Advertentie li. POFFERTJESKRAAM Verklaring ülaglspreuken cii Stopwoorden. DE THEORIE EN DE OPLOSSING VAN HOOGERE MAGTSVERGELIJKINGEN. Dr. E. van der Ven, 1 eno i- advokaten; voor tien jaren werd hij onverwacht tot lid der Tweede Kamer gekozenna vier dagen bedankte hij echter, daar zijn drukke praktijk hem 't waarnemen van dien post niet toeliet. In het Engelsche Huis der Gemeenten is, paar. aan leiding der bekende vervolging van Matamoros, door een lid geklaagd over de in Spanje heerschende onverdraagzaam heid. Een ander lid pleitte voor de Spaansche wetgeving, als strekkende om den onschatbaren zegen van eenheid des geloofs te bewaren en voor het Spaansche gouvernement, hetwelk de wet, die in Spanje het belijden en verbreiden van andere godsdiensten verbiedthandhaaftmaar zulks doet met zoo veel mogelijk verschooning voor andersden kenden. Lord Palmerston erkende, dat in Spanje de onverdraag zame wetgeving door de publieke opinie wordt geschraagd en dat het Spaansche gouvernement het praerogatief der kroon gebruikte om hare toepassing te verzachteniets het welk hij goedkeurde en waarop hij zeide ook in het vervolg te zullen aandringen, onder eerbiediging altoos van Spanje's onafhankelijkheid en rechten. Doch hij voegde daarbijdat de Britsehe onderdanen in Spanje krachtens uitdrukkelijke verdragsbepalingen vrijheid hebben om hunne godsdienst in woningen van particulieren gezamenlijk uitteoefenendat de Spaansche wet daarmede in strijd is, maar dat verdragen en volkenrechtelijke bepalingen meer behooren te gelden dan de binnenlandsche wetten dewijl anders alle vertrouwen op verbindtenissen tusschen land en land zou vervallenen alle onderhandelingen nutteloos zouden worden. Hierop was het Spaansche gouvernement van Engelands zijde opmerkzaam gemaakten de zaak was nog tusschen de twee landen aanhangig. Men zegt, dat de Engelsche regering het voornemen heeft om bij gelegenheid vande. algemaene tentoonstelling 1867 een wedstrijd te openen voor stoomploegen. Alle kos ten zullen ten laste van den staat komen en bovendien zal aan verdienstelijke uitvindersdie geen geld hebben om nieuwe werktuigen te vervaardigenondersteuning worden toegekend. Men hoopt door die proeven een zeker oordeel te kunnen vellen over de meer of minder groote voordeelen der stoomploegen. Uit het bij Newfoundland gezonken stoomschip Anglo Saxon, waarmede, gelijk men zich zal herinnerenvele pas sagiers zijn te gronde gegaan, hebben de duikers reeds 160 lijken opgehaald. De Noordelijke troepen van Amerika hebben door de inneming van Vicksburg 18,000 man Zuidelijken gevangen gemaakt. De Zuidelijken zagen zich, naar men zegt, tol: de overgave genoopt ten gevolge van gebrek aan proviand. Hoogstwaarschijnlijk zal de generaal Grant, wiens operatiën voor genoemde vesting eindelijk met succes zijn bekroond thans met een deel zijner troepen den generaal Banks tot verovering van Port Hudson te hulp komen. Men kan denken dat de inneming van Vicksburg, ge paard met de overwinning van generaal Meade op Lee, een buitengewone vreugde in het Noorden heeft veroorzaakt. Op een der felicitation welke de regering bijdeze gelegen heid ontving, heeft de heer Seward, secretaris van Staat voor Buitenlandsche Zakeno. a. het volgende geantwoord //Mijne woordendat de opstand in drie maanden onderdrukt zal zijn, zijn in hooge mate afgekeurd. Maar ik zeg, dat hij in nog korter tijd onderdrukt zou zijn geworden, indien de raad door de patriotten gegevengevolgd ware. De op stand is alleen voortgezet in de hoop op een vreemde tus- schenkomst." FFt CIEi EL'KIKIfWS. Burgemeester en Wethouders van Leidendoen te weten dat tot het uitkloppen van vloerkleeden en tapijten met uitsluiting van alle andere plaatsenwordt aangewe zen het terrein van den Vestwal aan de Heerenpoort, van de groote begraafplaats tot aan den molen de Stier. Vergadering vari den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 23sten Julij 1863 des namiddags ten twee uur. Onderwerpen 1°. Voordragt tot verhooging der gemeente- begrooting, zoo in ontvang als in uitgaaf. 2°. Staat van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting. 3°. Adres van S. J. Brugmans c. s. tot het verleenen eener bijdrage ter bouwing eener tribune in de manege. 4°. Adressen van Diakenen der Nederduitsch Hervormde gemeente en Regen ten der Roomsch Cath. armenom teruggave van plaatse lijke belasting voor brandstoffenbij hunne respectieve ad- ministratiën op 1 Mei 1863, bij de opheffing dier belasting, aanwezig. 5°. Adres van hulponderwijzers op de openbare lagere scholen voor on- en minvermogendentot verlenging der kermis-vacantie. 6°. Voorwaarden omtrent de verpach ting van het baggerwerk binnen de gemeente. 7°. Concept verordening houdende instructie voor de keurmeesters van levensmiddelen. 8°. Concept-verordening houdende instructie voor de rooimeesters. 9°. Rekeningen over 1862 ,- van: a. het Heilige Geest of Armen Wees- en Kinderhuis; b. het Gereformeerd Minne- of Armen Oude Mannen- en Vrou wenhuis c. het Gereformeerd Minnehuis. Gehuwd C. C. VAN RIJSBERGEN M. W. L. COUVÉE. Leiden, 22 Julij 1863. Den 19den Julij 186 3 overleed te Groningen onze geliefde jongste Zuster en Schoonzuster GEERTRUID VAN BONEVAL FAURE. R. VAN BONEVAL FAURE. J. J. VAN BONEVAL FAURE, van Hall. JE enige kennisgeving ook binnen deze Stad. Een ieder die iets te vorderen heeft van den Ondergeteekende wordt verzocht, de opgave daarvan voor den laatsten Julij 1863 te bezorgen bij den Heer KLIJNÉNoordeinde, hoek Varkenmarkt, te Leyden, zullende na dien tijd geene rekeningen meer aangenomen worden. D. MOLENAAR Jr. De ondergeteekende maakt aan zijne geachte Stadgenooten bekend, dat hij ge durende de kermis met zijn staat op de Bloemmarktde derde van de Vrouwesteeg tegenover den Heer van Amerom Rij tuig-schilder en met zijn Poffertjes- en Wafelkraam op de Beestenmarkt de eerste van de brug verzoekende ieders gunst, belovende een prompte bediening. G. S. EPSKAMP van Leiden. Vóór lezers van liberale Dagbladen is onmisbaar van den Zin en de beteekenis der bij het behandelen van Staatkundige Vraag stukken veel gebezigde Bewerkt door Dr. D. J. W. DAAMEN. Een boekje van 90 pag. a 40 Cents verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en bij den Uitgever A. H. W. DAAMEN te Terborgli. Bij A. W. SYTHOFFte Leidenis ter perse Een handboek, Ingcrigt ook naar de behoefte van hen die niet geregeld onderwijs kunnen ontvangen. .-0 1 oaol •.•Jioqj.r. -v' 1 gna°B- j hav tod .tr,jr-<»luoow^ Leer aar in de Wis- en Natuurkundige Wetenschappen aan het Stedelijk Gymnasium te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3