EEN JONGELING RHIJBï en GOUWE. Buiteniandsch Nieuw: Adverlenliën. SCHROEFSTOOMBOOTD1ENST en geheele straten met groen beplant, terwijl er geen huis j was of men zag er de nationale driekleur of het wapen van j den bisschop wapperen. Te ruim 7 uur is hij aldaar gear riveerd, voorafgegaan door de drie aldaar bestaande gilden met hunne vlaggen en banierende muziek der N. K. Har monie, verschillende corporatiën en een eerewacht te paard welke hem tot op de grensscheiding dier stad te gemoet waren gereden. Mgr. was blijkbaar getroffen over de alge- meene belangstelling en deelnemingwelke hij ondervond. Een onafzienbare menigte was van alle kanten toegestroomd, terwijl alles in de beste orde is afgeloopen. Naar men ver neemt, zal de aartsbisschop zijn verblijf voorloopig aldaar vestigen. Ds. H. op 't Holt, predikant aan den Helder, heeft voor het beroep bij de Christelijke Afgescheiden Gerefor meerde gemeente te Rotterdam bedankt. De Eerw. Heer Arnoldus te Meijsedert ruim 30 jaren R. C. Priester en Pastoor van de H. Maria-kerk aan het einde der Haarlemmerstraat, is aan zijne ziekte bezweken en ontsliep Donderdag op 65jarigen leeftijd in de hope des beteren levens. In het vorig jaar vierde hij de 25-jarige vervulling der betrekking van R. C. Geestelijke in het Huis van Militaire detentie nabij deze stad, en zijne ijverige en trouwe diensten werden toen zeer geroemd, door die be voegd waren daarover te óordeelen. Zijne parochianen hadden hem lief en onder zijne stadgenooten van andere kerkgenoot schappen waren er velen, die gelijk zijne geloofsgenooten hem vertrouwen en hoogachting waardig schatteden. Hij was, ge lijk trouwens over het algemeen, de R. C. geestelijken binnen Leiden zeer verdraagzaamen zeldzaam vernam men van de overledene iets, wat den schijn had van proselietenmakerij of veroveringszucht, hoe trouw ook gehecht aan kerk en kerkgeloof. Zijne nagedachtenis blijft in eere bij velen, terwijl hij rust van zijn werk. De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 58°. Vrijdag morgen te 5 uur 5 8°, te 8 uur 61°, te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 68°. Uit Tarragona wordt geklaagd over de aldaar heer- schende ondragelijke hittedie de zonderlinge uitwerking heeft, dat de bewoners door zulke hevige tandpijnen gekweld wordendat de apotheken ter naauwernood genoeg mond- spoelingen en pijnstillende middelen kunnen leveren. Onlangs is te Birmingham eer. vrouw, bijgenaamd de vrouwelijke Blondindoor het breken van het koord waarop zij hare kunsten vertoondegevallen en aan de gevolgen over leden. Dit ongeluk heeft een pijnlijken indruk gemaakt op het publiek en men hoopt, dat aan dergelijke vertooningen een einde zal worden gemaakt. Ook Koningin Victoria is zeer door het geval getroffen, en op haar last is de volgende brief aan den mayor van Birmingham gezonden: //Mijnheer, de Koningin heeft mij gelast u medetedeelendat zij met groote smart het verhaal heeft gelezen van een ongeluk dat gedurende een feest te Aston ParkBirminghamplaats had. H. M. kan niet nalaten door uwe tusschenkomst haar persoonlijk gevoel van afgrijzen bekend te maken, dat een harer onderdanen een vrouw is opgeofferd geworden aan de voldoening van dien zedebedervenden smaakdie ongelukkigerwijze heerscht voor schouwspelen die degenen welke er aan deelnemen met de grootste gevaren bedreigen. Wanneer er een bewijs noodig mogt zijn dat die tooneelen de zeden bederven, heb ik last ontvangen om er op te wij zen dat dit reeds is gevonden in het feitdat de feesten met alle vrolijke en komische tooneelen na zulk een betreu renswaardige gebeurtenis nog zijn voortgezet. De Koningin hoopt, dat gij en de overige inwoners van Birmingham van uwen invloed gebruik zult maken om in het vervolg de schande van zulke vernederende tooneelen te voorkomen in het parkdat met zoo veel vreugde door H. M. en den welbeminden prins-gemaal is geopend in de hoop dat het bevorderlijk zou zijn voor de gezondheid en de redelijke uitspanningen van het volk." Te Bilstonin Engelandhad de eigenaar van een circus aangekondigd dat hij door twee vrouwelijke Blondins op een ter hoogte van 50 voet gespannen touw kunsten zou doen uitvoereno. a. daarin beslaande dat zij van de einde van het touw zouden komen aanloopen en over elkander heenduikelen. Het plaatselijk bestuur, indachtig aan het jongste ongeluk te Birminghamheeft zulk een halsbrekende ver tooning niet willen gedoogen. De Morning Post tracht het publiek gerust te stellen voor de vreesdat de diplomatieke gedachtenwisseling over Polenallengs een hoogeren en meer stelligen toon zal aan nemen en alzoo gaande weg tot een oorlog tusschen Rus land en de drie mogendheden zal leiden. Het genoemde orgaan van lord Palmerston deelt niet in die vrees, maar houdt voor zeker dat het vrede zal blijven; het bouwt deze verwachting vooral op Oostenrijks houding, die Rusland, naar het meent, zal nopen om zich te schikken naar den wensch der overige mogendheden. Het Centralblatt für Eisenbahnen berigtdat het ont werp is gevormd om de Oostzee met de Zwarte Zee recht streeks door middel van een spoorweg te verbinden. De ontwerpers zijn de heer Peter Manojeni en Prins Sapieha vereenigd met een Eugelsche maatschappij. Voor zooverre het gebied van Vorst Alexander Jan I strekt, is hem be houdens nadere bekrachtiging van de kamers de vereischte concessie verleend. De weg zal aanvangen van de Zwarte Zee en loopeu tot Szereth iu de Bukowina naar de Oosten- rijksche grenzen. De Walachisch Moldavische regering heeft 7{- pCt. rente van het gebezigde kapitaal geguarandeerd en toegezegddat zij een vierde van de som tot den aanleg benoodigd voor zich zal nemen. Binnen een maand moet een aanvang worden gemaakt met de werkzaamhedenen binnen drie jaren moet de weg zijn «opgeleverd. Op een Kassiers-Kantoor te dezer stede WORDT GEVRAAGD: eene goede hand schrijvende, en vlug kunnende Rekenen. Men adressere zich met eigenhandig geschreven briefjes onder Letter X. aan het Bureau Leidsch Dagblad. BiJ M' VAN GELDER MBS? is te bekomen het Portret van den Eerw. Heer Pastoor A. MESJs op nieuw door den Heer BERGHAUS geteekend, ter grootte om als schilderij of op klein papier met het achterschrift gedrukt, als gedachtenisprentje in een kerkboek gelegd te kunnen worden. Aanlegplaats VTRECUTSÜHE VEER. Met 1 Augustus vaart de BOOT van Leiden Maandag, Dingsdag en Woensdag, 's morgens te kalf tien en 's namiddags te half zes uur; Vrijdag en Zaturdag 's middags te half een en 's namiddags te half zes uur- naar Alphen en Bode graven. Donderdags vaart de Boot, in correspondentie met de Stoomboot de volharding te half zeven ure van Alphen naar Gouda op den eersten Spoortrein naar Utrecht en verder, ten twaalf uur van Gouda naar Leiden en van daar te half zes uur .weder naar Alphen en Bodegraven. J. VAN DER LINDEN.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3