N°. 1052. Dingsdag 28 Julij. A0. 1863. Binnenlandsch Nieuws. De Minister van Koloniën heeft Zaturdag voor eenige dagen de residentie verlaten, terwijl de Minister van Binnenl. Zaken heden Maandag naar Friesland is vertrokken. Op Donderdag 30 dezer zal de gewone audiëntie van den Minister van Finantiën niet plaats hebben. Voor Z. M. den Koning is uit Frankrijk aangekomen een gems, die in de Pyreneën is gevangen. Deze zal op het Loo in de hertenkamp worden geplaatst. Vrijdag werd door heeren Regénten van het Gere formeerde weeshuis te Schoonhoven van een lid der Vor stelijke Familie een zeer aanzienlijke gift ontvangenals bijdrage tot de daarstelling van een nieuw gebouw voor dat gesticht. Naar men verneemtzal eerstdaags de commissie tot aanleg van Staatsspoorwegen worden opgeheven en de amb tenaren van de Staatsspoorwegen direct onder den Minister van Binnenl. Zaken werkzaam zijn. Men vleit zich, dat door dezen maatregel de aanhangende zaken spoediger dan tot nu toe geschiedde, zullen afgedaan worden. De heer van der Kun zou reeds voor eenigen tijd zijn ontslag als lid dier commissie hebben gevraagd. Een ander lid, de heer de Bordes, zal waarschijnlijk worden hoofdingenieur van de spoorweg-maatschappij tot aanleg van den spoorweg op Java. De president der commissie, de generaal van Meurs, wordt gedoodverwd met de betrekking van voor zitter van den raad van toezigt op de spoorwegen. De 19de algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap is Donderdag en Vrijdag voortgezet, terwijl daarin is bepaald, dat de volgende algemeene verga dering in 1864 te Leeuwarden zal worden gehouden. Za turdag hebben de ledenop uitnoodiging van den districts schoolopzienerzich op zijn buitengoed te Oud-Leusden vereenigd. De gewigtige vraag over de invoering der school- pligtigheid heeft op de algemeene vergadering van het Ne derlandsch onderwijzersgenootschapDonderdag te Amers foort gehouden, meer bestrijders dan verdedigers gevonden. De Gemeenteraad van Middelburg heeft besloten bij de Hooge Regering pogingen aantewenden, dat in die ge meente een hoogere burgerschoolzoo mogelijk met een vijf jarige cursus, worde gevestigd. Prof. Vreede van Utrecht maakt openbaar, dat bij Koninklijk besluit van 14 dezer tot burgemeester der ge meente 't Zandt in de provincie Groningen is benoemd iemand die, vroeger als burgemeester der gemeente Avereest ontsla gen door het provinciaal gerechtshof in Overijssel werd schuldig verklaard aan vijf feitendaarstellende vijf misda den van knevelarij en veroordeeld tot een correctionele ge vangenisstraf, uithoofde der verzachtende omstandigheden van het gering bedrag van het toegebragte nadeelvan welke gevangenisstraf hem echter bij Koninklijk besluit van 30 Junij 1862 kwijtschelding is verleend, ofschoon het vonnis overigens bleef in zijn geheel. Ds. Schwartz beoordeelt den strijd tusschen een oud- Minister van Justitie en een Hoogleeraar in de rechtsge leerdheid (Mr. van der Brugghen en Prof. Goutsmit) in het Weekblad //de Heraut" en schaart zich aan de zijde van den hoogleeraar, daar het hem evenzeer geërgerd heeft, dat Mr. v. d. B. onder den schijn van de Joden te willen handhaven tegen de geestelijke aantijgingen van een B. Bauer, hun de hatelijkste dingen toevoegt. //Maar de Joden zijn voor den heer v. d. B. slechts een wapen geweest, om de anti-revolutionairen te wonden en den Christelijken Staaf aanterandennaardien hij goedvindt anti-revolutionairen en feodale reactionairen te vereenzelvigenop rekening der eer sten te plaatsen wat door de laatsten misdreven wordt. Om der Israëlitenom des Evangelies wil acht hij zich verpligt tegen de beschouwingen en voorstellingen van den heer v. d. B. openlijk te protesteren." Ds. Schwarz moet aan de andere zijde bekennendat hij met den heer v. d. B. ge looft, dat de Hoogleeraar het geheele artikel niet gelezen heeft en wijst daartoe op de onjuiste en onvolledige aanha ling van de bedoelde zinsnede: //Wanneer een Oud-minister van Justitie en een Professor in de rechten met elkander twistenis het voor een leek geen geringe zaakom een kwestie van vorm uittemaken; nogtans geloof ik bewezen te hebben, dat de heer v. d. B. geen recht heeft zich achter het pleit van en familie gesproken te hebben te vewehtrii©^: want dingen die men en familie afdoen wil laat men openlijk drukken. Maar evenmin is het billijk vmjien^0Gl^/<y\ LEIDSCH DAEBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Ct». Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m,; 3 u. 49 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 a. 36 m.; 10 u. .20 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbus lig tin gen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische -Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijtcs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7}- uur's m. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der Ia- en Uitgaande Hechten en Aceijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1