GRAC1EUSE, Tijdschrift voor Dames. De JULIJ-AFLEVERING van de heeft verklaarddat zij reeds verscheidene kinderen ten ge volge van dergelijke oorzaak heeft verloren. Te Keulen logeert sedert eenige maanden een En- gelschman in een hotel nabij den Dom, alleen om het oogenblik aftewachtenwaarop dit gebouw zal afbranden hetgeen, volgens het idee fixe van den jongen man, weldra gebeuren moet. Zoodra de Dom is afgebrandzal hij ver trekken. Tegenwoordig zit de zonderlinge gentleman, die steeds in een opgewonden toestand verkeert en dus weinig slaapteen goed gedeelte van den nacht voor het raam de oogen gevestigd op den Dom en wachtende op het tee- ken van zijn vertrek. Eenigen tijd geleden had de Russische regering een belooning van 3000 zilveren roebels uitgeloofd aan den- gene, die haar de plaats zou aanwijzen, waar het nationaal comité van den opstand zijn geheime drukkerij had. Een zeker persoon volgens zijn opgave letterzetter op die druk kerij vervoegde zich bij den hoofddirecteur van. politie en beloofde hem de vereischte opgaven te zullendoenwelke tot de ontdekking der drukkerij konden leiden.. Zopdr* de noodige aanwijzing was gedaanbegaf de gewapende magt zich des avonds te 11 uur'.naar de plaats. Men vond in de daad een drukkerij, welke door het personeel slechts weinige oogenblikken te voren was verlaten. Bij het onder zoeken van het lokaal trof men er een kast aan die goed gesloten was; men verbrak het slot en vond in de kast het verworgde lijk van den persoondie de aangifte had gedaan. Zaturdag gaf de Keizerin van Frankrijk een groot diner op Villeueuve l'Étang aan een 120tal personen die deel uitmaken van haren intiemen vriendenkring. Na het diner ging men een toertje te paard doen of naar verkie zing spelevaren, terwijl tot op een tamelijk gevorderd uur ■illuminatie werd ontstoken. Des nachts te 2 uur vertrokken de genoodigden naar St. Cloudalwaar een prachtig souper iwerd voorgediendof liever een déjeuner, aangezien het helder ■dag was toen het feest ten einde liep. De afwezigheid van den Keizer maakte dat de etiquette minder streng behoefde te worden in acht genomeii, zoodat het een ongedwongen en zeer opgewonden feest was. Ten einde den landbouw bij den ophanden zijnden oogst te gerieven, heeft Keizer Napoloen besloten een groot Aantal soldaten met verlof huiswaarts te zenden. Velen zien hierin een bewijs te meer dat de Keizer vooralsnog niet aan oorlog denkt. Een Fransch statisticus vestigt de aandacht der huis vaders op het gevaar dat zij loopen om door de crinoline rage geruïneerd te worden. Hij heeft uitgecijferd, dat in Frankrijk jaarlijks 20 millioen vrouwenkleedjes gemaakt en versleten worden. Nu vordert de, tegenwoordige omvang der crinoline drie ellen stoffaadje meer dan vroeger voor eert kleedje. Dus worden er zestig millioen ellen stof meer gebezigd dan uiterst noodzakelijk blyffc om een vrouw be hoorlijk aantekleeden. Schat men nu door elkander de prijs van die stoffen op 2 francs per el, dan krijgt men al een kapitaal van 150 millioen. Maar dat is alles nog niet., Nie mand draagt tegenwoordig minder dan twee rokken onder, een kleedje. Voor elk zijn weer drie ellen noodig, dus voor detwee zes ellenaangewend over de twintig millioen kleedjes, 120 millioen ellen. Deze nu gerekend tegen een franc per el, geeft dit weer een cijfer van 120 millioen francs. Voeg daar nu den prijs der stalen veren eens by die door elkaar op 15 francs per rok kunnen worden ge rekend, dan komt men nog eens tot de 150 millioen frs. Summa summarum verslinden de crinolines in Frankrijk alleen jaarlijks 420 millioen francs, of ruim 200 millioen Nederlandsch. Men schrijft uit Brussel, dat de Pauselijke regering tot de aflossing van den Scheldetol volstrekt meer heeft willen bijdragen dan van haar gevorderd werd; zij wilde namelijk ook voor die havens betalendie vroeger tot den Pauselijken staat behoord hebbende, thans bij het Koning rijk Italië gevoegd zijn. Daar het Koningrijk Italië echter door Belgie erkend iskon het laatstgenoemde in dit groot moedig voorstel niet treden en heeft de Pauselijke nuntius alhier aanschrijving gekregen, om in dat geval geen deel te nemen aan het congres. v - In het gehucht Wackerzeel bij Werchter, arrondisse ment Leuvenzijn twee huizen afgebrand. Een der bewoners 62 jaren en zijn kleindochter 5 jaar oud, zijn daarbij om gekomen. Een koe, een vaars, een geiten het huisraad zijn een prooi der vlammen geworden. In het laatst des vorigen jaars bedroeg het aantal vloeijende petroleum-bronnen in de olie-voortbrengende stre ken van Noord-Amerika 75, de vroeger vloeijende, thans gepompt wordende bronnen 62, terwijl 35 8 bronnen in ex ploitatie gebragt zijn. De dagelijksche opbrengst was 5772 vaten. De gemiddelde kosten -dier bronnen bedragen elk 1000 dollars. - De aandeelen in de nieuwe maatschappij der Hud- sonsbaai zijn te Londen geplaatst; er was veel meer inge schreven dan voor de vorming van het maatschappelijk ka pitaal wordt vereischt. Ten gevolge van de heerschende droogte heerscht in Hongarije een voorbecldeloos gebrek aan voeder voor het vee. Schapen van het edelste ras worden voor eene kleinig heid van de hand gedaan. Men verneemt, dat een der voornaamste edelliedendie een zeer groot aantal kudden schapen bezit het plan heeft gevormd 30,000 stuks naar Moldavië te zenden. Dit zal met groote uitgaven gepaard gaanmaar de schapenallen van de edelste Tassenzul- len waarschijnlyk behouden worden. De waarde van een dergelijke soort uitnemende schapen is bijzonder groot. In een dagblad van New-York leest men het vol gende //Bij Barnum zal binnen kort de grootste curiositeit van onzen tijdeen eerlijk leger-leverancier tentoongesteld worden, en er bestaat zelfs kans, dat tot hetzelfde doel een eerlyk kwartiermeester gevonden zal worden. Wij zullen dus voortaan de wonderen niet in het Oude Testament alleen behoeven te zoeken." Berigten van Afrika's Westkust, dd. Sierra Leone 21 Juny, melden, dat de handel langs de kust in zeer gedrukten staat verkeerde ten gevolge van heerschende ziek ten en de onzekere betrekkingen met den Koning der As- hantijnen. Advertentien Bevallen van een Zoon EMILIE STEIN, geliefde Echtgenoot van S. A. ANDRESON. Leiden, 12 Julij 1863. Algemeene kennisgeving. Eene Jufvrouw, P. G., biedt zich aansis Jufvrouw van Gezelschap, bij eene Dame of in een huishouden waar kinderen zijn, ten einde de ^rouw des huizes te adsisteren. Zij kan goed Naaijen Strijken en met de Wasch omgaan, en is van goede getuigschriften voorzien. Adres met franco brieven onder Letter Z. aan het Bureau vanuit Blad, bevat de navolgende handwerken en modes. Inktlap. - Toiletkussen. - Deken. - Déjeuner-servet. - Haarnet. - Négligé-jak voor eene dame. Nacht- I muts voor eene dame. Kant. - Spiraal-patroon voor Kousenrand. - Prakti- sche luijermand. VII. Kaper. - VIII. Piqué bakerrok. - IX. Hemd voor een. pasgeboren kind. - Gepunte rand. - Modes, enz. enz. De Gracleuse geeft jaarlijks twsalf Afleveringen met romantische verhalen naar de bests schrijver! van het buitenland;, voorts bij reisbeschrijvingen, geschiedkundige of wetenschap pelijke zaken, iets voor het huishouden of de keuken aanteekeningen en opmerkingen voor elke maand, opgave der nieuwste boeken en muziek; al die zaken, om kort te gaan, die in dc beschaafde vrouwenwereld welkom en belangwekkend knnnen zijnverder twaalf Modeplaten en beschrijving van Modes, twaalf bladen met patronen van borduur- en ander werk, en bo vendien eene menigte tapisserie- en, haakpatronen. Men abonneert zich voor niet minder dan een jaar. De prijs van elke Aflevering is 50 of 30 Cents, naar de uitgave welke ds Dames verlangen, met of zonder de Lectuur-. GRACIEUSE,

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3