N°. 1044. Zaturdag 18 Julij. A°. IHliiS. Verkiezing van Raadsleden. dagblad" Prij» der Advertentiën: 1-6 regels 0.7S. Iedere regel meer 12j Ct?. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regeU ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vao genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen vau Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.j naar Haarlem en Amsterdum te 8 u. 33 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 in.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zoudag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) uaar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag S u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 10 m., 's namiddags te 3 u. 45 ra. 'savonds te 8 it. 10 ui. Oost-Iadisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijlts-Telegrauf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Teiegraaf dagelijks vau 7j uur 's ra. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau i uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag vau 's morgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der Ia- en Uitgaande Rechten en Aeoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, eD franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. II. Wij prijzen de raadsleden, die zich geheel onafhankelijk gevoelen Van hanne kiezers en zonder aanmatiging toch er vóór uitkomen, dat zij werkelijk door de trouwe waarne ming van hun taak en de wijze, waarop zij het in hun ge steld vertrouwen beantwoorden, aanspraak hebben op de achting der kiezers. Daarom kan er veel afhangen van het gedrag der kiezers, of zulke raadsleden geneigd zijn de taak die men hun opdraagt te aanvaarden of voorttezetten. Wiens herkiezing of benoeming min of meer hevig wordt bestre den kan er gereede aanleiding in vindenom de verkie zing aftewijzen en wien in het oog springt, dat een erkende nulliteit hooger staat aangeschreven, zal bij de bewustheid van gepaste eigenwaarde zonder hooghartigheid de rug mo gen toekeeren aan hendie een valschen maatstaf tot be oordeeling ter hand namen. Wij willen karakters zien in de mannen, die het Volk vertegenwoordigen en keuren elk mid del af, waardoor zij zich in de gunst van de kiezers wil len aanbevelen. Daarom vragen wij ookwanneer het de juiste tijd iswaarop iemanddie bij een verkiezing in aanmerking komt, zijn besluit openbaren moet, omtrent de aanneming of het bedanken? Meermalen trok het onze aandacht, dat personen, die in een of andere kiesvereeniging tot vervulling eener openstaande plaats in den Gemeenteraad of de Provinciale Staten waren aanbevolenzich reeds verklaardenof zij zich die keuze lieten welgevallen, vóór, en aleer zij de verzekering hadden erlangd, dat zij werkelijk daartoe door de meerderheid der kiesvergaderiug waren verkozen. Vaak gaf zulk een voor barige beslissing aanleiding tot verwarring en niet het minst tot onzekerheid bij de invulling der stembriefjes. De eenige redendie men tot verdediging van zulk een handeling kan bijbrengen, is de zucht, om zooveel mogelijk nuttelooze stemmingen te voorkomenen de kiezers niet door herhaalde stemmingen en herstemmingen aftematten. Die reden even wel mag niet verhinderendat het kiesrecht met naauwge- zetheid worde uitgeoefend en wij willen trachten het stand» punt te handhavenvan waar ons kiesstelsel eigenaardig behoort te worden beoordeeld. Men treft het reeds menigmaal aan bij de voorbereidende werkzaamheden van een kiesvereeniging, dat een der aan bevolen candidaten verzoekt niet in aanmerking te komen. De mede-candidaatdie dat verzoek niet doet, wordt door zijn stilzwijgen beschouwd wel in aanmerking te willen ko men, ofschoon zijn stilzwijgen rust op de meening, dat hij zeker de sympathie van de meerderheid der vergadering niet zal verwerven. De redenen, die de eerste aanvoert, om zijn verzoek te wettigen, zijn gewoonlijk of kunnen immers zijn van dien twijfelachtigen aard, dat het voor den twee den niet moeijelijk zou zijn zich daarop te beroepen, wan neer zijn bescheidenheid hem niet weerhield zich daarover uittelaten. Van die zijde beschouwd werkt men door die voorbarigheid onwillekeurig mede, dat de positie van den anderen candidaat moeijelijk wordt, hetgeen geheel zou wor den afgesneden, zoo men de vrije uiting der kiesvergade- ring omtrent de mannen harer keuze eerst had afgewacht. Ook dan evenwel als het besluit der kiesvergadering de keuze heeft bepaald, komt naar ons inzien geen beslissing te pas. Dan eerst moet blijkenof de aanbeveling der kies vereeniging de sympathie van het meerendeel der kiezers verkregen heeft. Zelden vernamen wij afdoende redenen voor het verzoekom niet in aanmerking te komen. In elk geval waren het redenen buiten de wet gelegendaar de kiesver- eenigingen zich wel zorgvuldig wachten personen aantebe- velendie de wettelijke vereischten missen of in de termen van uitsluiting vallen. Maar wat die redeneu kunnen zijn, zeker is het, dat het oogenblik van beslissing eerst daar is, wanneer het blijkt, dat de meerderheid, en welk een meerderheid van de kiezers zich heeft verklaardwien zij de gewigtige taak opdragen, wien zij hun vertrouwen schenken, wiens in--

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1