POFFERTJESKRAAM BuitonlaiwlscSi Nieuws. Adverlentiën. Linnen- of Kindermeid MMS, van ouds VAN DER PLAS, ter bevordering van Fabrijk- en Handwerksnijverheid in Nederland. „Welke middelen zijn er aan te wendenom den ambachtsman gedurende den winter, dat h|f vruchteloos zonder verdienste rondloopt, werk en daardoor brood te verschaffen?" discussie is besloten, die leening op f 1,000,000 vasttestellen tegen eene vaste rente van 4*- pCt. met inschrijving a pari of hooger. Ook is daarbij beslist, datwanneer er meer is ingeschreven dan het verlangde kapitaal, gelijke inschrij vingen, niet bij loting (zóoals aanvankelijk was voorgesteld) maar bij perceelsgewijze verdeeling zullen worden aangenomen. Vervolgens is de begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke uitgaven voor 1864, zonder discussie in al hare onderdeelen aangenomen met de wijzigingen die daarop ten gevolge van de aanneming der geldleening zijn gebragt. Niets meer aan de orde zijnde, zoo wordt de zomerver gadering in naam des Konings gesloten. Als een bewijs van buitengewone groeikracht werden ons vertoond aardappelengeteeld op het land van Nico- laas van den Eykel aan de Aloëlaan buiten de Marepoort, waarvan 2 stuks 7^- once wogen. Van twee struiken zijn vijf Nederl. koppen aardappelen verkregen. Als men in aanmerking neemt, dat dit een soort van winteraardappelen is, die nog zes weken in den grond moeten blijven, zal men eenigermate kunnen oordeelen over de gunstige uitkomst van de aardappelteelt in dit jaar. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 60°. Vrijdag morgen te 5 uur 5 8°, te 8 uur 64°, te 12 uur 68°, 's namiddags te 4 uur 61°. Aan het hotel der Fransche ambassade te Weenen heeft men uit Parijs het berigt ontvangendat de val van den hertog van Hamilton is veroorzaakt door de crinoline eener dame, met welke hij den trap afging; zijn voet ge raakte tusschen de ringen of hoepels van dat kleedingstuk waardoor hij het evenwigt verloor en voorover viel. De nood lottige gevolgen daarvan zijn bekend. Voor eenige dagen is te Weenen in handen der policie gevallen een jongeling van 18 jaren, die gedurende de maanden Januarij en Fëbruarij jl. drie belangrijke diefstallen van juweeleu en andere kostbaarheden heeft gepleegd in het paleis van den Prins v. Lichtenstein en in dat van den Prins v. Schwarzenbergzoo mede in het hotel van den graaf v. Festetits. De waarde van het gestolene bedraagt 34,773 fl. Reeds vroeger Ï3 de beschuldigde Harman Samek een Hongaar van geboorte, wegens diefstal gestraft. Men meldt uit Praag, dat Vrijdag jl. brand is ont staan in de onmiddelijke nabijheid van het kasteel Horowitz, toebehoorende aan den Keurvorst van Hessen die zich sedert 14 dagen ongeveer op bedoeld kasteel bevindt. Te Breslau is een nieuwe methode van billard-spelen uitgevonden. Hierbij worden de ballen niet meer met queues voortgedreven maar men bedient zich daartoe van zooge naamde speel-pistolenvoorzien van een pijlwelke tegen de baldie in beweging gebragt moet worden wordt aan geschoten. Een partijop deze wijze gespeeldleverde goede uitkomsten op en duurde niet langer dan een gewone partij. Naar luid eener depêche uit Hamburg isop last van generaal Berggouverneur van Warschauaan den burgerlijken rechter verboden, voortaan tegenwoordig te zijn bij de verhooren der gevangenen in de citadel. Tevens wordt in die depêche gemelddat de Russen thans ligchamelijke straffen op de beschuldigden toepassen, om hunne bekente nissen aftepersen. Generaal Mouravieff heeft van zijn kant de sluiting be volen van alle boekdrukkerijen en boekwinkels te Wilna. Te Mechelen wordt van den 14den Augustus tot aan. het einde dier maand het jubilé van O. L. Vrouwe van Hanswijk gevierd met concoursententoonstellingenconcer ten optogtenilluminatiën en vuurwerk. De bisschop van NimesMgr. Plantier, zal binnen kort een brochure het licht doen zienwaarin de stellingen voorkomende in het werk van den heer Rénan//Het leven van Jezus Christus, worden wederlegd. Te Birmingham heeft bij de viering van het Fores ters jaarlijksche feest een bedroevend voorval plaats gegre pen. Terwijl namelijk een koorddanseres, Madame Genevieve hare kunsten vertoondemet een zak over het hoofdbrak het touw en kwam zij van een hoogte van ongeveer zestig voet derwijze op den grond neder, dat zij op de plaats dood bleef liggen. De heer Layard heeft in het Engelsche Lagerhuisin antwoord op een interpellatie betreffende de Japansche aan gelegenheden gezegd dat hij het evenzeer als iemand betreurt, dat Engeland een eisch tot voldoening tot Japan heeft moeten rigtenmaar dat de regering met dit te doen haar pligt heeft betracht. De Taikoen hadtoen hij het traktaat ouderteekendevolkomen volmagt om te handelen. De beleedigingen van de Japannezen hebben overigens niet alleen de Eugelschenmaar ook de Russen en Amerikanen getroffen. Engeland heeft zich in zijn eischen zeer gematigd getoond, het had regt, om voldoening te eischen. De on der-secretaris van staat hoopte nog, dat Engeland niet ge noodzaakt zal worden om Japan den oorlog te verklaren en dat dit land aan de gedane eischen zal voldoen. De prins Satsumadie de grootste schuld heeftis naar de redenaar gelooft, geen ontoegankelijk persoon en zal voor zijn daden verantwoordelijk kunnen worden gesteld. Een fatsoenlijk BURGER MEISJE, in het vak van Cxaren, Band, enz. zag zich gaarne in deze stad in een' dergelijken winkel geplaatst. Reflecteren- den gelieven zich franco te adresseren onder letter M. aan het Bureau van dit Blad. Er biedt zich aan met Augustus of terstond, eene oud 25 jaar, P. G., van goede getuig schriften voorzien. Adres franco brieven Letter A. aan het Bureau van dit Blad. maakt zijne geëerde Begunstigers en Stadgenooten bekenddat hij met ?ijne jTraaije en welingerigte is geplaatst de eerste van de Yrouwebrug op de Bloemmarkt, en met zijne tweede kraam op de Beestenmarkt; verzoekende vriendelijk ieders gunst, belovende eene prompte en zindelijke bediening met zil ver, a 15 Cents de twee dozijn. E9 R S V R A. JtL G, UITGESCHREVEN DOOR DE VEREENIGING De Vereeniging vraagt: De Vereeniging looft haar groote GOUDEN Fereenigings-Medaille uit voor het beste en voldoend gekeurde antwoord op deze vraag. De antwoorden zullen worden beoordeeld door eene Commissie, waarvan elke afdeeling een lid zal benoemen. Zij moeten door eene andere handdan die van den opsteller, zijn geschreven. Geen antwoord zal ter beoordeeling worden aange nomen, hetwelk blijkt door den opsteller te zijn geschreven. Zelfs zal de toege wezen medaille niet worden afgegeven, wanneer, na de toewijzing, de hand de3 schrijvers in bet bekroonde stuk duidelijk wordt herkend. De antwoorden mogen niet onderteekend, en alléén met eene spreuk worden onderscheiden. Zij moeten vergezeld zijn van een verzegeld briefje, dezelfde spreuk ten opschrift hebbende, en van binnen den naam en de woonplaats van den op steller bevattende. De naambiljetten der onbekroonde antwoorden zullen onge opend worden vernietigd. Alle ingezonden stukken zijn het eigendom der Ver eeniging. De antwoorden moeten in de Nederlandsche taalduidelijk geschreven en franco vóór den 31 December1863 ingezonden zijn aan Den Secretaris van liet Hoofdbestuur voornoemd te 'i Gravenkage J. J. VAN KERKWIJK.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3