Buitenlaadsch Nieuws. Utrechtdiemet het oog óp de onlangs vastgestelde Wet op het middelbaar onderwijs, //het verband tusschen de lagere en middelbare school" tot onderwerp had gekozen. De spre ker wees er ophoe wij hier nog in een tijdperk van wor ding en onzekerheid verkeerenwaaruit men misschien eerst na vele proefnemingen tot een in allen deele aan de be hoeften beantwoordend stelsel van lager en middelbaar volks onderwijs zal geraken. Als voorbeeld van een Land, waar middelbaar onderwijs niet enkel als voorbereiding tot streng wetenschappelijke vormingmaar vooral als middel van al- gemeene ontwikkeling en beschaving van het gros der bur gerijreeds sedert jaren naast het lager onderwijs bestaat, wees de spreker op Duitsch-Zwitserlandmet name op het kanton Zurich. In algemeene trekken schetste hijhoe zich daar uit de ondervinding en praktijk van meer dan het vierde eener eeuw de onderlinge verhouding der lagere en middelbare volksschool ontwikkeld heeften door de wet geving van 185 8 is bevestigd. Donderdag namiddag had in het Evangelisch Luthersch kerkgebouw te Eotterdam een treffende plegtigheid plaats. De kweekelingen van de Inrigting voor doofstommenonder wijs legden in tegenwoordigheid van een talrijke belang stellende menigte een openbaar examen af. De vice-voorzitter Dr. M. Polano opendebij afwezigheid van den voorzitter Dr. J. B. Molewater, de vergadering met een welsprekende redevoeringwaarin hij de verdiensten van deze inrigting en het aldaar gegeven onderwijs deed uitkomendat de stoutste verwachting overtrof. Treffend waren des sprekers woordentoen hij sprak over het lot van den doofstommediehoe volmaakt het onder wijs ook moge zijntoch steeds stiefmoederlijk door de na tuur blijft bedeeld; maar nogtans moet het allen aangenaam geweest zijn uit zijn mond te hooren, dat het gegeven on derwijs zoodanige vruchten droeg dat de stomme door ge duld en de uitstekende leermethode zich verstaanbaar leerde uitdrukken. Eensdeels hadden de uitkomsten treurige ver schijnselen opgeleverd. Spreker toch herinnerde, hoe men vroe ger meende dat één inrigtingdie van Groningenvol doende was om het aantal misdeelden het genot te leeren kennen zich verstaanbaar uittedrukken daarna werden nog twee inrigtingen opgerigt, tot dat eindelijk die te Eotter dam werd gesticht. De uitbreiding, welke deze laatste ont ving, moge getuigen voor de uitmuntende leermethode, welk stelselalhoewel het erkend wordt dat men de vinding aan den Amsterdamschen geneesheer Ammann moet dankenhet Duitsche stelsel wordt genoemd. Yroeger mogt nimmer de lei of griffel ontbrekenom niet alleen de eenvoudigste vraag maar zelfs het eenvoudigste woord overtebrengenen te vergeefs waren de pogingen om zelfs door een scherpe ar ticulatie het gesprokene zigtbaar op de lippen afteteekenen. Bij deze methode evenwel werd de lei afgeschaft, om plaats te maken voor het kunstmatig antwoordte geven op de woorden die de leerlingen niet hoorden maar zagen spreken. Nadat de heer Polano zijn rede had geëindigdbetrad de heer D. Hirsch, hoofdonderwijzer bij de inrigting, het spreekgestoeltediena eerst een blik te hebben geworpen op de weldadige strekking van het onderwijs in het alge meener op wees, dat de school een gedeelteja zelfs een belangrijk gedeelte van de taak des opvoeders kan vervul len dat zij aan de ontwikkeling der geestvermogens kan arbeidenmaar dat tevens het huiselijk verkeer daarbij on misbaar was. Het onderwijs kan, volgens hem, de vorming krachtig ter zijde staanmaar verder kan de zaak niet gaan. Deze waarheid - dus vervolgde de spreker - waarop de zoo dikwerf onbillijke klagten over de school afstuitenklagten van ouders, die naar de redenen voor de gebreken hunner kinderen overal zoekenbehalve in den boezem van hun eigen gezin- deze waarheid kan niet genoeg verstaan en ter harte genomen worden. Zij geldt voor de opvoeding van kinderen in het algemeendoch niet het minst voor de op voeding van de misdeelde kinderenvoor wie onze inrig ting hare deuren openstelt. Populaire voorlichtingentot een verstandige opvoeding van gewone kinderen, zijn door de gelijke paedagogen overvloedig in openbare geschriften ge geven - voor de opvoeding van doofstommen echter zijn zij slechts spaarzaam te vinden. Dien ten gevolge voelde de heer Hirsch in het belang der laatsten zich gedrongen bij gelegenheden als dezeeenige wenken daaromtrent te geven. De heeren ThorbeckeMinister van Binnenl. Zakenen de heer "Loudoncommissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, die als blijk van belangstelling in deze in rigting het bestuur hadden onderrigt, dat zij waarschijnlijk dit openbaar examen met hunne tegenwoordigheid zouden vereerenwarenblijkens een ontvangen telegramdoor ambtsbezigheden verhinderd te komen. De tentoonstelling van metalen en daaruit vervaar digde voorwerpen, waarvan de opening den 17den Augustus aanstaande in de lokalen der Teeken-academie te 's Hage zal plaats hebbenzalnaar men verneemtverre de ver wachtingdie men daarvan gekoesterd had, overtreffen. Eeeds nu kan men niet anders dan de ontwerpers van dat plan alle hulde toebrengen, daar de toezendingen en verdere toe zeggingen zeer aanzienlijk zijn. Zoo zullen de heeren van Kempende Meijer, LucardieEomain en meer anderen voor werpen uit hunne fabrieken ten toon stellenvan andere metalen-voorwerpen bevinden er zich reeds hoogst belangrijke; het geheel zal in de metallurgische nijverheid hier te lande een blik doen slaan de bezigtiging en belangstelling over waard. Deze tentoonstelling zal toch de overtuiging verster ken dat deze tak van industrie met reuzen-schreden hier te lande vooruit gaat. De lokalen der Teeken-academie zijn zelfs niet voldoende om alles te kunnen bevatten, zoodat men een zaal der armeninrigting en een loods op dat terrein in ge reedheid heeft moeten brengen tot plaatsing der toegezonden of nog aangekondigde voorwerpen, waaronder er moeten zijn die eerder aan kantwerk dan aan metaal-arbeid zouden doen denken. De Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk meent, na ingewonnen advies der provinciale kerkbe sturen dat het gebruik der Latijnsche taal bij de examina van kandidaten door de provinciale kerkbesturen behoort te worden afgeschaft. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Bergschen- hoek Ds. H. Bax Dzn. te Vuursche en te Kockange den kan didaat E. H. Germs. Ds. E. C. Jungius te Heilo heeft voor het beroep naar de Bedijkte Schermer en Ds. C. Knap te Wolsum voor dat naar Gaast en Eerwoude bedankt. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Kiel-Windemeer Ds. D. J. Aikema te Borger en te Noordwijk-Binnen de kandidaat E. van dei- Kamp die dat beroep heeft aangenomen. Wij vernemendat door den onlangs overleden heer C. M. Bronkhuyze zijn gemaakt de volgende legaten aan armbesturen en godshuizenalsaan het H. G. of Gerefor meerde Weeshuis, het Gereformeerde Oude Mannenhuis en aan de Gereformeerde Armen ieder 5000 aan de E. C. Armen en weezen ƒ2000 aan de Evangelisch Luthersche Ar men en weezen ƒ3000; aan dë Israëlitische Armen 2000. Aan de diaconie der Afgesch. Geref. gemeente op de hooi gracht aan die der Afgesch. Geref. gemeente op de Heeren gracht, aan de Waalsche Armen, aan de Eemonstrantsche Armen en aan de Oud Cath. Armen ieder 1000 aan de Herv. Armen te Kesteren (prov. Gelderland) ƒ3000 en aan de Herv. Armen te Katwijk aan Zee 1000. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 5 8°. Zaturdag morgen te 5 uur 5 8°, te 8 uur 61°, te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 57°. Op den lOden dezer stond voor de rechtbank te Hannover te recht een 7 2jarige grijsaardbeschuldigd van diefstal; de waarde van het ontvreemde, een kleedingstuk is nog geen 20 cents. Toen de president hem vroeg hoe een man van zijne jaren tot dien stap was gekomenant woordde hij op de volgende wijze: //Mijnheer de president, met eere ben ik 72 jaren oud geworden. In mijn jeugdigen leeftijd heb ik de wapenen tot verdediging van mijn vader land opgevat en bij Waterloo gestreden. Gelijk ik trouw en dapper mijn vaderland heb verdedigdheb ik gedurende een lange reeks van jaren vlijtig gearbèid en met eere mijn brood gewonnendit heb ik voortgezet tot dat ik door ouderdom krachteloos ben geworden. Toen heb ik mij gewend

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2