N°. 1048. Donderdag 23 Julij. A°. 1863. Binncnlandsch Nieuws. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, he- halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95 en franco per post f 2.80 iu de drie maanden. Afzouderlijke Nom- mers Vijf Ceuts. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cu. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 ra.; 10 17 mi; 1 u. 17 tn.; 3 u. 49 m.'; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 in.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; haar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m,; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 in.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vjn Amsterdam (lleerebijt) naar Leideu dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbus! igtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u. 10 m., 's namiddags te 8 u.l 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Iodisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telngraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7J- uur *s m. tot 9 u. 30 ra. ar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te. 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, elkeu werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9^-2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Dezer dagen is openbaar gemaakt het verslag van het verhandelde in de vierde vergadering der Hoofdcommissie tot oprigting van een Nationaal gedenkteeken voor Novem ber 1813, gehouden op Donderdag 9 dezer, ten paleize van Z. K. H. Prins Frederik te 's Gravenhage. Wat daarin hoofd zakelijk is besloten, werd reeds vroeger medegedeeld, maar een en andere bijzonderheid verdient nog wel meer algemeen te worden bekend gemaakt. Nadat te 12 uur de leden der Hoofdcommissie zich in een der zalen hadden vereenigd, begaf Z. K. H. zich om trent half één uur in hun midden en opende de vergade ring met een toespraak, die getuigde van een ronde en open hartige ontvouwing van zijn persoonlijk gevoelen betreffende die zaak. Dat bleek ook later, toen Z. K. H. te half twee uur in een vergadering met de leden van eer en de. afge vaardigde leden een rede hield, die zeer uitvoerig het plan en de ingebragte bezwarenhet doel en de tot bereiking daar van aantewenden middelen ontwikkelde toetste en voorstelde. Nadat de secretaris en de penningmeester eenige mede- deelingen hadden gedaan betreffende hetgeen door de Hoofd commissie was verrigt en reeds in giften ontvangenver volgde Z. K. H. zijn vroeger afgebroken rede en deelde zijn plan medeten aanzien van het Nationaal gedenktee ken dat in menig opzigt merkwaardig was en in treffende bijzonderheden ook de staatkundige beginselen deed uitko men, die Z. K. H., steeds in zijn eigen naam het woord voerende, belijdt. Wij achten van zeer veel belang dat dit meer bekend wordtmaar de rede is te grootom die in haar geheel optenemen. Men leest in de Middelburgsche Courant: Men her innert zich hoe voor ruim een jaar algemeenook in de Tweede Kamer, de wensch werd uitgesproken dat aan de Leidsche Hoogeschool een leerstoel voor de sanskritische talen enz. werd opgerigt. Dit geschiedde met het oog op Dr. Kernden eenigen Nederlandschen medewerker aan het sanskritisch woordenboek, dat in St. Petersburg verschijnt; een geleerde, bekend als leerling der Grimm's te leerlijn voor wien zijn vaderland slechts een leerstoel ahn het athe naeum te Maastricht had. Die pogingen mislukten enwat hier gevreesd werdi» geschied. De Engelsche regering heeft aan Dr. Kern zulke aanbiedingen gedaandat hij in hare dienst is getreden. Thans verneemt men, dat de heer Kern, na een geruimen tijd nog in Londen zijn studiën te hebben voortgezet, dezer dagen naar Calcutta is vertrokkenom aldaar voor de be langen der wetenschap en van zijn nieuw vaderland werk zaam te zijn.. Uit Hamburg wordt dd. 20 dezer het volgende ge meld: f/Op de tentoonstelling alhier verkreeg de Holland- sche kaas, door den heer Wernink te Gouda, door het in termédiair van de Nederlandsche Vereeniging ingezonden de groote, en die van de firma van Tuenenbroek te Am sterdam de kleine bronzen medaille." Naar men verneemt, verkreeg het vee, door de Nedei> landsche vereeniging voor de tentoonstelling te Hamburg ingezonden, de volgende prijzenNoord-Hollandsche stieren lste prys, dito vaarzen 3de prysGroninger stieren 1ste prijs, dito koeijea 2de prijs, Drentsche dito 3de prijs. Het Friesche rundvee werd niet ter mededinging toegelaten. In de laatste helft van Augustus zal te Gouda een tentoonstelling van fokdieren, rund- en wol vee worden ge houden. De pryzen worden op de meest vrijgevige wijze zonder -beperkende bepalingen uitgeloofd. De dierendie ter mededinging worden gevraagd, zullen moeten zijn runderen van inlandsch ras, schapen van inlandsch of Engelsch ras. Indien het plan der afdeeling Gouda en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw bijval vindt, zal telkens in den nazomer een dergelijke tentoonstelling worden gehouden. Voor de bestrijding der onkosten, die de feeste lijkheden, vuurwerken enz. zullen veroorzaken, heeft de stad f 400 aangewezen. De toestand van Mgr. Zwijsen is bevredigend. Prof. Tilanus heeft den lijder voor eenige dagen rust aanbevolen, opdat men daarna tot het uithalen van den kogel zou kun- nen overgaan. Men zegt dat Mgr. den dader kent,-4tfaar niet wil noemen, en de geheele zaak maar stil hadAvillen^,. houden. )<- Maandag morgen i3 Prof. Tilanus, die Mgr. den aartsbisschop heeft behandeldweder naar Amsterdam ver trokken en Z. H. W. in overeenstemming met <T^ andere

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1