Buitenlandsch Nieuws. geneesheeren gelast, om minstens 14 dagen zeer stil en zoo mogelijk op ééne zij te blijven liggen en rust te genieten, ten einde de kogel de edele deelen van het ligchaam, die thans niet gekwetst zijnniet beleedige. Zijn toestand is buiten verwachting zeer gunstig en Mgr. blijft zonder de minste koorts en verklaart zich inwendig bijzonder wel te bevinden. H. M. de Koningin-moeder en H. K. H. de Groother togin van Saxen-Weimar hebben door een telegram verzocht omtrent den toestand van den Hoogwaardigen lijder te wor den ingelicht. De justitie is van hare derde instructie in loco terug gekeerd en alle geruchten omtrent den dader blijven zeer duister Aan de Marinewerf te Vlissingen worden machines gesteld tot het vervaardigen van pantserplaten voor de te pantseren oorlogschepen. Bij voortduring blijkt het, dat de rivier het Zwarte water bij Zwolle vrij veel zalmen bevat en voor de kunst matige teelt er van zeer geschikt is. Zoo zijn voor eenige dagen door den Zwartsluizer visscher B. Yinke, bij Gene- muiden, wederom drie zalmen in een fuik gevangen, ter zwaarte van 2 2|- en 12 oude ponden. Die van 12 pond werd te Zwolle voor f 10,22 verkocht. Voor lageren prijs kunnen ook de liefhebbers van bot aan hunnen smaak voldoen want van die vischsoort is gedurende de laatste veertien dagen niet minder dan ruim 48,000 a 49,000 stuks ter markt gebragt. Zondag avond omstreeks 11 uur heeft er ten huize van den heer L. te Zwolle een ontploffing van petroleum plaats gehad, waardoor niet alleen het bassin in de lamp geheel werd verbrijzeld, maar ook eenige glasruiten zijn gesprongen. De petroleum, die zich in de lamp bevond, verspreidde zich braudende over de tafel en den vloer van het vertrekwaarin de ontploffing plaats hadmet zoo groote snelheid, dat de aanwezigen met een gedeelte hunner klee- dingstukken de vlammen moesten blusschen. Te Tilburg heeft dezer dagen iemand, die in 1860 gehuwd waszich herinnerddat bij gelegenheid dier pleg- tigheid niet de naam zijner vrouw, maar die zijner vrouws zuster was voorgelezen. Het hieraan toeschrijvende, dat hem de kerkelijke inzegening van zijn huwelijk geweigerd was, vervoegde bedoelde persoon zich bij den wethouder, die bij onderzoek werkelijk bevond dat de man gehuwd was met een andere vrouw dan hij bedoeld had. De wethouder wist er niets beters op dan het huwelijk nog maar eens, maar nu met de bedoelde echtgenoote, te voltrekken. Dit heeft dan ook plaats gehad. Gelukkig was het huwelijk nog met geene kinderen gezegend. Dingsdag is -de 66ste jaarvergadering van het Ne- derlandsche Zendeling-genootschap geopend door den Voor zitter van het Hoofdbestuur, Ds. H. G. J. van Doesburgh die daarop het praesidium overdroeg aan Ds. W. P. E. Bouman. Uit het rapport over 1862 blijkt, dat van dé //kleine stukjes" 16293 exemplaren waren gedebiteerd, waaronder 11163 van de nieuwe zèndingskaart. Voorts wérd o. a. voor rekening van het genootschap bezorgd 10Ó0 exemplaren van een Maleische inleiding tot de bijbelboeken naar het handboek van Prof. I. I. Prins. i Even als in vorige jarenzijn in de gevangenis voor veroordeelde vrouwen te Woerden, op den 17den dezer, eenige veroordeelden als lidmaten der Hervormde gemeente aangenomeneft op Zondag daaraanvolgende door den pre dikant Ds. Jansen Schoonhoveniri tegenwoordigheid van een aantal heerentevens leden der commissie tot zedelijke verbetering der gevangenen, zoomede van eenige dames, bij de godsdienst-oefening plegtig bevestigd. Voorzeker een be wijs dat de1 harten van somüiigen dier ougelukkigen nog ontvankelijk zijn voor zedelijke en godsdienstige gevoelens. - Beroepen bij de Herv. gemeente te Harderwijk Ds. G. A. Eademaker, predikant te Hattem. Bij de opening der stembriefjes ter verkiezing van negen leden voor den Gemeenteraad zijn van de 618 inge leverde billetten 10 van onwaarde verklaard. Niet alle stem briefjes hielden negen namen in; er waren meer dan 100 daarónder waarop minder naitien waren ingevuld. Van de geldige uitgebragte stemmen verkregen Mr. D. Tie- boel Siegenbcek 452, Mr. J. van Outeren 396 Prof. J. van der Hoeven 392, Mr. H. Gevers 386, Mr. H. P. J. Tol lens 3 83 B. W. Wttewaall 377 Mr. K. J. F. C. Knep- pelhout van Sterkenburg 372 M. G. ten Sande 35 8 Mr. J. E. Goudsmit. 333 en Mr. H. C. J. Hoog 215. Derhalve hebben de 9 eerstgenoemden en dus al de af tredende raadsleden de volstrekte meerderheid verkregen en zijn zij op nieuw verkozen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 5 8°, te 10 uur 56°. Woensdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 65°, te 12 uur 70°, 's namiddags te 4 uur 64°. Uit Rome wordt aan La Discussione gemeld dat eenige dagen geleden, des avonds ten half 10 ureeen vreesselijk groote bom, met vervaarlijk gedruischonder een der ven sters van het door den voormaligen Koning van Napels be woond paleis gesprongen iswaardoor wel vele glasruiten verbrijzeld zijn, maar niemand gekwetst werd. Frans II, die zich toen dit gebeurde niet te huismaar bij den graaf van Trani bevondheeft het raadzaam geoordeeld den nacht aldaar doortebrengen. Uit Brody wordt gemelddat de in handen der Rus sen gevallen gewonden en gevangenen der expeditie onder Wysocki zeer onmenschelijk worden behandeld. De eerste missen bijna alle verpleging en aan de geneesheeren te Brody, die aangeboden hadden het kosteloos te doenwerd zulks geweigerdvele gewonden werden door de soldaten en menig hulpeloos achtergeblevene door de boeren vermoord. De ge vangenen daarentegen werden half naakt en barrevoets en onder het toebrengen van slagen van dorp tot dorp voort gedreven en bekwamen bovendien zulk slecht voedseldat zonder het medelijden der inwoners zeker reeds velen van honger en uitputting zouden gestorven zijn. De gevangenen zullen naar Kieuw getransporteerd en bij de strafkompag- niën ingedeeld worden. Donderdag avond reisde graaf Wielopolski, met den van Thorn komenden sneltreinte Bromberg door. Aan het station werd hij door een aantal gendarmes ontvangen, die hem tot in de buffetkamer en later weder naar den waggon begeleidden, waarna hij zijn reis in de rigting van Berlijn voortzette. De Overleden' Aartshertog Maximiliaan d'Este was ge durende een reeks van jaren een ijverig ondersteuner van geestelijke orden. Voor de Jezuïten en Redemptoristen heeft hij 7 kloosters doen bouwen en rijk begiftigd en nog daar enboven een 7tal gestichten in het leven geroepen voor de zusters der Duitschè orde, die ten getale van 170 daarin zijn opgenomen. Zelfs toen de zusters van den Goeden Her der uit Modena om zekere redenen waren verdreven, wer den zij door gènoemden Aartshertog voortdurend rijkelijk ondersteund. - Bij besluit van 18 d^zer heeft de Koning van Wur- temberg de gouden medaille van burgerlijke verdiensten toe gekend aan den Pranschen gezant te Stuttgardt, graaf de Damremontvoor het ifcét veel moedbeleid en zelfopoffe ring redden van een kind, dat op het punt was van te verdrinken. Te Parijs liep dezer dagen het gerucht, dat men aan het Russische gezantschap zich gereed maakte om te vertrek ken de beurs onderging daardoor een gevoelige daling. Weldra werd het echter opgehelderd. Het hotel behoort aan den heer von Rothschildmaar zal thans betrokken worden door diens zoon, die vérleden jaar getrouwd is. De Russi sche gezant zoekt ijverig naar een nieuwe woning en schijnt dus geen vooruitzigt te hebben vooreerst te zullen moeten vertrekken. Toch zien velen den toestand duister in, daar het antwoord van Rusland aan de drie groote mogendhe den bij deze veel ontevredenheid moet hebben verwekt en we nu eigenlijk even ver zijn als zemaanden geleden behalve dat we zooveel nader aan het koudere jaargetijde gekomen zijn, waar in de Russen hun slag kunnen slaan en den opstand onderdrukken. Brussel is in rouw over den dood zijns burgemees ters. De overledene genoot letterlijk aller achting en is be zweken teri gevolge van den grooten ijver, waarmede hij zijn post vervulde. Vroeger was hij een der uitstekendste

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2