N°. 1041. Woensdag 15 Julij. v 863. I Verkiezing van Raadsleden. L :j De tijd nadertwanneer de verkiezing voor een deel van den Gemeenteraaddat in de maand September aanstaande aan de beurt der aftreding is, moet plaats hebben. In elke gemeente van het Rijk, hoe gering of hoe aanzienlijk het cijfer der kiezers is, zullen de kiesgerechtigden treden in een onderzoek en een overweging van de wijzewaarop de aftetreden raadsleden zich van de taakdie zij op zich na men hebben gekweten en in hoever de verwachtingdie de meerderheid der kiezers te hunnen aanzien koesterde, is teleurgesteldvervuld of overtroffen. Of dit onderzoek en die overweging juist, grondig en onpartydig plaats heeft, het hangt veel af van het belangdat de kiezers er in steldenom op de hoogte te komen of te blijvenmaar ook van de neiging en begeerte der raadsledenom aan hunne handelingen de noodige openbaarheid te geven, 't Is even wel zeer te vreezendat niet bij ieder kiezer zulke onont beerlijke vereischten gevonden worden, die de kieswet niet voorschrijft, maar de kieswetgever veronderstelde. Veeleer staat het vastdat het meerendeel der kiesgerechtigden mist al wat de zelfstandigheid eener keuze omvat en zeker niet zoo diep en grondig de openbare zaak beschouwt, tot wier bevordering de wet en het openbaar gezag hunne medewer king inroepen. De uitslag eener verkiezing hangt meestal af van de leiding, die er aan wordt gegevendoor hen, die zich geroepen achten die op zich te nemen. Het nut der kiesvereenigingen kan niet worden betwijfeld en niemand meer dan wij keuren de ffaauwheid en onverschilligheid af, waarmede elke gelegenheid wordt bejegenddie zich aan biedt voor ieder kiesgerechtigde, om te geraken tot een wel beredeneerde keuze. Aan die kiesvereenigingen geheel de taak overlatende, om kandidaten voor de aanstaande verkiezing aantebevelen is het slechts ons doel tot de ijverige en trouwe deelneming^ aan bet werk der verkiezing optewekken en aantesporenal is het ook dat men geen hevigen strijd ditmaal voorziet. De betrekking van raadslid geeft niet het minste voordeel. Vroeger waren daar aan nog eenige voorrechten verbonden zooals vrijdom van poortgeld en tollenzitplaats in het eer gestoelte van sommige kerkeneen presentiegeld enz. En hoe staat het met de vereering en onderscheiding, die den raadsleden te beurt valt? Gewis, niets meer van de reverentie, die den leden der Vroedschap in het openbaar en in het bijzonder werd betoonddat laat zich begrijpen maar ook weinig van dien eerbieddie zich in beleefde buiging en groeten openbaart en in een onafscheidelijk ver band stond met traditiën van aristocratie door geboorte talent of vermogen, traditiën, in der jeugd ingedrukt, maar in onzen tijd meer en meer uitgewischt zullende worden om de voorkeur, die de aristocratie van het talent en van ze delijkheid eischt en verkrygt boven die van geboorte en van het geld. Die een raadsplaats begeert te bezitten en te be houden moet zulks niet om het voordeel en de eer, maar om wat hij kan en wil stellen voor een deel ten dienste van het algemeen belangom wel te doen zonder omtezien want niet altijd ontgaat hij een scherpe kritiekveeleer kan hij rekenen op miskenning en tegenwerking, zoo binnen als buiten de raadzaal van hetgeen hij te goeder trouw en met ernst wil. Die een openbare betrekking bekleedt en wat hoe kig en vierkant is uitgevallen, kan er op rekenen zich hier en daar te zullen stooten en soms kwetsendie wat rond en glad zijn, lijden daaraan minder, omdat er geen vat aan is en karakterloos zijnde, rollen zij mede, waarheen de zelfzucht hen voert, of anderer sluwheid hen brengt. Het kiesrecht wordt eerst dan goed begrepen en juist uitgeoe fend wanneer men den man zijner keuze zoekt en de markt niet door veelvuldig aanbod overvoerd graag blijft. Het vroegere stedelijk regeringsreglement eischte bovendien een langeren termijn voor het ingezetenschap van een raadslid en huldigde het beginsel niet van vrijen invoer van voor werpen die de raadzaal even als een markt kunnen vullen. A J* /V LEIDSCII DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlgke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiëns 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- eu doodberigten van 1-4 regels 0.90. iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 8 u. 41 m.; 10 n. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 m-; 6 u. 9 ra.; 9 u. 19 in.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 69 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. v Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochteuds 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) oaar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat; 'sraorgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u. 10 m., 'snamiddags tq 3 u. 15 m. 'savouds te 8 u. 10 m. Oost-Iadisohe Lnndpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseilln, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijhs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 'sa*. Spoorweg-Telegranf dagelijks van 7} uur 's ra. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen vau het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemets ter en IFetkoudenMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelgks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is U spieken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—1 uur en vau 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Aeaijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9-—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van da Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. i

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1