Binnënlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Men pleegt er op uit te zijnom bij voorkeur tot ver schillende betrekkingen van dien aard, vooral in kerk- en armbestuur te kiezendie van buiten kwamen en voorlich ting behoefdennaar den smaak van hendie gaarne an deren tot lichten willen dienenal is het ook valsch- of kunstlicht. Daarom hechten wij zeer veel aan een eigep zelf standige keuzedaarom prijzen wij de keuze aan van eer lijke en bekwame mannen, onverschillig van welke rigting zij zijn daarom waarschuwen wij tegen de keuze van nulli teitenmannen van ja en neen, wier populariteit alleen de zelfzucht bedoelt en die tot alles in staat zijn tot kruipen zoowel als tot intrigerennaarmate eerzucht en eigenbe lang zulks gebieden. Zij alleendie het niet verbloemen hoezeer hun neiging tot het innemen van een raadsplaats strookeu' moet met de'erkentenis'der kiezers, dat de op- ofFering van tijd en moeite in de toewijding aan de behar tiging der openbare belangen hoog wordt gewaardeerd - zij verdienen vooral in aanmerking te komen als er van ver kiezing of herbenoeming sprake is. Z. M. heeft benoemd tot president van het provinciaal gerechtshof in Friesland Mr. W. W. Buma, thans raads heer; tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Assen Mr. J. Tonckens, advocaat aldaar; tot commissaris van po litie tè Amsterdam Mr. J. de Witt, hoofdcommies aan de stedelijke secretarie te Alkmaar; tot rechter in de arrondis sements-rechtbank te Amersfoort Mr. H. Croockewit Jr., griffier bij het kantongerecht te Amsterdam; tot kanton rechter te Vlaardingen Mr.W. F. van Deinse, thans te Sluistot procureur te Arnhem Mr. C. B. A. Moerkerk van Steel, adv. aldaar, tot difecteur van wege den handel bij het vrije entrepot te Rotterdam den heer P. C. Deutz Ebeling, en op verzoek eervol ontslag verleend aan J. G. ..Frencken als kantonrechter te Asten en aan den officier van administratie 2de klasse J. H. Appelius van Hoboken uit de Zeedienst. De audiëntie van den Minister van Finantiën zal op Donderdag den 16den en die van den Minister, van Ma- ririe óp Vrijdag den 17den dezer niet plaats hebben. -—In de vergadering der Provinciale Staten van Zuid- Holland van heden Dingsdag is besloten Gedeputeerde Sta ten te magtigen om aan de commissie voor de tentoonstel ling van metalen en daaruit vervaardigde voorwerpen in de maand Augustus te 's Hage te houden te kennen te geven dat wanneer het nader blijken mogt, dat er bij haar een tekort ontstond, de Staten bereid zijn een subsidie te ver- Teenen uit de provinciale fondsen tot een maximum van f 800. n' De Koninklijke marechausée werd de vorige week onderrigt, dat men in dé gemeente Herpen sedert jaren een krankzinnig man mishandelde en opgesloten hield. Toen .de brigade-commandantgeassisteerd door. .de noodige man schappen ter aangeduide plaatse onderzoek deed, vond men den öngelukkigen S. bijna zonder kleederen in een voch tig kleinsmerigzonder lichten wat meer zegtzonder luchtgaten voorzien hok opgesloten. Bedoelde verblijfplaats gaf dan ooktoen zij geopend werdzulk een onverdra- .geljjke lucht van zich, dat de aanwezigen bijna in onmagt vielen. De lijder zag er allerellendigst uitverklaarde eenige jaren geleden, er eeDS een enkele maal te zijn uitgeweest, en is ter verpleging naar het krankzinnigen-gesticht te 's Her togenbosch opgezonden. Dit is het tweede feit van dien aard, ift het arrondissement van 's Bosch gepleegddat binnen een maand tijd ter kennis der justitie komt. Het andere :bad in de gemeente Boekei plaats. In de gemeente Uden en Boekei heeft den 11 den dezer een formeel oproer plaats gehad. De landbewoners al daar waren elkander-sedert lang vijandig. Over een weinig 4 beduidende oorzaak ontstond er Zondag een hevige woor denwisseling tusschen eenige boerenvelen mengden zich ongeroepen in dien strijdtotdat partijen tot aanzienlijke menigten waren aangegroeid en er met gebruikmaking van pieken, gaffels-zeissen enz. een feitelijke ontmoeting plaats vond. Van weerszijden moeten vele verwondingen te betreu ren zijn. Door het bijeentrekken van al de omliggende bri gades maréchaussees en door het doen van eenige arres- tatiën moet er de rust oogenschijnlijk zijn wedergekeerd, Te Sneek worden sedert eenigen tijd vreemde of al thans zeldzaam gezien wordende dieren opgemerktwelke men den naam geeft van Steenotter, hebbende de gedaante van een mud; de kop gelijkt op die van een kat, zij zijn donker grijs met witte vlekkende nagels aan hunne poo- ten schijnen zeer scherp te zijn, althans zij loopen tegen de muren op, even vlug als over den platten grond, springen langs de daken van het eene huis op het andere,, dringen door den schoorsteen in de huizenen hebben o. a. op die wijze bq een heer uit een zijner vertrekken verscheidene kostbare vogels gestolendes daags worden zij niet gezien onderscheidene nachten patrouilleert men reeds met geladen gewerendoch tot heden heeft het nog niet mogen geluk ken een van die roofdieren te treffen. Te Breda, zoo mede in hare onmiddelijke nabijheid, laboreren tegenwoordig vele menschenvoornamelijk dia van het vrouwelijk geslacht, aan diarrhaea. Men wil dat dit aan het gebruik van de nieuwe aardappelen is toeteschrijven. Ook i3 men tot de ontdekking .gekomendat een zeker soort van aardappelennadat zij gekookt zijnzwart wor den en deze nadeelig op de gezondheid werken. Vrijdag heeft te Enschedé de aanbesteding plaat» gehad van 40 arbeiderswoningen. Er waren 10 billetten ingekomen. Hoogste inschrijver was de heer H. Tönis, voor f 30,000, minste de heer Wegkamp, voor 25,200. Deze woningen moeten 1 November gereed zijn. Het werk is aan den heer Wegkamp gegund. Ds. J. H. Gunning Jr., predikant te 's Gravenhage heeft bij de HH. boekhandelaars M. M. Couvée en M. J. Visser aldaar, nedergelegd de volgende verklaring aaa de Synode der Nederl. Herv. Kerk ii Hoog-Eerwaarde Heeren De ondergeteekendenmansleden der Hervormde Gemeente te 's Gravenhage, geven U Hoog-Eerwaarde met verschuldig- den eerbied te kennendat zij het in het belang der Kerk wenschelijk achten, dat Art. 23 van het Algemeen Syno daal Reglement ten uitvoer gelegd worde." Naardien aanhangers van de meest verschillende geloofs overtuigingen in onze dagen met elkander zamenstemmen in den wen3chdat de vertegenwoordiging der gemeente door de gemeente zelve gekozen worde, zoo vertrouwt hij dat allen, die dezeu wensch met hem deelenwel zullen willen gehoor geven aan zijne uitnoodigingom deze ver klaring mede te onderteekenenopdat de denkwijze der 's Gravenhaagsche gemeente omtrent dit punt openbaar wor den moge, niet zoo zeer aan de Synode, welke geen aan drang behoeft, maar aan de gemeente zelve zoowel hier als elders. Zondag morgen is de nieuw beroepen leeraar bij de Waalsche gemeente te Delft, Ds. Rochedieu, van Sédan, in zijn herderlijk ambt bevestigd door Ds. E. A. Zubli, van '8 Gravenhagedie te dezer gelegenheid tot grondslag zijner leerrede had gekozen I Tim. IV: 16. Des avonds hield Ds. Rochedieu zijn intreerede naar aanleiding van 2 Tim. I: 12. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Surhuizum Ds. N. Warmolts, thans te Westerembden. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Zalt-Bommel door Dr. J. G. R. Acquoypredikant te Koog aan de Zaan. Beroepen tot predikant bij de Christelijke Afgeschei dene gemeente te Werkendam Ds. Wijnbergen, predikant te Alphen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 65°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 6U°. Dingsdag morgen te 5 uur 5 8°, te 8 uur 64°, te 12 uur 69°, 's namiddags te 4 uur 74°, - De rechtbank te Weenen heeft een vervolging inge steld tegen een ingezeten aldaar, wegens mishandeling van zijn 12jarig zoontje, dien hij met een dikken stok derwijze heeft geslagendat de knaap een paar dagen na die gru welijke tuchtiging is overleden. De moeder van den knaap i.' x

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2