd van de stan hope's een veelvuldig gebruik gemaakt. Men vroeg of het beter ware, dat de massa, die zich staande liet vervoeren, denzelfden weg te voet moest afleggenen men kon dit niet bevestigend beantwoorden. Hierbij moet men in aanmerking nemen, dat de stanhope's zoodanig zijn ingerigt, dat nog ieder reiziger een steunpunt heeft en zij slechts voor korte afstan den gebruikt worden. Het voorbeeld is spoedig door ande ren gevolgd en de stanhope's van den Leedschen spoorweg zijn altijd opgepropt met reizigers." De toezendingen voor de Tentoonstelling van metalen en daaruit vervaardigde voorwerpen nemen dagelijks meer en meer toezoodat deze tentoonstelling in allen opzigte zeer rijk beloofd te zijn en groote afwisseling zal opleveren.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1