Biiktietilatulsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. loofsbeiijdenis veroorlooft? Of acht men een formule of ge- loofsleuze in onzen tijd niet meer nuttig of noodig? Dwa zen die bet meeneu despoten die het willenomals hun tijd daar is, hun leer als vrucht van de wetenschap, als voorschrift van hun geloof en wetenals regel van ge loof eu naar hun idealistisch godsbegrip in de plaats te stellen. Een geloofsbelijdenis is een getuigenis, een verkla ring een uitdrukking van overtuiginggerigt tot hendie daarvan verschillen en van verdediging tegen bestrijders van allerlei aarddie zich afwisselt naar tijd en omstandigheden en daardoor reeds voor herziening vatbaar is. Een geloofs belijdenis van de 16de eeuw moet ook voorde 17de, voor de 18de, voor de 19de eeuw, als nieuwe strijdvragen zich opdoen passend worden gemaakt. Dat is het rechte begrip van orthodoxie, waarbij het recht van de wetenschap, van de godsdienst, van de kerk en van de consciëntie van het individu wordt gehandhaafd en geëerbiedigd, terwijl alles eerlijk en met orde geschiedt. Dat is het recht begrip van het liberalisme, dat vrijzinnigheid en vrijgevigheid met recht zinnigheid en zelfstandigheid van beginselen weet te ver eenigen en dat ziet men verwezenlijkt als zelfs onder een liberaal Ministerie de Voorzitters van de Kamers der Sta- ten-Generaal en van den Raad van State gekozen worden uit de orthodoxe partij. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Ommen Mr. L. J. van Riemsdijk, griffier bij het kantongerecht te Almelo en Pr. L. A. J. Burgersdijk, lector der 2de kl. in de wis- en natuurkunde aan de Koninklijke Militaire Akademie te Breda den rang van lector lste kl. met den personelen titel van hoogleeraar verleend. Z. K. H. de Prins van Oranje is Woensdag middag van HD. buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Heden Donderdag heeft, onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, een algemeene vergadering plaat3 gehad van de hoofdcommissie tot oprig- ting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz., zoodanig ah die hoofdcommissie thans is zamengesteld en aangevuld. Na afloop van de werkzaamheden hebben de leden der hoofdcommissie bij Z. K. H. den Prinsop het buitenverblijf het Huis de Paauw, gedineerd. De Raad der gemeente Vledder heeft zich in hooger beroep bij Z. M. den Koning voorzien tegen een besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Drenthe, waarbij deze hunne goedkeuring aan de begrooting dier gemeente hebben onthouden. De Raad van State heeft geoordeeld, dat die goedkeuring ten onrechte is geweigerd. De Minister van Binnenl. Zaken heeft daar niet mede ingestemd en op zijn voordragt heeft Z. M. bij besluit van 29 Junij 11. Gedep. Staten in het gelijk gesteld. Men verneemt, dat de heer Mr. W. A. P. Verkerk Pistoriuscommies bij het Departement van Financiën be noemd is tot hoofdcommies bij de afdeeling der in- en uit gaande regten en rijnvaart enz., zullende de betrekking van referendaris bij die afdeeling, opengevallen door de opdragt eener hoogere betrekking aan Mr. A. Uijttenhovenvoor- loopig onvervuld blijven. Dingsdag heeft te 's Gravenhage plaats gehad het practisch examen om benoemd te worden tot plattelands heelmeester en geneesheer en zijn toegelaten de heer P. F. Boersgeb. te Hazerswoudeals plattelands- en scheeps heelmeester en de heer C. C. Besyer, geb. te Leidenals vroedmeester. Men noemt den heer F. G. A. Gevers Deynoot, bur gemeester van 's Gravenhageals opvolger van den Com missaris des Konings in de provincie Zuid-Holland Mr. J. Loudonwanneer deze tot Luitenant-Gouverneur-Generaal van Neerl. Indie wordt benoemdmaar van een weionder - rigte zijde wordt ons verzekerddat noch het een noch het ander waarheid bevat. De audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Z.tturdagden llden Julij, niet plaats hebben. Dingsdag namiddag circa 7 uur is te Tilburg met de locomotief Thorbecke aangekomen Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zakenen na aan het stationsgebouw te zijn afgestapt en ook dat en de verdere gebouwen in het schoon gelegen stationsterrein te hebben in oogenschouw genomen, is Z. Exc. te 8j- uur met dezelfde locomotief naar Breda gestoomd. De arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch heeft bij een breed gemotiveerd vonnis eene belangrijke beslissing genomen omtrent het rechtsbestaan der vreemde naamlooze maatschappijen voor levens- en brandverzekering hier te lande. Zij heeft o. a. beslistdat zich een maatschappijin dit geval de brandwaarborgmaatschappij la Belgiquewier hoofdzetel te Brussel is gevestigd en die in Nederland hare agenten heeft, hier te lande niet kan werken zonder 'sKo nings bewilliging en dat zijzonder die bewilliging over eenkomsten sluitende of handelingen plegende, geen recht kan verkrijgen. Hare vordering tegen een Nederlander in gesteld tot vordering der premie wegens een verzekering tegen brandschade van goederen in Nederland gelegenis niet toegewezenmaar zij is in haar eisch niet ontvankelijk gesteld. Men verneemt, dat een nieuw brevet is aangevraagd om de petroleum te gebruiken in buizen die naar de ver schillende verdiepingen in de huizen leidenop dezelfde manier als men gas verbruikt, alleen met een toestel, dat in den kelder of op zolder wordt gezet, waar elke maand de benoodigde voorraad moet ingedaan worden; alle pijpen en toestellen blijven zoo ze zijn, alleen in de lusters of lampen wordt een kleine verandering gemaakt, om een ve- getale mêche in te doendie nooit behoeft te worden ge snoten. Het gemeentebestuur van Ede is voornemens aante- besteden de verlichting met petroleum van de straten in de dorpen Ede, LunterenBennekom en Geldersch-Veenendaal met bijlevering van de benoodigde lampen en verbetering der lantaarns. Met den goedkoopen trein werd Woensdag morgen te Arnhem een aanzienlijk aantal passagiers aangebragt, als van Amsterdam ongeveer 1500 personen in 29 wagens en van Rotterdam 500 personen in 19 wagens. Een sigarenmaker te Kampen, 37 jaren oud, heeft Maandag bij het bureau van den burgerlijken stand aldaar aangifte gedaan van de geboorte van zijn 20ste kind. De kraamvrouw is 39 jaar oud. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Apeldoorn Ds. L. Schouten te Veencndaal. In de laatste bestuursvergadering van het Bataviaasek genootschap van kunsten en wetenschappen is ook tot ge woon lid benoemd Dr. J. A. van Dissel te Soerqbaija. Door den Gouverneur-Generaal van Neerl. Indie is o. a. benoemd tot conrector aan het gymnasium Willem III de praeceptor Dr. L. W. G. de Roo, in plaats van Dr. J. Meulemans, op verzoek eervol ontslagen en gedetacheerd bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaqa de ingenieur der tweede klasse I. W. Th. Bertrand. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 65°, te 10 uur 6 2°. Donderdag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 66°, te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 67°. Over de ontvreemding der gelden uit de kas van het postkantoor te Warschau wordt het volgende gemeld De omstandigheiddat het postkantoor van alle kanten met militairen bezet is, schijnt den kassier geen hinderpaal ge weest te zijn om den inhoud uit de kas te doen verdwij nen. Daar dezelfde kassier daags te voren 60,000 roebels naar Petersburg gezonden hadis het der regering onbe kend of dit werkelijk geld dan wel een pakket met mis druk geweest is. Men schat thans de geldenwaarover de nationale regering heeft te beschikken, opmeer dan 10 mil- lioen zilveren roebels. De brand in het kasteel Sarskoe Selo isvolgens dedeelingen uit Petersburg, ontstaan in vertrekken der vierde verdieping, ter linkerzijde van den voorgevel. Binnen wei nig tijds deelden de vlammen zich mede aan den koepel van de kapel. Niettegenstaande de voornaamste kostbaarhe-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2