Het requiem is hier te lande nog nimmer ten gehoore gebragt. Het werd door den componist ter gelegenheid van het overbrengen van de asch van Napoleon I in het hotel des Invalides te Parijs vervaardigd en toen voor het eerst uitgevoerd. De partitic komt in den handel niet voor. Zondag avond heeft Ds. W. F. Loman van Vlissin- gen in de Oud-Luthersche kerk te Amsterdam zijn intree rede gehouden, naar aanleiding der woorden van Paulus 2 Tim. II: 18. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 6 8°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 56°. Dingsdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 68°, te 12 uur 72°, 's namiddags te 4 uur 76°. Buitenlandsch Nieuws. Voor eenigen tijd is te Berlijn een aanvang gemaakt met het behandelen van zieken onder de militairen in zoo genaamde ambulances. Er zijn namelijk tenten opgeslagen in het park achter het groote garnizoens-hospitaalgedeel telijk ten behoeve der verpleegde officieren militairenge deeltelijk voor de officieren van gezondheid en verder infir merie-personeeldewijl gedurende den jongsten Italiaanschen oorlog zoowel bij het Oostenrijksche als bij het FraDsche leger de ondervinding is opgedaan dat zieken en gekwetsten behandeld in tenten, staande in de vrije lucht, spoediger herstellen dan degenendie in hospitalen en dergelijke in- rigtingen worden verpleegd. Ook te Berlijn heeft men gun stige resultaten waargenomen bij de behandeling der zieken en vooral van typhuslijders. Bij gelegenheid van een feestmaal te Frankfortdoor de leden der historische vereeniging voor Beijeren gegeven heeft de heer Patzwoonachtig te Trausteineen groote hoeveelheid hazelnooten gezondenwelke op bedoeld feest met smaak zijn genuttigd. Deze hazelnooten waren minstens 1500 jaar oud en gevonden in de nabijheid van Traustein onder een turflaag ter dikte van 10 voet. Te Mulheim aan de Roer, is de vrouw van een dag- looner bevallen van vier kinderentwee van het mannelijk en twee van het vrouwelijk geslacht. Moeder en zuigelin gen zijn welvarend. - De laatst overgebleven vertegenwoordiger van het korps Mamelukken (een korps dat, gelijk men weet, tijdens den veldtogt in Egypte werd gevormd, de Zouaven van dien tijd)de negentigjarige kapitein Royer, is door Keizer Napoleon benoemd tot officier van het Legioen van Eer. Gelijktijdig heeft de Keizer tot kommandeur dier orde be noemd den heer Dubois Fresneyden oudsten soldaat van Frankrijk. Hij trad in 1783 in dienst, en werd in 1817 als kolonel der genie eervol ontslagen. In 185 8 werd hij, ter gelegenheid van zijn honderdsten geboortedag, tot offi cier van het Legioen van Eer benoemd. Zijn zoon is thans kolonel der genie en directeur van de fortificatie-werken van Metz. Vrijdag heeft men te Brandenburg een proef genomen met het bezigen van een locomotief, tot het vervoeren van een groot aantal geladen wagens op de openbare straat aldaar. De locomotief daarbij gebruikt, heeft een zwaarte van 600 centenaars en blijkt volkomen aan het doel te beantwoorden want de trein heeft met het meeste gemak de enge straten der voorstad aan de zijde van het spoorweg-station doorkruist. De bedoelde locomotief is gebouwd in de fabriek der HH. Pintus te Brandenburg. De Gustaaf-Adolf-Vereeniging heeft te Parijs een evan gelisch Duitsche missie opgerigten door haar tusschenkomst in onderscheidene gedeelten der wereldstad scholen, tevens kunnende dienen tot godsdienstoefeninggeopend, aanvanke lijk alleen voor Duitschers. Een van de zendelingen der ver eeniging, een jongman van 27 jaar, kwam in 185 8 te Pa rijs, en heeft met buitengewonen ijver zijn taak opgevat en voortgearbeid. Hij koos tot aanvangspunt een der armoe digste wijken en opende daar in een houten gebouwtje^ dat als een kermistent kon worden verplaatst en opgeslagen een school en hield er op gezette tijden godsdienstoefenin gen. Niet lang daarna stichte hij een klein kerkgebouw dat 300 hoorders kon bevatten, en waarin 60 a 80 jongens en even zoo vele meisjes elementair onderwijs genoten. Zijn vrouw gaf aan de meisjes les in handwerken en leerde haar Duitsche liederen zingen. Thans wordt daar niet alleen in de Duitsche taal, maar ook in de Fransche onderwijs ge geven en godsdienstoefening gehouden. Het patronaat van den zendeling strekt zich nu ook van de kinderen tot de ouders uit. Hij brengt orde in hunnen maatschappelijken toestand, en zorgt zoowel voor hunnen stoffelijken als gees telijken toestand. In 1862 zegende hij in zijn kergebouw 38 huwelijken in, en doopte er 87 kinderen. Een deel der wijk waar de kerk staat en waar het meerendeel der arme Duit schers woont, heet onder het volk: //La petite Allemagne." En die zendeling, onder de armen en geringen naar de wereld met zoo gelukkig gevolg werkzaamis echter verre van tot de geringen te behoorenwant hij is de zoon des voormaligen Pruissischen Ministers von Bodelschwinghen zijn echtgenoot de dochter van den tegenwoordigen Pruissi schen Minister van Finantiën. Een groot aantal jonge meisjes heeft in de drie kloos ters van de Karmeliterinnenwelke te Parijs bestaandezer dagen hare geloften afgelegd. Zekere Lépicier, beschuldigd van een belangrijken dief stal te Roubaix gepleegd te hebben, ten prejudicie der HH. Mathod en Moisonis te Renaux gearresteerd. Hij was nog in het bezit van bankbilletten voor een waarde van meer dan 100,000 frs. Te Andure (depart, du Gard) is een commissaris van politie op heeterdaad betrapt op diefstal van geld uit de lade van een tabakswinkelier, die in hem als vriend zooveel vertrouwen stelde dat hij hem als hij uitging den sleutel dier lade in bewaring gaf. Uit Parijs wordt geschreven, dat Prins GortchakofF, nadat hij den slechten indruk zijner antwoorden aan de drie mogendheden had vernomenonmiddellijk een andere taal is beginnen te voeren en verklaard heeft dat men hem niet goed begrepen heeftdaar hijwel verre van de zes punten te verwerpenbereid is deze aantenemen. Doch de mogend heden stellen zich met deze verklaring niet tevredenbehalve de aanneming der zes puntenwillen zij ook den wapen stilstand en een conferentie. Uit Londen wordt medegedeeld, dat aldaar reeds de nieuw ontworpen nota uit Parijs is aangekomen en hoewel scherp, heeft zij op het Engelsche kabinet een goeden in druk gemaakt, omdat zij niet het karakter van een ultima tum heeft. De vraag is nu nog of de drie mogendheden elk een afzonderlijke, een identieke of een collectieve nota naar St. Petersburg zullen zenden. Te Parijs is men voor een collectieve nota, waardoor men aan den stap den mees ten nadruk bijzet. Men verneemt, dat de drie mogendheden eerstdaags gezamenlijk of ieder afzonderlijk een gelijkluidende nota naar St. Petersburg zullen zendendie wel is waar nog geen ultimatum, maar toch een sommatie zal zijn, waarop een bepaalde verklaring van Rusland moet volgen. Indien nu die nota geen bevredigende uitkomst mogt-hebbendan zul len de gezanten der drie mogendheden teruggeroepen wor den en op dien stap zal onmiddellijk een blokkade van Rus- lands kusten aan de Oostzee en de Zwarte Zee volgen. De president der Vereenigde Staten heeft den gene raal Grant wegens het bemagtigen van Vicksburg tot gene- raal-majoor en den generaal Meade wegens zijn overwinning bij Gettusburg tot brigade-generaal bevorderd. OFFICIEEL NIEirWi. Burgeiheester en Wethouders van Leiden, herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen herijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels, waarmede deze moe ten worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroe pen ter bezorging van gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd aan het lokaal van den IJk in de Lange Schoolsteeg; zullende daartoe, tegen dadelijke beta ling worden gevaceerd voor Wijk VI, van 22 31 Julij. VII1 11 Augustus. VIII, 7/ 12 19 de Buitenwijk 20 31 telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3