N°. 1053. Woensdag 29 Julij. A0. 1863. De Kermis is afgeloopen. Is het wel kermis geweest, in de ware en oorspronkelijke beteekenis van het woord, waarmede men gewoon is de jaar lijks terugkeerende algemeene markt of jaarmarkt aantedui- den Wat menigeen in zijn jeugd van kermishouden beleefde verschilt onbegrijpelijk veel van hetgeen thans daarvoor door gaat. Toen was het een geregelde en aanzienlijke uitstalling van koopwaren van verschillenden aard in opgeslagen houten kramendie op de Hooigracht en Nieuwstraat een dubbele rijop den Nieuwen Rijn de Aalmarkt en den Apothekersdyk een digt aaneengesloten rij uitmaakten. Toen maakten de schellings- en vijfgrootskramen de magazijnen uit, waar de mindere standen zich bij een ruime keuze konden aanschaf fenwat zij behoefden tot huiselijk gebruik en als kinder speelgoed en vonden de hoogere standen een ruime keus van nieuwe mode-artikelendie de kermiskramers gewoon waren jaarlijks gracieuselijk aantebieden, waarop velen voor haar zomer-toilet wachtten. En wat de openbare verma kelijkheden betreft, zij bestonden meestal in kluchten, ver tooningen voorstellingen en kunstverrigtingen die de kermis bezoekers uit de hoogere en lagere standen een uitspanning verschaftendie hen voor het houden van buitensporigheden .zwelgerijen, dierlijkheden, en wat niet al ergerlijks en scha delijks, dat thans de kermis kenmerkt, bewaarden. Er zal gewis vroeger ook wel een en ander gebeurd zijndat niet strookte met de gewone eischen van openbare orde en ze delijkheid maar wie zal zich kunnen herinnerendat zoo ge regeld eiken avondzoo liederlijk eiken nachtvooral den Zaturdag nachteen ontelbare schaar de stratendie voor het houden van kermis gewoonlijk dienen, vulde en wat op het vrije territoor, dat beroemd is geworden wegens de buitengewoon lage prijzen waarvoor men zich jenever, bran dewijn en likeuren kan aanschaffenis verteerd door jongens en meidendoor burgers en militairendoor. oud en jong door winter- en zomer-bedeelden door vluggen en gebrek- kigendoor een aanzienlijk deel der Christelijke bevolking van Leiden De kermis is afgeloopen. De openbare vermakelijkheden waren zeer gering en ofschoon de tooneelvoorstellingen druk bezocht werdendie gelegenheden waren zeldzaam voldoende om de stroom afteleiden. Andere vertooningen vallen minder in den smaakde oude vierkroonenspellen de groote en kleine paardrijderspellen ontbrakende kermis was uit dat oogpunt onbeduidend. Geen wonder, want zij heeft plaats op een tijddat velen uit de hoogere standen en de studentenop wier trouw bezoek van spellen men rekent, de stad hebben verlatenterwijl op de bijna gelijk of omstreeks dien tyd invallende kermissen te Utrecht, te Leeuwarden enz. voor de rondreizende kermisvertooningen meer voordeel te behalen is. De Leidsche kermis is geworden een middel van uitspat ting, een toonbeeld van ongebondenheid, een ontaard en verbasterd volksfeest, een bron van jammer en ellende; want met het eindigen van de kermispret is de kermis niet afgeloopen. Gedurende de kermis mag men zich vrijelijk in dronken toestand op de openbare straat vertoonenwant strenge handhaving van het verbod zou tot nog andere droe vige gevolgen leiden. Veel geschiedt er in beschonken staat en wat men dronken misdoetmoet nuchter worden vergol den. We zullen kieschheidshalve zwijgen van de trouwens zeer bekende onkuischhedendie er worden gepleegd, 't Zou ook onmogelijk zijn, het aantal te berekenen van hen, die bij gelegenheid der kermisonschuldeer, gezondheidle vensvreugde huwelijksgelukoudervreugdewelvaart en zedelijkheid ten offer moesten geven. Wie kan eenigermate zich een begrip vormen, wat er al uit dat kermis houden, zoo als men dat heeft kunnen waarnemen voortvloeitwelke gevolgen dat na zich sleept, wanneer men een dieper inzigt krijgt van de wonden, die den maatschappelijken en zedelijken toestand der huisgezinnen wordt toegebragt, door de too. neelen die men ziet. Vaders en echtgenooten in bpmisteloo'v* zenbeschonkenwaggelenden toestand begeleid jpheestaï door'" BAGBLAD. Deze Courant verschijut eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen va» genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cta. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam, en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. jl7 m-; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 at.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 36 m.; 10 u. 20 <n.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 51 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijtï naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondig 3 u* Post bus! igtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 43 m. en te 11 u. 10 m., 's namiddags te 3 u. 45 m. 's avonds te 8 u. 10 m. Oost-Indiiohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorvreg-TelegraaF dagelijks van 7} uur 's ra. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder), Maandag en Donderdag te 11 uur. UuMinistie van,FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Seeretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is ta spreken op bet Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der Ia- en Uitgaande Rechten en Aeoijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ttnr. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1