Binnenlandse!) Nieuws. vrouwen en kinderenin den vroegen morgen ziek eerst naar huis begevendeof met hunne kermismakkers zwaaijende en zweerende en vloekende te huis komendewaar is het ont zag dat bij de kinderen moet worden bewaardwaar de eerbieddie der vrouw moet ingeboezemd blijvenzal het huisgezin waarlijk gelukkig zijn? Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Gaasterland Jhr. Mr. I. H. F. K. van Swinderen en der ge meente Gouderak M. Bron, en tot notarissen te Amsterdam A. D. Rumling en te Gorinchem W. J. U. van Roosendaal. Z. M. heeft bij besluit van 20 dezer tijdelijke maat regelen vastgesteld ten aanzien der thans op Java aanwezige gouvernements suikerondernemingenmet intrekking der alge- meene grondslagen van Junij 1860. Uitbesteding in het openbaar voor den tijd van 10 jaar is daarbij tot regel aangenomen. Aan Mr. J. Boeije is eervol ontslag verleend als kantonrechfer te Zierikzee. Men berigt, dat de majoor Stahl, plaatselijke kom- mandant van Bergen op Zoomte Akenwerwaarts hij zich tot herstel zijner gezondheid begeven had, is overleden. Nopens het nationaal muzijkfeestdat ten voordeele der oude minvermogende krijgers van 1813 te 's Graven- hage zal worden gehoudenvernemen wij thans nog de volgende bijzonderheden Vrydag avond had de eerste repetitie plaats onder leiding van den heer Nicolaï met een sterk bezet koor, waarbij zich een flinke geest voor de nationale zaak openbaarde. Dien avond werd de voorloopige feestregeling ter kennisse gebragt van het medewerkend personeel. Zij zal hierin bestaan: Eerste dagDonderdag 3 September, des voormiddags concert (oratorius gedeelte)des namiddags diner aan het Groot Stedelijk Badhuis van de componistendirecteuren en solistendes avonds groot harmonie concert van het muziekkorps van het regement grenadiers en jagersonder directie van den heer directeur F. Dunkier, (welwillend af gestaan tot het doen plaats vinden van een concert in den tuin van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch genootschap te 's Hage.) Tweede dag, Vrijdag 4 September, des voormiddags con cert; des namiddags diner in den tuin van het Kon. Zoöl. Bot. genootschap; des avonds groot harmonisch concert en illuminatie in den tuin van de sociëteit //de Vereeniging." Ten slotte serenade bij fakkellicht aan Z. K. H. den Prins van Oranjedoor de nationale zangschoolonder directie van den heer Marinus. Het programma der feesten van de Nationale Ten toonstelling van metalen en daaruit vervaardigde voorwer pen, van wege de Vereeniging tot bevordering van fabriek en handwerknijverheid in Nederland, te 's Hage te houden is het volgende: Maandag, 17 Augustus, opening, te 12 uur, openstelling voor het publiek. Dingsdag, des avonds 7 uur, muziekuitvoering door het muziekkorps van het regement grenadiers en jagers in den Tuin van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap van Acclimatatie. Woensdag, des voormiddags te 11 uur, algemeene ver gadering in het lokaal der Sociëteit //de Vereeniging"; des namiddags te half zes, feestmaal in de zaal der vereeniging vZeerust" te Scheveningen. Donderdag, des voormiddags 9 uur, bezoek van eenige fabrieken in en buiten de stad; des namiddags te half vijf, gemeenschappelijken maaltijd in een der lokalen van het Kon. Zoöl. Bot. genootschap. Vrijdag, des namiddags 2 uur, uitreiking van medailles aan de bekroonde inzenders. Het laat zich aanzien, dat de inlandsche nijverheid, die alleen op deze tentoonstelling vertegenwoordigd wordt, luis terrijk zal te voorschijn treden. Onder de punten van beschrijving voor de twaalfde algemeene vergadering der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland, (welke zal worden geho. den in het locaal der Sociëteit //de Vereeniging" te Ss Gravenhage op Woensdag 19 Augustus des yoormid- dags te elf uur), komen o. a. voor verschillende voorstel len, als a. Van de afdeeling Amsterdam: Zouden er mid delen zijn te vinden om het particulier crediet (uitstel van betaling door verbruikers) binnen billijke grenzen te beper ken. i. Van de afdeeling Dordrecht, die voorstelt: dat het hoofdbestuur zich namens de Vereeniging zal wenden tot den Minister van Finantiën, ten einde Z. Exc. op de be zwaren der toepassing van het benaderingstelsel opmerkzaam te makenen te verzoeken dat Z. Exc., om daaraan zooveel mogelijk .te gemoet te komengelieve te besluiten 1°. Dat geen benadering zal mogen plaats hebben, zoodra de aan gevers aantoonen dat de aangifte naar de werkelijke waarde is geschied. 2°. Dat het den ambtenaren uitdrukkelijk ver verboden is, de benaderde goederen, hetzij zelve, hetzij door tusschenkomst van anderenin détail of stuksgewijze uitte- verkoopen, doch dat de verkoop daarvan steeds en bloc moet plaats hebben, c. Van de afdeeling 's Gravenhage1°. dat worde benoemd een commissie, om te onderzoeken: welke middelen kunnen worden in het werk gesteld om bij de Regering aantedringen op het sluiten van handelstracta- tenwaardoor de producten der Nederlandsche nijverheid in het genot geraken van de tariefs-verlaging, die door de verschillende mogendheden bij tractaat bedongen is. 2°. Dat de Vereeniging zal ondersteunen de Regeringsvoordragt tot afschaffing van den accijns op de brandstoffen eu wel be paaldelijk in dien geest, dat vervalle de accijns niet slechts die ten behoeve van het E,ijkmaar ook die ten behoeve der gemeente geheven wordt. 3°. Dat de Vereeniging bij de Regering zal aandringen op de afschaffing van het patent, zonder vervanging daarvan door een belasting, die onder andere benaming slechts zijn zoude een uitbreiding van het patent tot die beroepen en bedrijvenwelke daaraan tot heden niet waren onderworpenen voor het geval de al- geheele afschaffing of vervanging voor soortgelijke belasting in het belang van 's lands schatkist niet kan achterwege blijven grondige verbetering van het middel voor zooverre het drukt op de uitoefening van industrieele bedrijven. Met 1°. September zijn op 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht tot kweekelingen be noemd de heeren J. C. SchootenC. G. H. WirtzN. Rutgers, V. F. J. Boonacker, H. G. C. Heringa en J. C. Duburg. In het onder-kiesdistrict Beekbergen heeft zich bij de verkiezing voor leden van den gemeenteraad ten tweeden male in den loop van dit jaar het geval voorgedaandat de kiezerslijst van 1862 is gebruikt, ten gevolge waarvan zich de eerste maal drie en ditmaal vier kiezers hebben aan gemeld, die niet konden worden toegelaten, omdat hunne namen niet op de lijst voorkwamen. Bij de vorige verkie zing heeft zulks ten gevolge gehaddat de uitgebragte keuze nietig is verklaardomdat de stemmen der drie kiezers van invloed hadden kunnen zijn op de uitkomst. Ditmaal schijnt te dien opzigte geen bezwaar te bestaandesniettemin zijn zoodanige onregelmatigheden bij het verkiezingswerk zeer af tekeuren, terwijl bij de wet, regelende het kiesrechtdaarin niet is voorzien. Zaturdag in den vroegen morgenbij het vertrekken van de stoomboot Admiraal Verheull naar Havre, is op de hoogte van Schiedam de stoker J. de Laat, terwijl hij in de machinekamer met den machinist op een bankje zat te praten, waarschijnlijk aan een beroerte, plotseling gestorven. De stoomboot is dadelijk naar Rotterdam teruggevaren, ten einde den ongelukkige naar zijn huis zou kunnen worden vervoerd. HedenDingsdag, is er weder een volkstrein van Am sterdam en Haarlem te 's Hage aangekomen. Het getal per sonen dat met dien trein de residentie is komen bezoeken was ontzaggelijk groot en wordt op ongeveer 2000 bere kend. Groot was weder de levendigheid die dit zoo te Sche veningen als in het 's Gravenhaagsche Bosch en in de stad zelve te weeg bragt. Naar men verneemt, zal aanstaanden Woensdag, 29 dezer, te 10 uur in de H. Anthoniuskerk op de Prinsesse- gracht te 's Hagebij gelegenheid van den jaardag van den WelEerw. heer Op den Kamp worden uitgevoerd het Requiem van Jomelli met strijkinstrument, alsook de Profundus van Girschuer.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2