Buitenlandsch Nieuws. gebroken zijnde, bleek bet een onderaardsche gang te zijn die de straat schuins kruisendein de rigting naar de Mar tinikerk en onder een nieuw gebouwd huis doorliep. Men verdiept zich in gissingenwaartoe die gang vroeger ge diend moge hebben; hoogstwaarschijnlijk heeft hij een uit gang uit de vesting verleendwant de ruimte veroorloofde er gemakkelijk zelfs met paarden te passeren. Hij was groo- tendeels met een doorweektekleiachtige aarde gevuld en is nu tot steun voor genoemd huis met een stevigen muur gesloten. Ds. P. H. Nahuijs te Haarlem heeft gelegateerd een certificaat 4 pCt. Werk. Schuld van f 1000 aan de Her vormde diaconie aldaar en aan het Kerkefondsaan de Kinderkerk en aan het Hervormde Weeshuis ieder een cer tificaat van f 1000 2^ pCt. Werk. Schuld. De baronnesse van Lansweerdegeboren de Vos de Wael, heeft f 2000 gelegateerd aan het It. C. Weeshuis te Zwolle. De Gemeenteraad van Deventer heeft besloten het Athenaeum en het Gymnasium aldaar zamentesmelten en te organiseren tot eene hoogere burgerschool met zesjarigen cursusminstens zes leeraren met den titel van hoogleeraar en vier met dien van lectorbehalve de onderwijzers in het teekenen, schoonschrijven, gymnastie, ijzer- en hout bewerkingen enz. Een der hoogleeraren zou zijn directeur. De jaarlijksche kosten worden begroot op f 23,000, tot be strijding daarvan rekent men op een rijks-subsidie van ƒ8000 en op de schoolgelden. De Gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft met 0 tegen 4 stemmen aangenomen een voorstel van het raads lid Verplpegt, tijdelijk Wethouder, om de jaarwedde van den burgemeester te verminderen van f 1500 op f 1000. Te Rotterdam wonen een paar echtelieden, Jacob Walbroek en Cornelia Maaloo, die Zondag 12 Julij, ge dachtenis hebben gevierd van hunne 68jarige huwelijksver- eeniging. Als een bijzonderheid meldt mendat in de vorige week in de Merwede een steur gevangen iswelke een zwaarte had van niet minder dan 250 Nederl. ponden. De visschers ontvingen voor dien reusachtigen visch f 32. - Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat er in de gevangenis voor veroordeelde vrouwen te Woerden over een getal van 253 gevangenen, gerekend van 10 No vember 1862 tot 17 Junij 11., geene overleden is. Dit mag niet alleen worden toegeschreven aan de gezonde ligging dier gevangenis, maar ook aan de aldaar heerschende zin delijkheid orde en zorg voor de luchtverversching. In de vorige week is van Sneek naar het krankzin nigenhuis te Franeker vervoerd een roggedrager, genaamd Cramer. Deze persoon is door in de brandende zon liggen slapen in geheel krankzinnigen toestand wakker geworden. In de vorige week vertrok eeu der beide zonen van den schoenmaker van den Berg, op den Groeneweg te Leeuwarden wonende, naar Menaldum, waar hij vast werk als verwer zou bekomen. Slechts met weerzin en zeer be zwaard echter verliet de 1 Sjarige jongeling zijne ouders als of hij een voorgevoel had van een naderend ongeluk. Pas was hij te Menaldum aan het werk of hij viel van een dakgoot, met het noodlottig gevolg, dat hy onmiddellijk daarna een lijk was. Men zal zich de smart der ouders kun nen voorstellendie 's avonds het zielloos overschot ont vingen van den zoondie hen des morgens nog gezond had verlaten. Eene Commissie uit de Algemeene Synode der Ne derl. Hervormde kerk is 11. Zaturdag bij Z. M. den Ko ning ten gehoore ontvangen. De Algemeene Synode dsr Ned. Hervormde kerk heeft hare eerste zittingen inzonderheid aan de beharti ging der finantieele aangelegenheden besteed; door de ruime opbrengst der collecten voor noodlijdende kerken en personen kon zij niet slechts een 23tal gemeenten tot de herstelling of vernieuwing van hare kerkelijke gebouwen helpenen daarvan vele nog voor een aanzienlijk bedrag voor Rijks subsidie aanbevelen, maar ook een groot aantal andere ge meente en hulpbehoevende betrekkingen van overleden pre dikanten te gemoet komen. De Synode heeft verscheiden adressen ontvangen betref fende de uitvoering van art. 23 van het algemeen regle ment de verlangde reorganisatie van het kerkbestuur, de regeling der kerkelijke pensioenen en het beheer der kerke lijke goederen. Men verneemt, dat de Algemeene Synode der Ned. Hervormde kerk dezer dagen in een van hare vergaderin gen heeft beslotende kerkeraden in de verschillende ge meenten uittenoodigenom op den Zondagvoorafgaande aan de maatschappelijke gedachtenisviering van het herstel der nationale onafhankelijkheid in November 1813, althans één godsdienstoefening meer bijzonder te wijden aan de herinnering van dat feit. Tevens is besloten daarvan ken nis te geven aan de algemeene besturen van alle kerkge nootschappen in Nederlandzonder onderscheidmet uit- noodiging om zich van hunne zijde bij die godsdienstige gedachtenisviering aantesluiten. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Wolfaarts- dijk heeft, na acht vruchtelooze beroepingen, ten negenden male een beroep uitgebragten wel met algemeene stemmen van kerkeraad en ambachtsheerenop Ds. J. H. Graven- steinpredikant te Loon op Zandwelke volgens het regle ment in die vacature niet beroepbaar is en voor wien dus dispensatie moet worden verleend. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 78°, des avonds te 8 uur 70°, te 10 uur 63°. Zondag morgen te 5 uur 62°, te 8 uur 69°, te 12 uur 77°, 's namiddags te 4 uur 79°, te 5 uur 78°, te 8 uur 74°, 's avonds te 10 uur 67°. Maandag mor gen te 5 uur 61°, te 8 uur 6 7°, 's middags te 12 uur 69°, te 4 uur 65°. Een karakteristieke trek in den Poolschen opstand is dat de beide strijdende partijen de maatregelen die zij ne men van weerszijden nabootsengeheime politie tegen ge heime politiegendarmerie tegen gendarmiemobile kolonnes tegen de guerrilla-bendenterrorismus tegen terrorismus. Na den val van den dictator verkreeg de opstand een groote aanwinst door de gendarmerie te paardwelke Boncza orga niseerde. Ook deze instelling volgden de Russen na; zij kozen tot aanvoerders de vermetelste officierenof zoodanige die iets bedorven en goed te maken hadden. Een dergelijk Russisch corps gendarmerie is de geheime politie in het district Radom op het spoor gekomen. Twee officierendie wegens een duel veroordeeld warenhadden onder voorwaarde dat hun hunne straf kwijtgescholden wierdaangeboden deze politie optesporen. Na veel moeite was hun dit met behulp van 40 dragonders den 30sten Junij gelukt. De bende, wier verblijf men wilde uitvindenbestond uit den aan voerder Wisnieuwski en 40 insurgenten, waarvan er 34 gedood en 6 gevangen genomen werdendie met hun aan voerder naar Rodow gebragt zijn. Als eene bijdrage tot de kennis der inrigting van het Romeinsche bestuur, moge de volgende bijzonderheid dienen, welke; aan een officieel rapport is ontleend. Men telt te Rome acht geheel van elkander afgescheiden poli- tiënwier wedijver hare respective taak juist bemoeijelijkt. Men telt daar namelijk, behalve de Fransche politie, die van den minister van politie of de hooge politie, die van den gouverneur van Rome, die van de consulta, die van den minister van oorlog, die van den bevelhebber van de carabiniers, die van het H. officie en eindelijk die van de rechtbank van het vicariaat. Behalve deze, telt men daar nog 12 of 15 onder-directeuren, die ieder over een zeker aantal politre-heambten beschikken. Madama Saqui, een vermaarde koorddanseres, ook voor ruim 30 jaren in Nederland en in Leiden bekend, heeft aan de politie te Parijs vergunning gevraagd, om op haar 86jarigen leeftijd nog een openbare voorstelling te mogen gevenmaar 't is geweigerdomdat men vreesde voor een ongeluk. Zij is door een dienstbode zóó bestolendat zij nu hulp en ondersteuning behoeft, terwijl zij vroeger van hetgeen zij bezat kon leven. De abt Freppel, hoogleeraar in de gewijde welspre kendheid aan de Sorbonne te Parijs, heeft in Le Monde een eerste artikel geleverd over het nieuwe werk van prof. Ernest Rénan, getiteld: Het leven van Jezus. De schrijver stelt daarbij voorop dat hij aan ongeloovigen geenszins te

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2